Koszty ogrzewania powietrzną pompą ciepła w 2022 roku

Nie wszystko zależy wyłącznie od ceny prądu. Aby właściwie oszacować wysokość rachunków za ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej należy uwzględnić standard energetyczny budynku mieszkalnego, a także jego metraż oraz samą sprawność pompy ciepła. Dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 o wysokim standardzie energetycznym sięgającym jedynie 50 kW/m2/rok będzie zużywał przez 12 miesięcy około 6000-8000 kWh, co z kolei zaowocuje kosztami rzędu 4000-5000 złotych. Jednak, gdy inwestycja zakłada połączenie pompa ciepła plus fotowoltaika, rachunki za prąd mogą zostać obniżone do poziomu jedynie opłat abonamentowych.

fot. EKO SOLAR

Rozwiązania hybrydowe

W celu osiągnięcia optymalnego współczynnika efektywności grzewczej i/lub chłodniczej utworzono dedykowane zestawy z powietrznymi pompami ciepła NIBE typu monoblok oraz split, których zasilanie można wesprzeć dodatkowo odnawialnym źródłem energii jakim jest fotowoltaika.

Firma Eko Solar oferuje wydajne i wysokotemperaturowe jednostki NIBE PREMIUM MONOBLOK typu F2120 oraz SPLIT o mocach do 8,12,16,20 kW.

Urządzenia zaprojektowano w taki sposób, aby zachować jego wysoką efektywność, która osiągalna jest nawet przy niskich temperaturach -25 stopni Celsjusza. NIBE F2120 osiąga sezonowy współczynnik efektywności SCOP taki sam, co pompy ciepła solanka/woda.

fot. EKO SOLAR

Pompy ciepła z serii F2120 typu monoblok posiadają modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcję chłodzenia aktywnego. To m.in. dzięki temu są jednymi z najlepszych w tej klasie na świecie. Inwerterowa sprężarka z technologią EVI (wtrysk pary), zapewnia wysoką temperaturę aż 63 stopnie Celcjusza nawet przy temperaturze zewnętrznej -25 stopni, co sprawia, że pompa doskonale sprawdza się w modernizowanych budynkach wyposażonych w systemy ogrzewania opartych na grzejnikach. Bezproblemowo pracuje również w systemach mieszanych ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Nibe to sprzęt skrojony na miarę rozwiązań hybrydowych. F2120 bezproblemowo współpracuje z innymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe. Wraz z centralą wewnętrzną i modułem SMO 20 lub 40 stają się efektywnymi maszynami umożliwiającymi komfortowe z nich korzystanie. Ich zapotrzebowanie energetyczne można całkowicie pokryć energią wyprodukowaną przez właściwie skonfigurowaną instalację fotowoltaiczną.

fot. EKO SOLAR

Fotowoltaika plus pompa ciepła od Eko Solar

Cena ogrzewania czy chłodzenia pompą ciepła nie musi być wysoka, o czym wspomniano już w tym artykule. Wie o tym firma Eko Solar, która jest w stanie zaproponować swoim klientom instalację PV dobraną dokładnie do potrzeb systemów hybrydowych. Do przedstawionych wyżej pomp ciepła NIBE idealnym dopełnieniem jest instalacja o mocy 9.88 kW bazującą na falowniku Fronius Symo 8.2-3-M oraz przykładowo modułach JA Solar 380Wp Half-cut PERC MB. Możliwe są również inne konfiguracje z modułami Jinko Solar oraz LONGi Solar. Koszt będzie ostatecznie zależał od rodzaju wybranego osprzętu, ale jego cena zawsze pozostanie konkurencyjna biorąc pod uwagę m.in. fakt, że falownik Fronius Symo 8.2-3-M należy do jednych z najlepszych na świecie. Dlaczego? Istnieje co najmniej kilka powodów. Beztransformatorowy, trójfazowy falownik sieciowy Fronius Symo, dostępny jest w szerokim zakresie mocy do 20.0 kW. Sprawia to, że może być skonfigurowany z instalacją praktycznie dowolnej wielkości. Zastosowana koncepcja SuperFlex Design, to gwarancja, że falownik ten obsłuży instalacje pracujące w warunkach zróżnicowanej orientacji wobec stron świata – przykładowo na wschód, zachód i południe. A to jeszcze nie wszystko. Dostęp do internetu przez Wi-Fi lub Ethernet oraz bezproblemowa integracja z komponentami innych czyni z tego falownika jeden z najbardziej „komunikatywnych” falowników na rynku. Czytelny interfejs pozwala ponadto bez problemu nadzorować pracę przydomowej elektrowni słonecznej. A najlepszy system zarządzania energią SZE oparty o inteligentny licznik Fronius Smart Meter oraz DataManager sprawia, że hybrydowy zestaw pracuje efektywnie przez cały rok.

fot. EKO SOLAR

Dom bez rachunków – niskie koszty utrzymania

Obok sprawdzonych technologii, to właśnie otrzymają od firmy Eko Solar inwestorzy, którzy zdecydują się skorzystać z hybrydowych rozwiązań pod znakiem pompa ciepła plus fotowoltaika. A konkurencyjna cena może ich mile zaskoczyć.

Więcej informacji na www.eko-solar.eu

49-300 Brzeg, ul. Armii Krajowej 27a, woj. opolskie
tel. +48 77 444 2000,