Pompa ciepła plus fotowoltaika – cena komfortu nie musi być wysoka

Rozwiązania hybrydowe to przyszłość fotowoltaiki

W dobie rosnących raptownie kosztów paliw kopalnych rozwiązanie, którym jest pompa ciepła plus fotowoltaika zyskuje jeszcze bardziej na opłacalności w porównaniu do lat poprzednich. Choć mogło się wydawać, że rentowność takiej inwestycji nie może już bardziej rosnąć. Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że cena obecnie oferowanych pomp ciepła jest konkurencyjna, a ich sprawność i wydajność rośnie. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za pompami ciepła jest coraz bardziej restrykcyjne prawo budowlane, które wymusza wysokie parametry energetyczne budynków.

Koszty ogrzewania powietrzną pompą ciepła w 2022 roku

Nie wszystko zależy wyłącznie od ceny prądu. Aby właściwie oszacować wysokość rachunków za ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej należy uwzględnić standard energetyczny budynku mieszkalnego, a także jego metraż oraz samą sprawność pompy ciepła. Dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 o wysokim standardzie energetycznym sięgającym jedynie 50 kW/m2/rok będzie zużywał przez 12 miesięcy około 6000-8000 kWh, co z kolei zaowocuje kosztami rzędu 4000-5000 złotych. Jednak, gdy inwestycja zakłada połączenie pompa ciepła plus fotowoltaika, rachunki za prąd mogą zostać obniżone do poziomu jedynie opłat abonamentowych.

fot. EKO SOLAR

Rozwiązania hybrydowe

W celu osiągnięcia optymalnego współczynnika efektywności grzewczej i/lub chłodniczej utworzono dedykowane zestawy z powietrznymi pompami ciepła NIBE typu monoblok oraz split, których zasilanie można wesprzeć dodatkowo odnawialnym źródłem energii jakim jest fotowoltaika.

Firma Eko Solar oferuje wydajne i wysokotemperaturowe jednostki NIBE PREMIUM MONOBLOK typu F2120 oraz SPLIT o mocach do 8,12,16,20 kW.

Urządzenia zaprojektowano w taki sposób, aby zachować jego wysoką efektywność, która osiągalna jest nawet przy niskich temperaturach -25 stopni Celsjusza. NIBE F2120 osiąga sezonowy współczynnik efektywności SCOP taki sam, co pompy ciepła solanka/woda.

fot. EKO SOLAR

Pompy ciepła z serii F2120 typu monoblok posiadają modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcję chłodzenia aktywnego. To m.in. dzięki temu są jednymi z najlepszych w tej klasie na świecie. Inwerterowa sprężarka z technologią EVI (wtrysk pary), zapewnia wysoką temperaturę aż 63 stopnie Celcjusza nawet przy temperaturze zewnętrznej -25 stopni, co sprawia, że pompa doskonale sprawdza się w modernizowanych budynkach wyposażonych w systemy ogrzewania opartych na grzejnikach. Bezproblemowo pracuje również w systemach mieszanych ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Nibe to sprzęt skrojony na miarę rozwiązań hybrydowych. F2120 bezproblemowo współpracuje z innymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe. Wraz z centralą wewnętrzną i modułem SMO 20 lub 40 stają się efektywnymi maszynami umożliwiającymi komfortowe z nich korzystanie. Ich zapotrzebowanie energetyczne można całkowicie pokryć energią wyprodukowaną przez właściwie skonfigurowaną instalację fotowoltaiczną.

fot. EKO SOLAR

Fotowoltaika plus pompa ciepła od Eko Solar

Cena ogrzewania czy chłodzenia pompą ciepła nie musi być wysoka, o czym wspomniano już w tym artykule. Wie o tym firma Eko Solar, która jest w stanie zaproponować swoim klientom instalację PV dobraną dokładnie do potrzeb systemów hybrydowych. Do przedstawionych wyżej pomp ciepła NIBE idealnym dopełnieniem jest instalacja o mocy 9.88 kW bazującą na falowniku Fronius Symo 8.2-3-M oraz przykładowo modułach JA Solar 380Wp Half-cut PERC MB. Możliwe są również inne konfiguracje z modułami Jinko Solar oraz LONGi Solar. Koszt będzie ostatecznie zależał od rodzaju wybranego osprzętu, ale jego cena zawsze pozostanie konkurencyjna biorąc pod uwagę m.in. fakt, że falownik Fronius Symo 8.2-3-M należy do jednych z najlepszych na świecie. Dlaczego? Istnieje co najmniej kilka powodów. Beztransformatorowy, trójfazowy falownik sieciowy Fronius Symo, dostępny jest w szerokim zakresie mocy do 20.0 kW. Sprawia to, że może być skonfigurowany z instalacją praktycznie dowolnej wielkości. Zastosowana koncepcja SuperFlex Design, to gwarancja, że falownik ten obsłuży instalacje pracujące w warunkach zróżnicowanej orientacji wobec stron świata – przykładowo na wschód, zachód i południe. A to jeszcze nie wszystko. Dostęp do internetu przez Wi-Fi lub Ethernet oraz bezproblemowa integracja z komponentami innych czyni z tego falownika jeden z najbardziej „komunikatywnych” falowników na rynku. Czytelny interfejs pozwala ponadto bez problemu nadzorować pracę przydomowej elektrowni słonecznej. A najlepszy system zarządzania energią SZE oparty o inteligentny licznik Fronius Smart Meter oraz DataManager sprawia, że hybrydowy zestaw pracuje efektywnie przez cały rok.

fot. EKO SOLAR

Dom bez rachunków – niskie koszty utrzymania

Obok sprawdzonych technologii, to właśnie otrzymają od firmy Eko Solar inwestorzy, którzy zdecydują się skorzystać z hybrydowych rozwiązań pod znakiem pompa ciepła plus fotowoltaika. A konkurencyjna cena może ich mile zaskoczyć.

Więcej informacji na www.eko-solar.eu

49-300 Brzeg, ul. Armii Krajowej 27a, woj. opolskie
tel. +48 77 444 2000,


Liczba odwiedzin: 357 | Data publikacji: 2022-03-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


18.03.2022 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja to sprawdzony sposób na dom w...
02.03.2022 | Energia ekologiczna
Rosnące koszty mediów oraz coraz większa dbałość...
08.12.2021 | Domy ekologiczne
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, firma Lindab...
29.09.2021 | Energia ekologiczna
W Wagenfeld (Dolna Saksonia) na terenie Niemiec...
01.09.2021 | Oświetlenie
Współczesne lampy solarne to coś więcej niż...
Zielone dachy solarne, retencyjne i bioróżnorodne to...
Optigruen - Solar15 to zielony dach retencyjny...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
09.12.2015 | Energia ekologiczna
Tania energia! Jeszcze kilka lat temu słysząc...
18.03.2015 | Piece, kotły
Już niebawem branżę urządzeń grzewczych czeka rewolucja....
Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza...
06.12.2013 | Ogrzewanie
W ogrzewaniu budynków wielkokubaturowych bardzo dobrze sprawdzają...
10.02.2022 | Energia ekologiczna
Spadek opłacalności instalacji fotowoltaicznych, zamykanie firm związanych...
17.12.2021 | Energia ekologiczna
Choć obecnie planowane zmiany w fotowoltaice dotyczące...
16.12.2021 | Domy drewniane
W dzisiejszych niepewnych czasach inwestowanie pieniędzy to...
Każdy inwestor przygotowujący się na budowę standardowej...
22.11.2021 | Energia ekologiczna
Budowa domu to najlepszy czas na zaplanowanie...
Montujesz panele fotowoltaiczne? Instalujesz systemy rekuperacji? Budujesz...
30.06.2021 | Altany, pergole
COCOSHELL to ekologiczna osłona przed wiatrem i...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. opolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: pompa ciepła plus fotowoltaika, fotowoltaika plus pompa, pompa ciepła plus fotowoltaika cena, eko solar, ekosolar, energia, energia ze słońca, tani prąd, fotowoltaika, systemy fotowoltaiczne, instalacje fotowoltaiczne, farmy fotowoltaiczne, przemysłowa fotowoltaika, mikrofotowoltaika,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy