Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Pompa ciepła i jej montaż są tematem wielu dyskusji na forach internetowych, głównie z powodu dość wysokich kosztów inwestycji i na pozór trudny do oszacowania okres jej zwrotu. Ceny urządzenia zależą przede wszystkim od tego w jaki sposób pobiera ono energię z otoczenia oraz tego do jakich celów i na jakiej powierzchni mieszkalnej pompa będzie eksploatowana.

Źródła energii dla pomp ciepła

Ciepło akumulowane w ziemi, powietrzu lub wodzie jest łatwo dostępne, niewyczerpywalne, a jego pozyskiwanie nie niesie ze sobą uszczerbku dla środowiska naturalnego. Jeśli dołoży się do tego niewielkie źródło energii elektrycznej, to otrzymuje się urządzenie za pomocą którego z jednej jednostki energii elektrycznej użytkownik jest w stanie wygenerować cztery jednostki energii cieplnej.

Jak działa pompa ciepła?

Gruntowa pomp ciepła pobiera energię z gruntu poprzez ogrzewanie niezamarzającej cieczy – solanki– krążącej w kolektorze gruntowym i dostarczenie jej do pompy ciepła, a w dalszej kolejności do domu. Tego typu pompa ma wyższą sprawność, a jej praca jest bardziej stabilna, tak jak temperatura w gruncie. Jednak pompa gruntowa wymaga odwiertów i jest częścią całego systemu przewodów. Jej zakup i instalacja niosą ze sobą wysokie koszty

fot. Viessmann

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują jako jego źródło powietrze atmosferyczne. To właśnie na ich przykładzie możliwe jest przystępne przedstawienie schematu ich działania.

Powietrze jest pobierane przez wentylator i dostarczane do parownika. Znajduje się w nim układ chłodniczy wypełniony niezamarzającą cieczą o temperaturze zawsze niższej od otoczenia. Dzięki temu ciecz może odbierać ciepło z powietrza, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest ujemna. Ciecz przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, którego właściwości sprawiają, że paruje nawet w bardzo niskich temperaturach. Pod wpływem ciepła czynnik wrze, paruje i w stanie gazowym trafia do sprężarki. Czynnik w formie gazu zwiększa swoją temperaturę do tego stopnia, że jest możliwe wykorzystanie go do ogrzewania wody w obiegu grzewczym. Środek chłodniczy, który oddał pobrane ciepło, ulega schłodzeniu i ponownie powraca do stanu ciekłego. Jego ciśnienie i temperatura są jednak nadal zbyt wysokie, aby mógł on wrócić do pierwszego obiegu. Aby znów był w stanie pobrać ciepło, należy go schłodzić. Płyn przechodzi zatem przez zawór rozprężny, w którym obniża się ciśnienie cieczy, a także gwałtownie spada jej temperatura. Czynnik ponownie trafia do układu chłodniczego i cały cykl może rozpocząć się od nowa.

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności ze względu na prostszą budowę i bardziej przystępną cenę. Koszt tej wersji rozpoczyna się już od 15 tysięcy złotych. Poza tym urządzenie dobrze sprawdza się nawet w ograniczonych przestrzeniach. Najczęściej nie przekracza rozmiarów lodówki.

Wszechstronność zastosowań

Pompy ciepła to wiele możliwych konfiguracji instalacji wewnętrznych oraz realizacji różnych zadań. Ogrzewanie i chłodzenie (w przypadku pomp rewersowych) podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a nawet łączenie tych wszystkich funkcji w jednym urządzeniu. Monoblok czy split, to często zadawane pytanie. Obie wersje mają swoje mocne strony, ale zainteresowanie wersją split zdecydowanie rośnie w przypadku, gdy inwestor chce połączyć funkcję chłodzenia z ogrzewaniem i zapewnić właściwą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. A do tego potrzebna jest więcej niż jedna jednostka wewnętrzna. Łączenie wielu funkcji w jednym urządzeniu wpływa pozytywnie na opłacalność jego użytkowania. A skoro o opłacalności mowa…

fot. Viessmann

Czy pompa ciepła jest opłacalna?

Ewentualny brak komina i drogiego kotła to nie wszystko. WT 2021 tak czy inaczej wykluczają użycie w nowo powstałych budynkach kotła na paliwo stałe. A gaz albo nie jest dostępny albo nie musi być tani. Koszty ogrzewania gazowego mogą być duże, szczególnie w domach o mniejszej powierzchni użytkowej.

By zyskać na pompie ciepła należy jednak zadbać o prawidłową jej instalację i wybrać pompę sprawdzonego producenta.

Firma Viessmann rozszerzyła portfolio produktowe o nową serię pomp ciepła powietrze/woda typu split oraz solanka/woda. Zastosowanie nowego czynnika chłodniczego R32, wpłynęło na wzrost efektywności energetycznej Część modeli wyposażono w inwerter oraz w funkcję Hybrid ProControl do optymalnej współpracy z drugim źródłem ciepła. Pompy ciepła Viessmann z serii Vitocal 200 i 300-G, a także Vitocal 100-S / 111-S to znakomite przykłady na to, że technologia w tej branży nie stoi w miejscu. A inwestycja w pompę ciepła jest i będzie zawsze opłacalna. Nie tylko pod względem finansowym.

Więcej na www.viessmann.pl

53-015 Wrocław, ul. Karkonoska 65, woj. dolnośląskie
tel. 713607100,


Liczba odwiedzin: 1844 | Data publikacji: 2021-03-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...
11.10.2018 | Pompy
Okres grzewczy spędza sen z powiek tysiącom...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
Wybór systemu grzewczego to wybór na lata,...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...
15.09.2014 | Ogrzewanie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...
24.08.2017 | Ogrzewanie
Przywykliśmy już, że przekazy medialne każdej zimy...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...
21.07.2016 | Piece, kotły
Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła,...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
Inwestycja w nową instalację grzewczą – niezależnie...
08.02.2021 | Domy ekologiczne
Darmowy prąd i ogrzewanie, darmowa ciepła woda,...
27.05.2020 | Energia ekologiczna
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych nie budzi w dzisiejszych...
16.04.2020 | Energia ekologiczna
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przy projektowaniu...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
Firma Euro-Wiert oferuje usługi wykonania odwiertów pod...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca, opłacalność pompy ciepła, źródło energii dla pompy ciepłą, jak działa pompa ciepła, zastosowanie pompy ciepła, viessmann
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy