Długie miesiące na budowie, czasochłonne organizowanie dostaw poszczególnych materiałów, synchronizowanie prac różnych ekip fachowców – kto budował dom murowany, ten wie, ile czasu zajmuje realizacja inwestycji. Do tego dochodzi jeszcze jeden element – mianowicie niepewność finalnego kosztu, zwłaszcza dziś, gdy ceny materiałów budowlanych (o ile w ogóle są one dostępne) osiągnęły poziom, na jakim nie były jeszcze nigdy.

Nie dziwi więc fakt, że karierę w wyszukiwarkach internetowych robi hasło „najtańszy dom w budowie i utrzymaniu”, bo zniechęceni inwestorzy nie chcą tracić czasu w hurtowniach i marketach budowlanych (czas to przecież też pieniądz!), a później ponosić z tytułu utrzymania wydatków, które dewastują domowy budżet. Dlaczego budownictwo prefabrykowane miałoby być rozwiązaniem tych problemów?

– Domy prefabrykowane w wersji energooszczędnej mają około trzy razy mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż budynki murowane. Są też bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i – co oczywiste – portfelowi inwestora. Ogromną korzyścią płynącą z wyboru prefabrykatów jest też fakt, że klient od początku zna ostateczną cenę i nie czekają go tu żadne nieprzyjemne niespodzianki – wylicza Maciej Stęperski z firmy Zimmermann-Haus, która prowadzi kompleksowe budowy domów szkieletowych na terenie całej Polski.

Zimmermann-Haus| Dom parterowy z trzema sypialniami w Jemielnicy.

Flagowym produktem firmy są budynki energooszczędne, będące kwintesencją domów najtańszych w utrzymaniu. Z kolei do klientów, którzy poszukują domów najtańszych w budowie, kierowana jest rozbudowana gama projektów na bazie szkieletu drewnianego w wersji podstawowej (bez instalacji pozwalających na korzystanie z OZE).

– Oferowane przez nas domy energooszczędne to również obiekty prefabrykowane, jednak dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych technologii (płyty fundamentowe, pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja) koszty ich eksploatacji są bardzo niskie. Dzięki temu nakład inwestycyjny zwraca się bardzo szybko – podkreśla Maciej Stęperski.

Zimmermann-Haus| Dom jednorodzinny z poddaszem – Turawa.

Najtańszy dom w budowie

Aby dobrze zrozumieć fenomen domów prefabrykowanych, warto uświadomić sobie podstawową różnicę pomiędzy nimi a tradycyjnymi budynkami murowanymi.

Jak sama nazwa wskazuje, dom prefabrykowany, zanim zostanie posadowiony na miejscu docelowym, budowany jest w stabilnych warunkach, jakie daje fabryka, a następnie przewożony jest na miejsce docelowe i składany w całość. Są to najtańsze w budowie domy, na co wpływ ma kilka czynników, między innymi bardzo krótki (w porównaniu z obiektami murowanymi) czas realizacji. Poza wykonaniem fundamentów nie są konieczne żadne prace mokre, co pozwala też uniezależnić się od kapryśnej pogody. Wszystko to przekłada się na krótsze zaangażowanie ekipy budowlanej, a zlecenie prac jednemu wykonawcy oznacza też maksymalne usprawnienie całego procesu.

– Tego typu budynki to jedne z najtańszych w budowie domów, które świetnie sprawdzą się w roli obiektu użytkowanego sezonowo, jak i całorocznego. Klientom, którzy decydują się postawić na prefabrykaty polecamy jednak przede wszystkim domy prefabrykowane energooszczędne. Minimalne koszty eksploatacji połączone z najwyższym komfortem mieszkańców to ogromne atuty takiego budownictwa – mówi Maciej Stęperski.

Zimmermann-Haus| Dom parterowy z możliwością adaptacji strychu.

Najtańszy dom w utrzymaniu

Choć prefabrykowane domy szkieletowe w wersji energooszczędnej nie są domami najtańszymi w budowie, to jednak niezaprzeczalnie są one najtańsze w utrzymaniu. Dom energooszczędny jest nie tylko doskonale zaizolowany, ale także wykorzystuje odnawialne źródła energii – połączenie tych elementów sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne takich budynków jest znacznie niższe niż domów murowanych.

Zamiast tradycyjnych ław i ścian fundamentowych stosuje się w nich płyty fundamentowe, które bardzo łatwo się ociepla, eliminując w ten sposób potencjalne mostki termiczne. Atutem płyt fundamentowych jest też duża szczelność, wysoka nośność oraz wyeliminowanie zjawiska osiadania budynku.

Inwestorzy, którym zależy na zredukowaniu kosztów eksploatacyjnych do minimum, często decydują się na montaż pomp ciepła, które pobierają energię z wody, gruntu lub powietrza, a następnie – po jej przetworzeniu – rozprowadzają ją po domowym systemie ogrzewania. W ten sposób możliwe jest nie tylko ogrzewanie budynku, ale nierzadko również przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Zimmermann-Haus| Dom parterowy z trzeba sypialniami – Kielcza.

Najtańsze w użytkowaniu domy energooszczędne wyposaża się też w instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na wytwarzanie własnego prądu z niewyczerpywalnej (i darmowej!) energii słonecznej.

– Jeśli do tego jeszcze budynek będzie miał zamontowany system wentylacji mechanicznej z rekuperacją (czyli odzyskiem) ciepła, to koszty ponoszone na utrzymanie będą naprawdę niskie. Wentylacja mechaniczna pozwala nie tylko wyeliminować konieczność otwierania zimą okien (a straty cennej energii grzewczej są wówczas ogromne), ale także zapewnia komfortowe, czyste powietrze wewnątrz budynku. Warto dodatkowo zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła, który jeszcze bardziej podniesie efektywność energetyczną rekuperatora – mówi Maciej Stęperski.

Maciej Stęperski - Dyrektor Handlowy w firmie Zimmermann-Haus.

W dzisiejszych niepewnych czasach pewne są tylko podwyżki – i nie jest to tylko chwytliwy slogan, ale rzeczywistość, z jaką musimy się mierzyć. I nawet jeśli najtańszy w utrzymaniu dom nie będzie domem najtańszym w budowie, to warto patrzeć w przyszłość. Taniej już raczej nie będzie, a odchodzenie od paliw kopalnych jest procesem, który wydarzenia za wschodnią granicą tylko przyspieszają. Inwestycja w energooszczędny dom jest więc dziś najrozsądniejszym, bo przyszłościowym wyborem, nawet jeśli za urządzenia umożliwiające korzystanie z OZE trzeba zapłacić więcej niż np. za piec na ekogroszek.

Oferowane przez firmę Zimmerann-Haus domy prefabrykowane powstają na bazie wielu lat doświadczeń producenta, który może zaproponować nie tylko rozbudowaną bazę gotowych projektów, ale także zaadaptować do wymagań klienta również istniejący projekt. A szybki czas, w jakim powstają domy szkieletowe, jest doskonałym remedium na gwałtownie rosnącą inflację – daje pewność stałej ceny oraz pełną kontrolę nad przebiegiem prac.

Więcej informacji na stronie: www.zimmermann-haus.com.pl

47-133 Jemielnica, ul. E. Strzeleckiego 4d, woj. opolskie
tel. +48 882 118 948,