Ogrzewanie elektryczne a rachunki za prąd

Główną zaletą elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego  jest pobór energii elektrycznej tylko w czasie obowiązywania taniej taryfy nocnej, weekendowej lub grzewczej. Co jednak znaczy „tania taryfa”? Dobrze pokazuje to poniższe zestawienie:

1. taryfa nocna – G12 – w ciągu tygodnia w godzinach 22:00 – 6:00, 13:00 – 15:00, cena: 0,38 zł /kWh dostawca: Energa

2. taryfa weekendowa – G12W – w ciągu tygodnia w godzinach 22:00 – 6:00, 13:00 – 15:00, cała sobota i niedziela oraz dni ustawowo wolne od pracy, cena: 0,37zł/kWh dostawca: Energa

3. taryfa grzewcza – G12R – w godzinach 22:00 – 7:00 oraz 13:00 – 16:00, cena: 0,31 zł/kWh dostawca: Energa

Źródło: AutomatikElektrociepło

 

Jak optymalnie wykorzystać ogrzewanie elektryczne?

We współczesnym budownictwie stosowane są takie rodzaje systemów grzewczych, które w idealny sposób łączą funkcjonalność i ekonomiczność użytkowania. Nowo budowane domy o dużo większym metrażu niż kiedyś i jasno określonej, przemyślanej funkcji każdego pomieszczenia, stają się coraz większym wyzwaniem dla producentów systemów grzewczych, którzy muszą uwzględnić nie tylko indywidualny charakter każdego pomieszczenia, ale także jasno sprecyzowane, indywidualne potrzeby klientów. Instalacja ogrzewania spełniającego te wysokie standardy nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wydatki ponoszone przez klienta są maksymalnie zoptymalizowane poprzez:

– wykorzystanie energii w znacznie tańszej drugiej taryfie;

– pełnienie przez podłogę nie tylko funkcji grzewczej, ale również akumulacyjnej, co pozwala zminimalizować straty ciepła;

– zastosowanie rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, zapewniających komfortowe warunki pracy lub mieszkania w ogrzewanym pomieszczeniu;

– znaczne oszczędności związane z brakiem konieczności doprowadzenia przyłącza gazowego, wydzielaniem dodatkowego komina, budową kotłowni czy regularnym serwisowaniem instalacji (to oszczędność rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych);

Należy jednak pamiętać, aby nie zakładać ogrzewania podłogowego w miejscach, gdzie planujemy stałą zabudowę, taką jak szafa czy wyspa kuchenna, ponieważ uniemożliwiamy wtedy swobodny przepływ powietrza ku górze, co nie pozwoli na efektywne ogrzanie domu.

Budowa elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego

Istotą elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego jest gromadzenie energii cieplnej w wylewce betonowej o grubości od 7 do 15 cm i utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Dostęp do taniej energii elektrycznej potrzebny jest, aby zgromadzić ciepło niezbędne do utrzymania komfortu grzewczego w pomieszczeniach przez całą dobę. Energia elektryczna pobierana jest każdej doby w godzinach najtańszej taryfy, a jej ilość jest zawsze uzupełniana do poziomu pozwalającego na ogrzanie całej powierzchni budynku. System grzewczy instalowany jest pod podłogą, tak aby był całkowicie niewidoczny, co w żaden sposób nie zaburza wrażeń estetycznych i świetnie wpisuje się np. w minimalistyczny trend w aranżacji wnętrz. Ze względu na brak grzejników całą powierzchnię ścian możemy wykorzystać jako przestrzeń dekoracyjną, dzięki czemu zyskujemy dużo więcej miejsca na elementy charakterystyczne dla stylu architektonicznego, w którym zaaranżowane jest wnętrze.
Rozkład temperatury w pomieszczeniu wyposażonym w ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej ekonomiczny niż przy tradycyjnym, grzejnikowym. Większość ciepła pozostaje bowiem w niższych partiach pomieszczeń, bardziej dostępnych dla użytkowników, a rozkład temperatury jest bardziej równomierny.

Przekrój podłogi

Sterowanie

Ogrzewaniem podłogowym elektrycznym sterują systemy regulujące temperaturę wyposażone w moduły logiki rozmytej, a wysoka precyzja zastosowanej w nich automatyki gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego. Czujnik regulatora pogodowego umieszczony jest na zewnętrznej ścianie budynku i odpowiada on za dobór zakresu temperatur poszczególnych pomieszczeń przy uwzględnieniu warunków pogodowych panujących w danej strefie klimatycznej. Sam sterownik z funkcją logiki rozmytej tzw. FuzzyLogic wpływa na możliwość samoadaptacji. Biorąc pod uwagę całość ciepła zgromadzonego w wylewce oraz zmierzoną temperaturę powietrza, sterowniki dokładnie ustalają czas pracy układu grzejnego, czyli moment włączenia i wyłączenia ładowania w czasie taryfy taniej.

Sterowanie ogrzewaniem akumulacyjnym.

Komfort termiczny przy ogrzewaniu podłogowym

Przy prawidłowo działającym ogrzewaniu podłogowym odczuwalna temperatura podłogi nie powinna być wyższa niż 20-24 stopnie. Podłoga powinna być odbierana jako neutralna w dotyku. Gdy odczuwamy jej ciepło, oznacza to, najprawdopodobniej temperatura jest zbyt wysoka. Poza sezonem grzewczym nie ma nic złego nawet w tym, że podłoga wydaje nam się lekko chłodna w dotyku. Od wielu lat krąży mit związany z tym, że ogrzewanie podłogowe powoduje opuchliznę nóg, podczas gdy takie objawy związane są jedynie ze zbyt wysoką temperaturą ogrzewania podłogowego i zbyt dużymi stratami ciepła spowodowanymi złą izolacją pomieszczeń.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego akumulacyjnego

Warto podkreślić, że elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne to jedyny system, dzięki któremu temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na stałym poziomie nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Dzięki zatrzymaniu zmagazynowanego ciepła pod podłogą, odczuwamy niezmienioną temperaturę nawet przez dobę od momentu zaprzestania poboru prądu.

– To zaskakuje wszystkich, ale to prawda – tłumaczy Włodzimierz Kłos, właściciel Automatik Elektrociepło.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiednią temperaturę wnętrza przy utrzymywaniu niższej temperatury w pomieszczeniu, poprzez ogrzewanie całą powierzchnią podłogi. Zapobiega to podrażnieniu błony śluzowej i ogranicza narażenie na kurz i alergeny, dzięki rezygnacji z cyrkulacji powietrza. Akumulacyjne ogrzewanie elektryczne stosowane jest bardzo często w domach pasywnych.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, powodującym znaczną oszczędność w zużyciu energii jest zastosowanie mat na podczerwień, która nie ogrzewa przestrzeni, tylko bezpośrednio znajdujące się w pomieszczeniu ciała stałe. Dopiero od nich ogrzewane jest powietrze. Powoduje to znaczną oszczędność w zużyciu prądu, ponieważ wykorzystywana jest naturalna ciepłota ciał stałych, w tym człowieka, który oddaje ciepło do otoczenia. Takie maty zakładane są nie tylko w podłogach, ale również w ścianach czy na sufitach.

Ulga termomodernizacyjna na montaż ogrzewania elektrycznego i fotowoltaikę

Zastanawiając się nad inwestycją w ogrzewanie elektryczne, które we właściwie izolowanym budynku nie będzie generowało wyższych kosztów niż np. ogrzewanie gazowe, warto pomyśleć nad innymi sposobami dodatkowego obniżenia ceny za prąd oraz zabezpieczenia się na wypadek podwyżek. Remedium na nieoczekiwane wzrosty kosztów energii elektrycznej może być instalacja fotowoltaiczna, która pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.

Dodatkowo, korzystając z ulgi podatkowej, można znacząco obniżyć wydatki poniesione z tytułu zakupu i montażu takiej instalacji we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że kwota, od której chcemy odliczyć podatek, nie może przekroczyć 53 tys. złotych, jeżeli zaś kwota zwrotu przekracza roczną kwotę płaconego podatku, zwrot ten może być rozłożony na okres 3 lat od roku, w którym nastąpił zakup instalacji. W ramach programu „Mój prąd” każdy zainteresowany może także ubiegać się o 5 tys. złotych dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem wykorzystywanym przez wszystkich, którym leżą na sercu zagadnienia ekologiczne. Energia słoneczna jest źródłem odnawialnym i zrównoważonym. Jej zapasy są niewyczerpywalne, i nawet korzystając z niej przez dłuższy czas nie wykorzystujemy zasobów potrzebnych dla przyszłych pokoleń. Panele fotowoltaiczne nie emitują też zanieczyszczeń, a po zakończeniu eksploatacji można je poddać recyklingowi.

Warto też pamiętać, że inwestycja w akumulacyjne ogrzewanie elektryczne również może być dofinansowana z programu „Czyste powietrze” bądź innych programów gminnych. Podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, nakłady poniesione z tytułu zakupu ogrzewania elektrycznego również podlegają pod ulgę termomodernizacyjną, zgodnie z rozporządzeniem ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21.12. 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489).

W czasach, w których tak dużo mówimy o konieczności racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami i ekologii, rośnie popularność akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego, które nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Praktyka pokazuje, że we właściwie zaizolowanych budynkach takie ogrzewanie sprawdza się doskonale, zarówno pod kątem komfortu termicznego, jak i ceny eksploatacji. Połączone dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych metod ogrzewania, udowadniając, że dobry produkt obroni się sam.

87-100 Toruń, ul. Legionów 16, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 660 44 44, 601 86 27 88,