Krótka lekcja historii

Idea tworzenia konstrukcji energooszczędnych narodziła się już w XIX wieku i na pewno nikogo nie zdziwi fakt, że miało to miejsce w Skandynawii. Norwegowie na długo przed kryzysem energetycznym w latach 80. XX w. i obecną koncepcją „Zielonego Ładu” w UE wybudowali statek polarny Fram do zadań specjalnych, który miał specyficzny kształt i najlepszą, jak na tamte czasy oczywiście, termoizolacje. Tyle historii. Jej znajomość pozwala sobie uzmysłowić, że idea energooszczędnego czy pasywnego budownictwa, to nie nowo moda czy co gorsza biurokratyczny wymysł mający drenować kieszeń inwestora. Wprost przeciwnie. Pomysł liczy już sobie prawie 200 lat, a zastosowanie energooszczędnych lub pasywnych rozwiązań pozwala zaoszczędzić rok rocznie dużo pieniędzy.

fot. MDM Energy

Dom energooszczędny

Dom prefabrykowany energooszczędny to konstrukcja, która ma niskie roczne zużycie energii pierwotnej. Dlatego najczęściej montuje się w nich nowoczesne rozwiązania z pompą ciepła. Zwykło się przyjmować, że zużycie energii do ogrzewania takiego domu nie powinno przekraczać 40 kWh rocznie na m2. Dlatego tak istotne są tutaj właściwej jakości prefabrykaty oraz niski współczynnik przenikania ciepła przez określone przegrody, jakość stolarki otworowej czy rodzaj zastosowanej termoizolacji.

Domy energooszczędne muszą charakteryzować się prostą, zwartą bryłą, co część potencjalnych inwestorów uważa za wadę. Zupełnie niepotrzebnie, bo tak stworzona bryła budynku wcale nie musi być brzydka czy nudna. Nie warto z góry przejmować się wyglądem projektu. Gdy przychodzi pora decydować o budowie domu, dobrze jest skupić się na kompletnie innej kwestii. Wyborze właściwego wykonawcy.

Nowoczesne rozwiązania, które trzeba zaimplementować w określony sposób mogą sprawić kłopot niedoświadczonym ekipom budowlanym. Nawet wysokiej klasy energooszczędne okno nie spełni właściwie swej roli, jeśli nie zostanie właściwie zamontowane.

fot. MDM Energy

Dom prefabrykowany energooszczędny z pompą ciepła od MDM Energy

Firma Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o. o. pod marką MDM Energy wykorzystując swoje przeszło 20 letnie doświadczenie zaprojektowała innowacyjne, energooszczędne domy mieszkalne w systemie szkieletu drewnianego, bazując przy tym na sprawdzonym systemie prefabrykacji. Prefabrykację przegród, czyli ściany, wykonujemy w hali produkcyjnej, wykorzystując do tego nowoczesną linię produkcyjną Ranedek wyprodukowaną w Szwecji, co stanowi gwarancję najwyższej precyzji i pozwala zminimalizować ilość odpadów – mówi Mariusz Mikucki, Dyrektor ds. Realizacji Projektów. Wspomniana precyzja przekłada się rzecz jasna na jakość i trwałość powstałej konstrukcji. Domy z prefabrykatów to domy na lata.

fot. MDM Energy

Domy energooszczędne w dwóch standardach

Firma MDM nie spoczywa na laurach i wychodzi naprzeciw zarówno wymaganiom technicznym w branży, jak i potrzebom swoich klientów. Oferuje nowoczesne domy prefabrykowane w dwóch standardach energooszczędności – standard i passive. Dom w wersji MDM80 o powierzchni użytkowej 80 m2 to inwestycja już od 254.842,00 PLN. a wersja MDM90 o 10 m2 większa kosztuje od 266.764,00 PLN. Domy te nie są atrakcyjne tylko pod kątem cenowym.

Po pierwsze, konstrukcję i wykończenia oparto wyłącznie na sprawdzonych, znakomitych jakościowo i ekologicznych materiałach czołowych marek. Ale to nie wszystko. MDM Energy stosuje przegrody dyfuzyjne, znane również jako oddychające ściany. Dyfuzja jest to przemieszczanie się pary wodnej przez daną warstwę spowodowane różnicą ciśnień. Zastosowane w procesie prefabrykacji materiały budowlane charakteryzują się niskim oporem dyfuzyjnym, aby para wodna mogła swobodnie wydostać się poza konstrukcję drewnianą. W ten sposób skutecznie zapobiega się jej zawilgoceniu i ryzyku rozwinięcia się korozji biologicznej. To gwarancja zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach bez grzybów i pleśni.

Po drugie nowoczesna architektura. Wspominaliśmy już o tym, że zwarta bryła nie musi być nudna. Projekty MDM80 i MDM90 są tego doskonałym przykładem. Stworzyli je architekci MDM Energy z myślą nie tylko o pięknie, ale i wygodzie użytkowania.

fot. MDM Energy

Nowoczesny rozkład pomieszczeń

MDM80 to parterowy dom z zadaszonym wejście. Za drzwiami mieszkańców wita obszerny wiatrołap liczący sobie 5m2, w którym na pewno zmieści się równie obszerna szafa. Znajdziemy w nim również przejście do całkiem dużych rozmiarów pomieszczenia gospodarczego. Dom jest wyraźnie podzielony na strefę dzienną i nocną. Otwarty salon z kuchnią i wyjściem na taras znajduje się na lewo od wejścia – cała ta przestrzeń to ponad 26 m2 – kierując się na prawo odnajdziemy ustawną łazienkę 5 m2 i osobne WC, a następnie 3 komfortowe sypialnie. Najmniejsza z nich liczy sobie ponad 9 m2.

MDM90 charakteryzuje się podobnym rozkładem pomieszczeń i podziałem na część dzienną i nocną. Wyróżnia go natomiast blisko 35 metrowy salon z kuchnią i jeszcze większe sypialnie. W tym wypadku najmniejsza z nich ma ponad 12m2 powierzchni. Obie wersje domów są doskonale doświetlone i stworzone do tego, aby powstał wokół nich piękny ogród.

fot. MDM Energy

Ekologiczne źródła ciepła

W technologii szkieletowej dach i ściany w całości wypełnione zostają izolacją cieplną. W połączeniu z drewnem charakteryzującym się niskim przewodzeniem ciepła otrzymujemy efekt, w którym zimą ogrzewane jest tylko powietrze, a nie ściany, jak ma to miejsce w przypadku budynków murowanych. Natomiast latem w pomieszczeniach drewno zapewnia przyjemny chłód. Jednak na tym energooszczędność szkieletowych domów drewnianych się nie kończy.

Jeśli dom prefabrykowany energooszczędny, to tylko z ekologicznym źródłem ciepła i z najczęściej wybieraną obecnie pompą ciepła. Wokół tych urządzeń narosło wiele mitów, ale ich wydajność, ekonomiczność i zwykła funkcjonalność, sprawiają cieszą się one coraz większą popularnością.

MDM Energy wyposaża budowane przez siebie domy w pompy ciepła dobrze znanej i niezawodnej japońskiej marki Daikin. Daikin Altherma 3 to niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda typu split 3 generacji o wysokiej wydajności. Sezonowa klasa efektywności energetycznej to A+++. Pompa pracuje nawet do temp. zewnętrznej -25°C. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stojąca jednostka zintegrowana zajmuje powierzchnię jedynie 60 cm2. Pompą ciepła można sterować zdalnie z każdego miejsca poprzez intuicyjną aplikację.

fot. MDM Energy

Zawsze można chcieć czegoś więcej

To jest dewizą firmy MDM Energy i dlatego, by dodatkowo zwiększyć energooszczędność oferowanych przez siebie domów, a co za tym idzie jeszcze bardziej podnieść komfort ich użytkowania opcjonalnie umożliwia instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, popularnie zwaną rekuperacją.

W przypadku wentylacji wybór padł na najnowocześniejsze rekuperatory VAM i system wentylacji umożliwiający wysoce energooszczędne chłodzenie, ogrzewanie pomieszczeń, ale też odzysk wilgoci. W domu szkieletowym oznacza to, kolejną zaporę przed ryzykiem zawilgocenia i pojawieniem się biokorozji. Urządzenie może działać zarówno w nad jak i podciśnieniu. W przypadku gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w środku VAM oferuje opcje „Free Cooling”.

W ten oto sposób klient zyskuje wysoki komfort życia i niskie rachunki. To wszystko jeszcze kilka lat temu wydawało się być fantastyką dostępną tylko dla najbogatszych. Dziś najnowocześniejszą technologią w budownictwie można cieszyć się już za bardzo przystępne pieniądze, a przy tym wspierać środowisko i swój domowy budżet.

Jeśli chodzi o korzystanie z odnawialnych źródeł energii MDM Energy doskonale rozumie idee rozwiązań hybrydowych, dlatego też jest w stanie zaoferować swoim klientom również montaż instalacji fotowoltaicznej.

Na dom prefabrykowany, energooszczędny z takimi rozwiązaniami nie trzeba czekać w nieskończoność. Marzenia o własnym miejscu na ziemi można spełnić już w ciągu jednego sezonu.

42-274 Konopiska, Kowale 21, woj. śląskie
tel. +48 535 393 323 ,