Polska na bakier z ekologią
Pod koniec grudnia 2015 roku Unia Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, sygnalizując tym samym narastający problem wysokiego stężenia w powietrzu cząstek pyłu PM10. Ten niechlubny epizod sprawił, że w naszym kraju coraz więcej zaczęto mówić o konieczności podjęcia działań, które zwiększyłyby świadomość proekologiczną społeczeństwa i doprowadziły do rozwiązania problemu. Dlaczego jest to tak ważne? Bo powietrze zanieczyszczone tzw. pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5 oraz dwutlenkiem siarki, azotu, tlenkiem węgla czy wielopierścieniowymi węglowodorami benzenu i ozonu jest bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. Jak na ironię, większość tych substancji (bo aż 88%) produkujemy sami, ogrzewając domy węglem, wilgotnym drewnem czy śmieciami. Statystyki mówią też, że ok. 70% kotłów, które ogrzewają gospodarstwa domowe w Polsce, to piece na paliwa stałe. Dziś konieczność zastąpienia ich nowoczesnymi, wysokosprawnymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi jest już sprawą oczywistą, dlatego kolejne gminy w Polsce wdrażają gospodarkę niskoemisyjną: ruszyły Regionalne Programy Operacyjne i programy takie jak KWAKA, Prosument czy PONE. Osoby zainteresowane wymianą kotłów mogą też korzystać z bezzwrotnych dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej WFOŚiGW, Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. czy BOŚ Banku. Pozostaje tylko pytanie: na jakie źródło ogrzewania postawić? Początkowo największą popularnością cieszyły się gazowe kotły kondensacyjne o najwyższej klasie energetycznej A, gwarantujące niską emisję zanieczyszczeń. Z czasem na rynku grzewczym pojawiły się nowe, alternatywne rozwiązania przeznaczone do ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania domu: pompy ciepła czy hybrydowe systemy ogrzewania. Dużo ciekawych propozycji – w tym urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – znajdziemy w ofercie firmy Dietherm S.A., dystrybutora marki De Dietrich.

Ekologiczne pompy ciepła i kotły kondensacyjne
Najpopularniejszą grupą urządzeń są wydajne i opłacalne pod względem ekonomicznym kotły kondensacyjne na gaz ziemny i propan, zgodne z wymaganiami unijnymi co do emisji zanieczyszczeń. Produktami spalania w kotłach kondensacyjnych są m.in. dwutlenek węgla i para wodna, która ze stanu gazowego przechodzi w stan ciekły (kondensacja), w wyniku czego odzyskiwane jest tzw. ciepło utajone.

 

dietherm ekologiczne ogrzewanie dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Osoby o nastawieniu proekologicznym, które poszukują urządzeń nieemitujących CO2, częściej decydują się na ekologiczne pompy ciepła marki De Dietrich, cechujące się wysoką sprawnością i wydajnością oraz najwyższą klasą efektywności energetycznej A, dzięki czemu spełnione są standardy ochrony środowiska. W ofercie dostępne są m.in. dostosowane do programu PROSUMENT pompy ciepła typu powietrze/ woda (Alezio Evolution czy HPI Evolution), które umożliwiają efektywne grzanie zimą i chłodzenie latem. Ostatnio pojawiła się też nowość – geotermalne odwracalne pompy ciepła GSHP, mające nie tylko funkcję grzewczą (c.o. i c.w.u.), ale także możliwość chłodzenia pomieszczeń, np. poprzez instalację podłogową.
Ciekawą propozycją są termodynamiczne podgrzewacze wody KALIKO, które obierają energię z powietrza w pomieszczeniu, zewnętrznego lub z wentylacji mechanicznej, co pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii zużywanej do wytwarzania c.w.u. Czas podgrzewania wody wynosi poniżej 8 godzin (do 65°C), a urządzenie może pracować w temperaturach od -15°C do +42°C.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Energia ze słońca – kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne
Z roku na rok w Polsce rośnie też popularność fotowoltaiki, która jest świetnym sposobem na to, aby wykorzystać darmową, czystą energię słoneczną. Umożliwiają to kolektory słoneczne płaskie i rurowe (które wykorzystują energię słońca do produkcji c.w.u) oraz systemy fotowoltaiczne z odbiorem energii przez zakłady energetyczne, skojarzone z pompami ciepła. Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu to sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii, od wahań cen na rynku czy przerw w dostawie prądu.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Ponadto, dzięki wprowadzonej w czerwcu 2016 roku ustawie o OZE, producenci zielonej energii z kolektorów o mocy do 40 kW mogą zarobić na energii wyprodukowanej w czasie, gdy nie było ich w domu. Umożliwia to tzw. system „netmeteringu” polegający na rozliczaniu różnicy między energią, którą wyprodukowała przydomowa elektrownia słoneczna a tą, która została pobrana z sieci elektrycznej w momencie, w którym panel nie wytwarzał prądu. W obiektach komercyjnych oraz mieszkalnych świetnie sprawdzą się np. zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET De Dietrich. Są one montowane w zestawach o mocach od 2,08 kWp do 5,2 kWp i dostarczane jako kompletny system, zawierający panele fotowoltaiczne, mocowania dachowe, inwerter 1- lub 3-fazowy, kolektory i kable.
Inisol SLIM z podgrzewaczami solarnymi Inisol Uno to z kolei instalacja, która za darmo zapewni do 60% rocznego zapotrzebowania na c.w.u. W stacji solarnej zintegrowany jest regulator SOL AEL, który umożliwia inteligentną i w pełni autonomiczną regulację instalacji, zapewniając przetwarzanie energii słonecznej w zależności od intensywności nasłonecznienia. Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania jest uproszczona obsługa, wyświetlanie temperatury wody w podgrzewaczu, temperatury kolektora i ilości odzyskanej energii słonecznej w kWh, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem w trakcie nieobecności domowników latem.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Hybrydowy system ogrzewania domu  
Niedawno na rynku pojawiły się też systemy grzewcze nowej generacji, czyli urządzenia hybrydowe, będące alternatywnym sposobem na oszczędne, a zarazem ekologiczne ogrzewanie domu. Hybrydy są nowoczesnym rozwiązaniem bazującym na dwóch urządzeniach grzewczych. Dziś najczęściej spotykane są takie, które łączą kocioł kondensacyjny z powietrzną pompą ciepła. Co zyskują właściciele ogrzewania hybrydowego? Przede wszystkim mogą oni w odczuwalny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, bo hybrydy korzystają z najbardziej opłacalnego finansowo w danym momencie źródła ciepła i c.w.u. Dają też poczucie bezpieczeństwa energetycznego, bo awaria np. kotła gazowego nie pozbawia jego posiadacza możliwości dalszego grzania, które przejmuje wówczas pompa ciepła.
Spektrum oferowanych rozwiązań marki De Dietrich otwiera kompaktowe urządzenie hybrydowe MCR3 PLUS Hybrid – naścienny kocioł kondensacyjny (o mocy od 6,1 do 31,0 kW) połączony z pompą ciepła typu powietrze/ woda (o mocach 3,94 kW, 5,9 kW lub 7,9 kW). Dzięki wysokiej efektywności pomp ciepła (nawet 4,53), do wyprodukowania 1 kWh ciepła potrzeba niewiele energii elektrycznej, co w prosty sposób przekłada się na oszczędności oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Jeszcze wyższy współczynnik efektywności COP, który osiąga wartość 4,65 ma Modulens G Hybrid – gazowy kocioł kondensacyjny z zespoloną pompą ciepła powietrze/ woda o mocach 3,94/ 5,79/ 7,9/ 11,39/ 14,65 kW. Jego moduł wewnętrzny składa się z kotła o mocy 15/ 20/ 35 kW zabudowanego z podgrzewaczem wody o pojemności 180 litrów (jako zabudowa modułowa lub podgrzewacz stojący osobno). Pracą całości można wygodnie sterować za pomocą smartfona lub tabletu.
NeOvo Condens Hybrid to z kolei hybrydowy układ olejowego kotła kondensacyjnego z pompą ciepła typu powietrze/ woda. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim dzięki technologii kondensacji, palnikowi o niskiej emisji NOx i wydajnemu wymiennikowi z kompozytu węglowo-ceramicznego oszczędności energii w porównaniu do kotłów starszej generacji mogą wynieść nawet 30%. Jednocześnie większa efektywność ogrzewania hybrydowego, wynikająca z wykorzystania energii cieplnej powietrza i kondensacji, oznacza też niższą emisję szkodliwych substancji. Moduł wewnętrzny NeOvo Condens Hybrid składa się z kotła olejowego o mocy 19,3/ 24,3/ 32 kW i wykonany jest w modułowej zabudowie z podgrzewaczem wody o pojemności 180 litrów. Moc pompy ciepła w układzie może wynosić 3,94/ 5,79/ 11,39 kW.
Urządzenie hybrydowe NeOvo EcoNox Hybrid dostępne jest też w wersji z klasycznym kotłem olejowym zespolonym z pompą ciepła typu powietrze/woda (o mocy 3,94/5,79/11,39 kW, które osiągają współczynnik efektywności aż do 4,65). Oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej mogą wyprodukować aż 4,65 kWh czystej energii cieplnej pochodzącej z powietrza. Moduł wewnętrzny składa się z kotła olejowego NeOvo EcoNox o mocy 22,4 lub 29,8 kW i wykonany jest w modułowej zabudowie z podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 180 litrów umieszczonym pod kotłem.

Czy warto kupować i serwisować u autoryzowanego przedstawiciela?
W XXI wieku istnieją ogromne możliwości w zakresie doboru efektywnych, wykorzystujących odnawialne źródła ekologicznych metod ogrzewania domu. Jednak wybór konkretnego rozwiązania to dopiero pierwszy krok. W Polsce nadal obowiązuje prawo umożliwiające zakup i późniejszą obsługę takich urządzeń każdej osobie indywidualnej lub prawnej. Jest to przyczyna wielu późniejszych awarii i wypadków. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych pracuje nad zmianami, które pozwolą na dystrybucję urządzeń energetycznych tylko uprawnionym podmiotom (tzw. sprzedaż selektywna), na razie jednak sami musimy zwracać uwagę na to, aby nowe urządzenia kupować u autoryzowanych dystrybutorów, a ich montaż i rozruch powierzać uprawnionym serwisantom lub instalatorom.Dzięki temu będą one podlegać gwarancji producenta. Pamiętajmy też o tym, że wszystkie korzyści z eksploatacji wybranego urządzenia będziemy mogli docenić tylko wtedy, gdy będą one regularnie konserwowane i systematycznie serwisowane przez specjalistów autoryzowanych przez producenta.
Firma De Dietrich nie tylko dostarcza nowoczesne rozwiązania, ale zapewnia też ich obsługę serwisową, zarówno gwarancyjną jak i pogwarancyjną poprzez fabryczny Serwis De Dietrich Oertli, co gwarantuje bezpieczną, bezawaryjną i długotrwałą pracę urządzeń. Firma Dietherm, która jest autoryzowanym dystrybutorem De Dietrich, również stawia na jakość obsługi klienta, profesjonalną kadrę i kompleksową usługę: od doboru urządzeń, po sprzedaż i wsparcie serwisowe, świadczone przez zależny kapitałowo Serwis De Dietrich Oertli Sp. z o.o., będący zarazem serwisem fabrycznym De Dietrich. Ponadto Dietherm przez przeszło ćwierćwiecze współpracuje z wieloma firmami wykonawczymi i instalatorami, których może polecać w zależności od zakresu i charakteru prac.
Pracownicy Dietherm S.A. i Serwis De Dietrich Oertli Sp. z o.o. oprócz wiedzy teoretycznej wykorzystują w pracy wieloletnie doświadczenie w doradztwie technicznym i kompleksowej obsłudze serwisowo-konserwacyjnej. Dietherm odpowiada za dobór urządzeń, ich wycenę, analizę ekonomiczną przedsięwzięcia i całą obsługę logistyczną związaną z realizacją zamówień. Zapewnia szybki dostęp do urządzeń techniki domowej i osprzętu dzięki dobrze zaopatrzonemu magazynowi w Warszawie. Serwis zaś odpowiada za kontrolę poprawności montażu urządzeń, nastaw automatyki, poprawność działania całej instalacji, przeszkolenie użytkownika i rozruch, którego dokonanie i rejestracja daje użytkownikowi prawo do nabycia uprawnień gwarancyjnych. Serwis wykonuje również coroczne przeglądy wymagane dla utrzymania gwarancji, a ewentualne awarie usuwa, korzystając z własnego zaplecza oryginalnych części zamiennych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dietherm.pl

 

54-105 Wrocław, ul. Północna 15-19, woj. dolnośląskie
tel. 801 080 881,