Budowa domów szkieletowych

Początkowy sceptycyzm związany z budową domów prefabrykowanych, bardzo popularnych np. w Skandynawii, Europie Zachodniej czy w Kanadzie, w naszym kraju wynikał z przywiązania do tradycji, a ponadto, jak każda nowość, również i ta wymagała od polskich wykonawców opanowania zasad rzemiosła i wypracowania własnych metod działania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierając firmę, której zlecimy budowę domu szkieletowego, postawić na producenta z doświadczeniem zarówno w samej obróbce drewna, jak i w tej konkretnej technologii budowy, co pozwoli uniknąć rozczarowań na etapie eksploatacji domu.

Firma przez lata działalności wypracowała sobie solidną pozycję. Za wieloletnim doświadczeniem idą niezliczone realizacje i zadowoleni klienci, którzy często wracają do tego producenta z kolejnym zamówieniem. Są to nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, samorządy lokalne oraz instytucje z całej Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

– W swojej działalności przestrzegamy czterech fundamentalnych zasad, stawiając na: doświadczenie, nowoczesność, ergonomię i ekologię. W oparciu o te zasady zbudowaliśmy prężnie działającą firmę, której produkty trafiają do odbiorców zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy (np. Słowacja, Czechy, Węgry, Niemcy, Austria, Francja, Grecja) – mówi Prezes Andrzej Miedziński z MDM Energy.

fot. MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa - Pracownia Z500

Nie oznacza to jednak, że producent, wypracowawszy sobie pozycję lidera, stanął w miejscu. Podstawą działania firmy jest uważne wsłuchiwanie się w głosy klientów, co pozwala dopasować ofertę do zmieniających się wymagań. Równie istotny jest nacisk na zachowanie jak najwyższych standardów jakości, co gwarantuje nowoczesny park technologiczny oraz wykfalifikowana kadra pracowników. Na jakość wyrobu finalnego wpływ mają też zastosowanie w procesie produkcyjnym surowce, dlatego MDM Energy zaopatruje się w najlepszych europejskich tartakach.

W ofercie firmy, oprócz budowy domów drewnianych, znajduje się cała gama produktów, począwszy od galanterii ogrodowej w postaci mebli ogrodowych, pergol, studni, wiatraków, przez elementy małej architektury w postaci altan, pomieszczeń gospodarczych, wiat, zadaszeń, na domach letniskowych i budowie prefabrykowanych domów energooszczędnych kończąc.

 

Energooszczędność w cenie – budowa domów szkieletowych

Konieczność oszczędzania zasobów naturalnych, które kurczą się w zastraszającym tempie, wymusiła na branży budowlanej opracowanie nowych rozwiązań, które pozwoliłyby racjonalniej gospodarować energią. „Efektem ubocznym” jest większa oszczędność wydatków ponoszonych z tytułu eksploatacji energooszczędnych budynków, z których ciepło nie ucieka razem z pieniędzmi z portfela właściciela nieruchomości. Budowa domów drewnianych szkieletowych doskonale się w ten trend wpisuje.

fot. MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa - Pracownia Z500

Wychodząc naprzeciw wciąż zaostrzającym się wymogom energooszczędności w budownictwie i proekologicznym trendom, firma MDM Energy opracowała innowacyjne i energooszczędne domy mieszkalne.

Co to jednak w praktyce oznacza, że dom jest energooszczędny?

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, budowa domu prefabrykowanego przebiega szybciej niż przy tradycyjnej technologii, co już na tym etapie oznacza oszczędność energii i kosztów. Dalsze oszczędności wynikają z doskonałych parametrów budynków, które uzyskujemy dzięki odpowiedniej obróbce surowca, co gwarantuje mu trwałość na stulecia, z wyeliminowaniem kosztownych napraw wynikających z błędów wykonawczych. Prefabrykację przegród, czyli ściany, wykonujemy w hali produkcyjnej, wykorzystując do tego nowoczesną linię produkcyjną Ranedek wyprodukowaną w Szwecji, co stanowi gwarancję najwyższej precyzji i pozwala zminimalizować ilość odpadów – mówi Mariusz Mikucki, Dyrektor ds. Realizacji Projektów.

W technologii szkieletowej konstrukcja dachu i ścian w całości jest wypełniona izolacją cieplną. W połączeniu z drewnem (które posiada naturalne właściwości niskiego przewodzenia ciepła), zimą ogrzewane jest tylko powietrze, a nie ściany, jak ma to miejsce w przypadku budynków murowanych. Jednocześnie latem w drewnianych domach prefabrykowanych panuje przyjemny chłód, bo gorące powietrze nie przenika przez ściany do wnętrza. Dzięki temu zimą można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, latem zaś – na klimatyzacji.
Warto też pamiętać o tym, że eksploatacja energooszczędnego domu zmniejsza pozostawiany przez nas ślad węglowy, przez co pozytywnie wpływa na środowisko.

fot. MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa - Pracownia Z500

Budowa domów szkieletowych – cena inwestycji, koszt eksploatacji

Oferowane przez MDM Energy domy drewniane budowane są w trzech standardach przegród, co pozwala odpowiedzieć na różne wymogi i oczekiwania klientów w zakresie energooszczędności. Między innymi od standardu energetycznego uzależniona jest cena budowy domu szkieletowego.

Domy MDM Standard mają współczynnik przenikania ciepła U=0,128 W/m²k, MDM Premium U=0,137 W/m²K. Najlepsze parametry posiadają budynki MDM Passive, w których U=0,133 W/m²K. Dzięki temu firma jest w stanie odpowiedzieć nawet na potrzeby tych osób, które stawiają na budownictwo pasywne. Oszczędność kosztów zużycia energii elektrycznej oraz ogrzewania w tak zaprojektowanych domach można też zwiększyć poprzez instalację paneli fotowoltaicznych, instalacji systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie do budynków energooszczędnych i pasywnych, w których wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca, a wymiana zużytego powietrza na świeże poprzez uchylone okna – nieopłacalna. Systemy rekuperacji zapewniają skuteczną wymianę powietrza, a dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza znajdującego się w budynku można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Zwolennicy odnawialnych źródeł energii mogą ponadto zdecydować się na budowę domu prefabrykowanego ogrzewanego pompą ciepła, która pozwoli uniezależnić się od rosnących cen energii grzewczej. Pompa ciepła wykorzystuje darmową energię zakumulowaną w gruncie, wodzie gruntowej lub w powietrzu i przy pomocy energii elektrycznej przekształca ją w ciepło grzewcze, nie generując przy tym żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Ponadto Klienci mają możliwość zaopatrzyć garaż domu MDM Energy w stację ładowania pojazdów elektrycznych, co niebawem będzie coraz powszechniejszym rozwiązaniem.

MDM Energy buduje domy od podstaw, ale dzięki partnerom WGN Nieruchomości, Open Finance, Z500 oferuje wsparcie przy zakupie działki pod budowę domu na terenie UE, pozyskaniu kredytu na realizację planów czy nabyciu projektu architektonicznego na miarę własnych potrzeb.

fot. MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa - Pracownia Z500

Ekologiczne domy drewniane

O tym, że drewno, które stosowane jest do produkcji domów prefabrykowanych, jest surowcem ekologicznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Można je w 100% ponownie przetworzyć, a sama produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko.

Atutem domów szkieletowych jest też lekka konstrukcja. W prosty sposób przekłada się to na redukcję energii potrzebnej do ich wytworzenia i transportu materiałów, przez co mniej zanieczyszczeń komunikacyjnych trafia do atmosfery i do naszych płuc. Domy drewniane wywierają też korzystny wpływ na nasze zdrowie, bo naturalny surowiec jako jedyny materiał budowlany tworzy wewnątrz korzystny mikroklimat i gwarantuje świeże, czyste powietrze pozbawione wilgoci. A dzięki świetnym parametrom izolacji akustycznej, domy prefabrykowane są ciche i wolne o hałasów dobiegających z zewnątrz, co również przekłada się na komfort mieszkańców.

fot. MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa - Pracownia Z500

Ekologiczność i energooszczędność, trwałość i wytrzymałość, oszczędności finansowe w toku eksploatacji, szybki czas realizacji inwestycji oraz – w porównaniu do budynków murowanych – niższa cena za budowę. Domy drewniane szkieletowe zjednały sobie wielu zwolenników, choć polski rynek potrzebował czasu, aby się do nich przekonać. Jak to jednak bywa – dobry produkt obroni się sam i tak się też stało w tym przypadku. Dziś jest to technologia najchętniej wybierana przez tych, którzy nie chcą przez długie miesiące borykać się z budową domu murowanego. A także przez tych, którzy w przyszłości chcieliby szybko i tanio rozbudować dom, który może rosnąć wraz z rodziną.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.mdmenergy.pl

42-274 Konopiska, Kowale 21, woj. śląskie
tel. +48 535 393 323 ,