Systemy grzewcze oparte o OZE to już standard nowego budownictwa
Nowe warunki techniczne dla budynków mieszkalnych zobowiązują inwestorów do stosowania energooszczędnych technologii. Dotyczy to zarówno niwelacji strat ciepła poprzez obniżenie wartości przenikania ciepła dla przegród budowlanych, jak i ograniczenia zużycia przez budynek całościowej nieodnawialnej energii pierwotnej. Obecne normy odzwierciedlają znane już standardy stosowane w domach energooszczędnych i zbliżają wartości parametrów do domów niskoenergetycznych. Inwestorzy w nowo projektowanych budynkach mieszkaniowych mogą więc korzystać ze sprawdzonych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, kotły kondensacyjne czy pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe.

Dodatkowa motywacja? Dofinansowania
Odejście od systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych i inwestycje w termomodernizację wspierane są także przez liczne plany dofinansowań (Program Czyste Powietrze, działania Regionalnych Wydziałów Ochrony Środowiska, niskoprocentowe kredyty ekologiczne). Skoro opłaca się zarówno środowisku, jak i inwestorom, warto spojrzeć bliżej na jeden z popularniejszych zestawów energooszczędnych, jakim jest instalacja pompy ciepła z podłogówką.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – korzystny sposób na energooszczędny dom
Ogrzewanie podłogowe, w odróżnieniu od grzejników standardowych, to system płaszczyznowy, równomiernie rozprowadzający ciepło po całym podłożu. Dzięki tej właściwości jest to również ogrzewanie niskotemperaturowe, co predysponuje podłogówki do współpracy z pompami ciepła. Niski parametr cieplny jest bowiem także optymalny dla tego rodzaju urządzenia. Istotą działania pomp jest bowiem pobór energii ze źródeł o niższej temperaturze (wody gruntowej, gruntu, powietrza) i przetwarzanie jej w wartości wyższe wysyłane do instalacji. Bazując na niższych temperaturach czynnika grzewczego, pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe pozwalają ograniczyć dodatkowe koszty związane z dogrzaniem czynnika grzewczego i nie generują strat energii. A im niższe straty ciepła, tym mniejsza moc pompy jest potrzebna do ogrzania budynku, co przekłada się na niższy koszt zakupu urządzenia oraz dłuższą żywotność pompy. Przykładowo, jeśli temperatura podłogi w łazience wyniesie 33°C, a w pokojach czy jadalni 26°C, otrzymamy optymalne ciepło w tych pomieszczeniach.

O czym pamiętać przy instalacji?
Warto pamiętać, by decyzję o zastosowaniu układu podjąć na etapie projektowania domu. Należy wówczas przeprowadzić szczegółowe wyliczenia dotyczące doboru optymalnej mocy pompy do powierzchni budynku oraz określić właściwą gęstość rozstawu rur grzewczych. Aby system grzewczy działał bezawaryjnie i efektywnie przez wiele lat, istotne dla powodzenia inwestycji jest dobranie dedykowanych dla podłogówki zestawów instalacyjnych – rur, rozdzielaczy, złączek i akcesoriów.

Instalacja Invena pod ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe
INVENA już od ponad 30 lat posiada w swojej ofercie asortyment znajdujący swoje zastosowanie w instalacjach grzewczych. Dotychczas oferowany i dedykowany profesjonalistom system ogrzewania podłogowego PROV, sprawdził się na licznych inwestycjach w całej Polsce, gwarantując długi czas niezakłóconego użytkowania. Na bazie tego doświadczenia oferta INVENA zostaje wzbogacona o nowy system EVOH fi 17, który jeszcze lepiej wykorzystuje zalety zastosowania ogrzewania podłogowego w połączeniu z pompą ciepła. O jego zaletach opowiada Daniel Nowakowski – Product Manager INVENA.

Co wyróżnia EVOH 17?
Daniel Nowakowski – Product Manager INVENA: System EVOH 17 to nowoczesne i wysokoefektywne rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego. Podstawowym wyróżnikiem systemu jest większa średnica rury, która gwarantuje większą pojemność cieplną układu, co sprawia, że efektywność niskotemperaturowych źródeł energii tj. pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych jest maksymalizowana, a mniejsze opory przepływów liniowych i punktowych, zwiększają żywotność podzespołów mechanicznych. Rura 17 w porównaniu do powszechnej rury 16 to o ponad 17% większa pojemność cieplna układu, co w znaczącym stopniu przekłada się na moc grzewczą, ale także znacząco podwyższa sprawność chłodzenia płaszczyznowego w układzie z pompą ciepła.

Jak zbudowany jest system EVOH do podłogówki z pompą ciepła lub innym systemem zasilania?
Daniel Nowakowski – Product Manager INVENA: Pomarańczowa rura EVOH jest rurą wielowarstwową. Wewnętrzna warstwa PE-RT drugiej generacji gwarantuje znaczną odporność na parametry pracy, a jej wysoka gładkość skutecznie chroni przed osadzaniem kamienia kotłowego czy drobnoustrojów. Z kolei warstwa żywicy kopolimerowej EVOH, oprócz wysokiej trwałości mechanicznej, zapewnia skuteczną ochronę antydyfuzyjną przed przedostawaniem tlenu do instalacji. System uzupełnia złączka zaciskowa 17 x 3/4 pozwalająca podłączyć pętle ogrzewania podłogowego do dostępnych na rynku rozdzielaczy. Już wkrótce ofertę INVENA uzupełni także seria nowych rozdzielaczy PROV PLUS o zmodernizowanej konstrukcji, dedykowana do systemów ogrzewania płaszczyznowego.

Innowacyjne rozwiązania od lidera rynku instalacyjnego
Wieloletnie doświadczenie firmy w produkcji armatury wodnej i grzewczej oraz profesjonalnych systemów instalacji takich jak, systemy ogrzewania podłogowego współpracujące z pompą ciepła, pozwala aktualizować portfolio produktów o najnowocześniejsze rozwiązania. Oferta grzewcza została w ostatnim czasie poszerzona o dekoracyjne grzejniki łazienkowe z dopuszczalnym ciśnieniem pracy wynoszącym 1,0 MPa, pozwalającym na montaż tych produktów w budownictwie wielorodzinnym.

Oferta grzewcza to także nowe warianty zaworów dekoracyjnych grzejnikowych w wersji jednootworowej, z przyłączami umiejscowionymi na ruchomych przegubach, pozwalających na montaż zaworu w wersji lewej i prawej w realizacjach z grzałką elektryczną, a także minimalistyczne zawory nietermostatyczne typu DUOPLEX, zachowujące niezmienny przepływ czynnika grzewczego, znajdujące zastosowanie w instalacjach niskotemperaturowych.

Szczegółowa oferta producenta w zakresie elementów instalacyjnych do montażu ogrzewania podłogowego z pompami ciepła oraz pozostałych innowacyjnych rozwiązań, dostępna jest na stronie www.invena.pl.

75-209 Koszalin, ul. Grabskiego 3, woj. zachodniopomorskie
tel. 801 108 072,