Ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła. Opinie ekspertów

– Przy zmiennych warunkach atmosferycznych i dużych zawirowaniach na rynku cen paliw oraz energii Polsce ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie dla użytkowników – mówi Jakub Jagielski, Manager Działu WSP NOZE/Product Manager BDR Thermea Poland, która jest dystrybutorem urządzeń marki De Dietrich. Połączenie kotła gazowego z pompą ciepła powietrze – powietrze lub woda – powietrze pozwala na optymalne wykorzystanie tego źródła energii, które w danym momencie jest bardziej opłacalne.

Co to znaczy, że układ jest hybrydowy?

Praca ogrzewania hybrydowego – gaz plus pompa ciepła polega przede wszystkim na tym, że wykorzystujemy różne sposoby ogrzewania: działającą na prąd pompę ciepła oraz zasilany gazem kocioł kondensacyjny. Mitem są opinie, że w polskich warunkach atmosferycznych pompę ciepła wykorzystuje się tylko do temperatury 15 ℃. Nowoczesne pompy doskonale radzą sobie także w niższych temperaturach. Poza tym, przez długi czas w naszym klimacie mamy ciepłe dni, a zimniejsze noce. Wówczas ogrzewanie nocą może wesprzeć kocioł kondensacyjny, a w dzień wystarcza pompa ciepła. Jeśli temperatura spadnie poniżej 3 ℃, ogrzewanie przejmuje kocioł gazowy. To rozwiązanie idealne dla zmiennej pogody.

fot. De Dietrich

Jak to możliwe, że ogrzewanie hybrydowe – gaz plus pompa ciepła jest oszczędne?

To proste. Nowoczesne sterowniki myślą za użytkownika. To one regulują pracą zarówno pompy ciepła, jak i kotła kondensacyjnego. Zaawansowany technologicznie regulator w sposób ciągły kontroluje wydajność pompy ciepła, a w niektórych modelach można nawet ustawić aktualną cenę prądu i gazu. Co więcej, najnowocześniejsze urządzenia potrafią nawet lawirować między różnymi taryfami energetycznymi: nocną, dzienną, weekendową itp.

fot. De Dietrich

Sterownik przełącza wówczas pracę ogrzewania hybrydowego – gaz i pompa ciepła na urządzenie, które w danych warunkach atmosferycznych i finansowych zaspokoi zapotrzebowanie użytkowników po najniższych kosztach! Dzięki odpowiedniemu sterownikowi kocioł i pompa ciepła mogą się też ze sobą „komunikować” i kocioł może np. tylko dogrzać wodę o kilka brakujących stopni. Takie ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła to w opinii użytkowników system niezawodny, ponieważ awaria jednego urządzenia nie wpływa na działanie drugiego i nie ma takiej sytuacji, że nagle zostajemy bez ogrzewania i ciepłej wody. Nie musimy się też obawiać tego, że nagle skoczy cena gazu lub cena energii, bo układ hybrydowy zabezpiecza nas przed każdą ewentualnością.

fot. De Dietrich

Czy ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła można dostosować do już posiadanego kotła?

Jak najbardziej tak! Ogrzewania hybrydowe – gaz plus pompa ciepła, wbrew obiegowym opiniom, nie jest przeznaczone wyłącznie do nowych domów. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza przy termomodernizacji obiektów. Montaż pompy ciepła, zwłaszcza powietrze-powietrze, jest prosty i mało inwazyjny, a pompę podłącza się do już istniejącego systemu ogrzewania. Jedyny mankament jest taki, że podłączenie takie może wymagać wymiany grzejników.

fot. De Dietrich

W przypadku starych kotłów kondensacyjnych nie użyjemy też nowoczesnych sterowników, które pozwalają na „komunikację” między kotłem a pompą. Nie wyklucza jednak stosowania zwykłych regulatorów, opartych na pomiarze temperatury wody w buforze. Warto jednak rozważyć wymianę kotła na nowoczesny. Na przykład instalacja kotła Modulens G marki De Dietrich pozwala uzyskać oszczędność energii do 60% (w porównaniu z kotłami starszej generacji i bez regulacji).

Dlaczego ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła jest przyjazne środowisku?

Ogrzewanie hybrydowe jest przede wszystkim energooszczędne, a już samo to oznacza bycie przyjaznym dla środowiska. Ponadto, taki zestaw hybrydowy ogranicza ilość spalanego gazu nawet do 50%, ograniczając jednocześnie emisję spalin do środowiska. Warto dodać, że urządzenia marki De Dietrich spełniają wymagania programu Czyste Powietrze, który ma na celu walkę ze smogiem poprzez poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Urządzenia hybrydowe marki De Dietrich

fot. De Dietrich | Modulens G Hybrid B200

Jeżeli zapadnie decyzja o wymianie kotła kondensacyjnego, zestaw HPI G HYBRID do ogrzewania hybrydowego – gaz i pompa ciepła to w naszej opinii idealne rozwiązanie do domu jednorodzinnego. Występuje w dwóch wersjach, które różnią się jedynie sposobem ustawienia podgrzewacza: w formie jednej kolumny z kotłem lub obok niego. W skład zestawu wchodzi wydajny kocioł Modulens G o mocy 15/20/35 kW wraz z modułowym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 177 litrów oraz pompa ciepła powietrze/woda. Dzięki technice INVERTER ograniczamy zużycie prądu rozruchowego Urządzenie może (w zależności od mocy) pracować nawet przy -20 ℃. Kocioł kondensacyjny MODULENS G gotowy jest do pracy z gazem ziemnym H, ale można go także dostosować do gazu ziemnego L lub propanu. Zestaw można także modyfikować w zależności od potrzeb użytkowników. Urządzenie hybrydowe może być sterowane za pomocą smartfona lub tabletu przy wykorzystaniu aplikacji DD Home Control z każdego miejsca na świecie.

fot. De Dietrich | Modulens G Hybrid V200

Warto dodać, że kocioł Modulens G może być zestawiony z podgrzewaczem solarnym typu V lub B 220 SHL i kolektorami słonecznymi, dla uzyskania do 60% ciepłej wody za darmo!

Więcej informacji i opinii o urządzeniach marki De Dietrich, w tym zestawach do ogrzewania hybrydowego – gaz i pompa ciepła, dostępnych jest na stronie www.dedietrich.pl

54-105 Wrocław, ul. Północna 15-19, woj. dolnośląskie
tel. 801 080 881,