Ogrzewanie domu gazem płynnym
Skroplony gaz płynny (LPG) to propan, butan lub mieszanka obu tych gazów, a jego skład chemiczny jest podobny do składu gazu ziemnego. Jednak – jak to bywa na rynku – produkty o tej samej nazwie często różnią się parametrami, co dotyczy również gazu płynnego w instalacjach oferowanych przez różne firmy.
- Propan techniczny, który minimum w 90% składa się z propanu, posiada niższy punkt wrzenia od butanu, dzięki czemu przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach (do -45°C). W efekcie ciągłość ogrzewania jest zachowana również podczas najcięższych zim. Z tego też powodu to właśnie propan techniczny jest gazem, który wykorzystujemy w naszych instalacjach – mówi Zbigniew Kaczmarek, Regionalny Kierownik Sprzedaży z firmy AmeriGas, która oferuje nowoczesne instalacje do ogrzewania domu gazem płynnym.

 

ogrzewanie domu lpg ogrzewanie domu lpgfot. AmeriGas

 

Jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie?
Jakie są podstawowe zalety LPG jako źródła energii? Na pierwszym miejscu warto wymienić wysoką wydajność, bo w porównaniu z paliwami stałymi ilość ciepła uzyskiwana z 1 kg paliwa jest niemal dwukrotnie większa.

 

ogrzewanie domu lpgPrzykładowa kalkulacja kosztów brutto ogrzewania zależnie od mediów domu o powierzchni 150 m ² w okolicach Warszawy.

 

Niezależnie od tego, ile kosztuje ogrzewanie domu gazem, równie ważna jest wszechstronność zastosowań tego paliwa. Wybierając ekonomiczne ogrzewanie domu gazem płynnym, zyskujemy też możliwość wykorzystania go do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, gotowania, zasilania kominków gazowych, a nawet jako paliwa do agregatów prądotwórczych. Na korzyść ogrzewania domu LPG przemawia też bezobsługowość systemu, który nie wymaga regulacji kotłów, dorzucania paliwa, sprzątania, usuwania odpadów spalania, jak ma to miejsce np. w przypadku ogrzewania paliwami stałymi.
Co istotne – instalacja grzewcza LPG po podłączeniu gazu ziemnego może być wykorzystywana bez konieczności wykonywania prac adaptacyjnych.

 

ogrzewanie domu lpg ogrzewanie domu lpgZbiornik naziemny i podziemny / fot. AmeriGas

 

- Dla wielu osób coraz bardziej liczy się też ekologia, co jest trendem jak najbardziej pozytywnym. Znajdujące się w powietrzu pyły PM2,5 i B(a)P powodują choroby układu oddechowego i krążenia, a w dalszej perspektywie również raka. W niektórych rejonach Polski stężenie szkodliwych pyłów w okresie grzewczym jest nawet dwudziestokrotnie większe niż latem i wiosną, co jest skutkiem działania nieefektywnych kotłów grzewczych. Obok zdrowego rozsądku i względów prozdrowotnych, dążenie do ograniczania emisji szkodliwych substancji jest też narzucane przez regulacje prawne.
Ogrzewanie domu LPG wpisuje się w działania mające na celu ochronę środowiska. Propan i butan są nietoksycznymi, czystymi chemicznie gazami o prostej budowie molekularnej, mają jednorodną strukturę i nie zawierają domieszek, a spalający się gaz ma znacznie niższy poziom szkodliwych substancji niż tradycyjne nośniki energii (np. o 20% mniej CO2 niż olej opałowy i o 50% mniej CO2 niż węgiel). Spalanie gazu płynnego nie skutkuje też powstawaniem sadzy ani innych pozostałości – mówi Zbigniew Kaczmarek.

 

ogrzewanie domu lpg ogrzewanie domu lpgfot. AmeriGas

 

Ogrzewanie domu LPG - dlaczego opłaca się dzierżawa zbiornika?
Wszystkie powyższe aspekty, włącznie z tym, ile kosztuje ogrzewanie domu gazem, sprawiają, że jest to bardzo ekonomiczne źródło energii. Decydując się na LPG trzeba jednak podjąć decyzję, która w dalszej perspektywie znajdzie przełożenie na zasobność portfela inwestora. Chodzi oczywiście o wybór pomiędzy instalacją własną lub dzierżawioną. Duże znaczenie ma też wybór rzetelnego dostawcy, co może przynieść komfort na każdym etapie inwestycji.
Przy dzierżawie koszty instalacji i zbiornika można zredukować do 1 zł, zbiornik i jego posadowienie w przypadku instalacji własnej to koszt ok. 10.000 zł, a więc już na starcie zapłacimy więcej. Również w toku eksploatacji własny zbiornik z biegiem czasu zaczyna kosztować więcej niż jego dzierżawa. Licencjonowani dystrybutorzy gazu tacy jak AmeriGas, dysponują profesjonalnym działem technicznym, który dba o stan techniczny instalacji. Firma posiada całodobową linie alarmową, jak i homologowaną flotę pojazdów, którymi transportuje gaz. Oczywiście daje to gwarancję bezpieczeństwa użytkowania instalacji, którego nigdy nie będziemy mieć w przypadku własnego zbiornika. Warto też pamiętać o jakości samego gazu. Każdy z nas słyszał chyba o sytuacji, w której podczas surowej zimy gaz zamarzał, co zdarza się przy zakupie od najtańszych dostawców. Stosowany przez firmę AmeriGas wysokiej jakości propan techniczny, sprawdzany przez niezależne firmy, daje pewność, że nawet podczas dużych mrozów nie będziemy pozbawieni źródła ogrzewania.

 

ogrzewanie domu lpg ogrzewanie domu lpgfot. AmeriGas

 

Dodatkowym bonusem jest gaz w stałej, atrakcyjnej cenie, ustalonej na cały rok z góry. Inwestor, który zdecyduje się na kupno własnego zbiornika, sam musi go zainstalować, a później również zdemontować we własnym zakresie. Wiąże się to zarówno z długim czasem amortyzacji i koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacyjnych (Urząd Dozoru Technicznego, rewizje wewnętrzne i zewnętrzne zbiornika, wymiany zaworów bezpieczeństwa, ewentualne awarie), jak również z problemami związanymi z późniejszą utylizacją lub odsprzedażą zbiornika. To problemy, które w przypadku dzierżawy nie występują. Po stronie plusów jest też odciążenie właściciela nieruchomości, który w przypadku dzierżawy nie musi sam pilnować terminów zamówień i przeglądów, za których niedotrzymanie grożą surowe kary.

 

ogrzewanie domu lpg ogrzewanie domu lpgfot. AmeriGas

 

- Klient ma też do wyboru różne  systemy rozliczeń: jednorazowa opłata w oparciu o dostarczoną ilość gazu, jednakowe stałe opłaty miesięczne, ustalane według prognoz lub miesięczna opłata za zużyty gaz według wskazań licznika. W ostatniej z wymienionych opcji system jest całkowicie bezobsługowy dzięki wykorzystaniu telemetrii. Wówczas poziom gazu w zbiorniku jest kontrolowany i zamawiany automatycznie, przez co klient nie musi się zamawiać go sam. Jednocześnie jego miesięczne płatności uzależnione są od ilości zużytego gazu. Wszystkie te aspekty sprawiają, że dzierżawa zbiornika i ogrzewanie domu gazem płynnym jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych źródeł ciepła.– podsumowuje Zbigniew Kaczmarek.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.amerigas.pl

 

01-066 Warszawa, ul. Burakowska 14, woj. mazowieckie
tel. 801 11 77 11,