Firma GASPOL od 30 lat projektuje i buduje instalacje zbiornikowe na gaz płynny, które – wbrew utartym opiniom – są nie tylko rozwiązaniem opracowanym z myślą o nowych inwestycjach w lokalizacjach bez dostępu do gazu ziemnego, ale i coraz częściej świadomie wybieraną alternatywą dla osiedlowych kotłowni na paliwa stałe. W ostatnich latach oprócz odbiorców indywidualnych, coraz częściej na ogrzewanie domów gazem ze zbiornika decydują się też deweloperzy i wspólnoty mieszkaniowe, którym zależy na optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.
Z uwagi na fakt, że coraz mocniejszą kartą przetargową dla inwestorów z branży nieruchomości jest proekologiczność oferty, decydują się oni na przyjazne środowisku ogrzewanie na gaz płynny. W odróżnieniu od instalacji na paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, drewno), procesowi wytwarzania energii cieplnej nie towarzyszy emisja szkodliwych substancji do atmosfery ani zadymienie, co stwarza również bardzo korzystne dla zdrowia człowieka środowisko.

Sieć gazowa LPG – dlaczego warto?
Instalacje zbiornikowe na gaz płynny do domów jednorodzinnych są już dość popularnym rozwiązaniem. Jednak zdecydowanie mniej osób wie, że można tworzyć sieci gazowe LPG. Rozwiązanie to polega na tym, że z jednego zbiornika na gaz (parku zbiornikowego) korzysta minimum dwóch odbiorców, ale każdy z nich rozlicza się za gaz oddzielnie (każdy dom lub lokal ma własne urządzenia pomiarowe i oddzielny rachunek).
W 2007 roku firma GASPOL jako pierwsza w Polsce wybudowała sieć gazową LPG. Od tego czasu przedsiębiorstwo zrealizowało ponad tysiąc tego typu inwestycji w całym kraju, które wciąż niezawodnie działają, dostarczając ciepło, a także podgrzewając wodę użytkową oraz zasilając kuchenki gazowe. Dzięki temu, że jedno źródło energii zaspokaja aż trzy potrzeby energetyczne, można lepiej kontrolować koszty ogrzewania domu gazem ze zbiornika, bo opłaty uwzględniane są na jednej fakturze, rozliczanej na podstawie rzeczywistego zużycia, a nie prognoz. Ponadto ceny gazu są ustalane na z góry określony czas, co ułatwia planowanie wydatków w budżecie domowym.
Zaletą ogrzewania domu gazem ze zbiornika, oprócz wspomnianych kosztów, jest też minimalne zaangażowanie w zarządzanie ciepłem właściciela nieruchomości czy zarządcy. Instalacje LPG są bezobsługowe, a dzięki zdalnemu monitorowaniu poziomu paliwa w zbiorniku, to GASPOL powiadamia o konieczności jego uzupełnienia. Ważną kwestią jest też możliwość uzyskania ze strony firmy GASPOLU pomocy w realizowaniu formalności związanych z budową sieci gazowej LPG. Instalacja na gaz płynny jest często stosowana jako rozwiązanie pregazyfikacyjne. Gdy z biegiem czasu pojawi się możliwość przyłączenia do gazu ziemnego, nie będzie konieczności budowy nowej infrastruktury grzewczej, bo możliwe jest wykorzystanie te samej instalacji, która służyła do ogrzewania domów lub mieszkań gazem ze zbiornika. Obniża to koszt realizacji nowej inwestycji, a zarazem eliminuje przestoje w dostawie energii.
Z kolei dla lokatorów mieszkań i domów ogrzewanych wielolicznikowymi instalacjami LPG wygodna jest możliwość włączenia i wyłączenia ogrzewania w dowolnym momencie i niezależnie od sąsiadów.

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika – koszty w porównaniu do innych rozwiązań
Ekologia, wygoda, łatwe rozliczenia, możliwość podłączenia na terenach bez dostępu do gazu ziemnego i ciepła systemowego – są to niezaprzeczalne atuty ogrzewania gazem ze zbiornika, jednak dla wielu inwestorów wciąż to cena jest na pierwszym miejscu. Jak więc kształtują się koszty ogrzewania domu gazem ze zbiornika?
Z roku na rok zmniejsza się różnica ceny pomiędzy LPG i ekogroszkiem. Z kolei porównując ogrzewanie LPG z olejem opałowym czy energią elektryczną, to koszt tego pierwszego jest zdecydowanie niższy. Takie zestawienie dobitnie pokazuje, że ogrzewanie gazem płynnym jest najlepszym wyborem, gdy dany teren nie jest przyłączony do sieci gazowniczej. Natomiast wybierając pomiędzy porównywalnym cenowo ekogroszkiem a ogrzewaniem gazem płynnym, warto pamiętać o wadach tego pierwszego. Przede wszystkim konieczna jest budowa kotłowni, co generuje oczywiście koszt, a także zorganizowanie miejsca do przechowywania opału. Na finalną cenę ogrzewania wpływa też konieczność obsługi (uzupełnianie opału, a także czynności serwisowe i konserwacyjne).

Realizacja inwestycji krok po kroku
Inwestorzy, którzy zdecydują się na podjęcie współpracy z firmą GASPOL, mogą liczyć na fachowe doradztwo. Inwestycja jest realizowana kompleksowo, zaczynając od projektu instalacji na dostawach gazu kończąc.
Warto też pamiętać o tym, że ogrzewanie domu gazem płynnym, zasilanie kuchenek i przygotowanie ciepłej wody z jednego źródła to atut, który docenią nie tylko inwestorzy planujący budowę nowych osiedli czy domów. To także świetny sposób na modernizację przestarzałego i nieekologicznego systemu grzewczego. W takim przypadku całościowy koszt inwestycji można dodatkowo obniżyć dzięki licznym programom dofinansowań, które mają na celu wspieranie przyjaznych środowisku inicjatyw.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gaspol.pl

00-175 Warszawa, al. Jana Pawła II 80, woj. mazowieckie
tel. 81 855 0 855, 606 800 400,