Rodzaje pomp, moc, efektywność energetyczna

Wśród najbardziej popularnych pomp ciepła znajdziemy pompy typu powietrze-powietrze, powietrze-woda oraz gruntowe. W zależności od rodzaju, każda z nich pobiera ciepło z innego, odnawialnego medium i oddaje je do otoczenia. Przy wyborze pompy ciepła do domu 150m2 warto zastanowić się nad rodzajem urządzenia. Pompy ciepła powietrzne są bardziej powszechne i łatwiejsze w instalacji. Z kolei pompy ciepła gruntowe korzystają z energii zgromadzonej w gruncie, co sprawia, że są bardzo efektywne, jednak wymagają większej przestrzeni na instalację.

fot. Klima4You 

Ważnym aspektem jest, oczywiście, odpowiedni dobór mocy pompy ciepła do rozmiaru domu. W przypadku domu o powierzchni 150 m2, konieczne jest uwzględnienie parametrów izolacyjności budynku, lokalnego klimatu i preferowanych temperatur wewnątrz.

Przed zakupem pompy ciepła warto sprawdzić jej efektywność energetyczną. Modele o wyższej klasie efektywności potrafią skuteczniej przekształcać dostępną energię na ciepło, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

fot. Klima4You 

Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Różnorodne marki, rodzaje, moc – co wybrać? Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz pomp ciepła. Przyjrzyjmy się podstawowym parametrom, jakie powinna spełniać pompa ciepła do domu o powierzchni 150m2. Jeśli zaś potrzebujesz fachowego doradztwa przy wyborze pompy, specjaliści Klima4You są do Twojej dyspozycji.

Dom energooszczędny cechuje się dobrą termoizolacją. Można przyjąć, że do ogrzania jego powierzchni wystarczy moc grzewcza 30 W/m². Zatem, jeśli łączna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń wynosi np. 150 m², to do ich ogrzewania powinna wystarczyć pompa ciepła o mocy 4,5 kW (150 m² × 30 W/m² ).

fot. Klima4You 

Jeśli jednak ta sama pompa ciepła ma nie tylko zapewniać ogrzewanie, ale również przygotowywać C.W.U., to w przypadku kilkuosobowej rodziny moc pompy należy powiększyć jeszcze o ok. 1,2 kW. Dlaczego? Średnio jedna osoba zużywa przeciętnie na dobę 50 l wody o temperaturze 45°C, a do tego potrzebna jest moc grzewcza 0,3 kW. Można zatem stwierdzić, że do domu energooszczędnego o powierzchni 150 m² na potrzeby ogrzewania i przygotowania C.W.U. odpowiednia będzie pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 6 kW.

Oferta Klima4You – kompleksowa pomoc z zakresu pomp ciepła

Klima4You Instalacje Budynkowe zajmuje się sprzedażą i kompleksową pomocą z zakresu klimatyzacji oraz pomp ciepła. Cały proces zakupu i instalacji jest nadzorowany od początku do samego końca. Firma oferuje kompletną usługę, obejmującą projekt, montaż oraz serwis, zarówno klimatyzacji, jak i pomp ciepła. Co więcej, można liczyć również na pomoc przy pozyskiwaniu dotacji z programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd 5. Pracownicy Klima4You, na życzenie klienta, składają w jego imieniu wniosek o dofinansowanie w WFOŚiGW oraz pomagają uzyskać preferencyjne finansowanie w banku bez wychodzenia z domu. Firma współpracuje z największymi bankami w Polsce.

fot. Klima4You 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła do domu 150m2 to ważna decyzja, która wpłynie na komfort mieszkania, koszty eksploatacji i oddziaływanie na środowisko. Konsultacja z profesjonalistami oraz dokładna analiza parametrów domu pozwolą znaleźć idealne rozwiązanie, łączące efektywność, oszczędność i dbałość o środowisko. Inwestycja w nowoczesne ogrzewanie to krok w stronę zrównoważonej przyszłości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://klima4you.pl/pompy-ciepla/

66-400 Gorzów Wielkopolski, 8 Maja 3c/3, woj. lubuskie
tel. +48 792 701 540,