Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z powietrza, ziemi lub wody i przekształca je w ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu. To proste, ale genialne rozwiązanie, które ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.

Rodzaje pomp ciepła – który wybrać?

W zależności od źródła pozyskiwania energii, pompy ciepła dzielimy na powietrzne, wodne i gruntowe. Przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się, jakie są potrzeby domu pod względem ogrzewania i chłodzenia. Ważnym czynnikiem jest także lokalizacja domu i dostępność odpowiedniego źródła ciepła (powietrza, ziemi czy wody).

Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują energię płynącą z powietrza. Są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych, ze względu na łatwy montaż i relatywnie niską cenę. Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-powietrze są w stanie zapewnić ciepło nawet przy temperaturach poniżej -20 stopni Celsjusza.

Pompy ciepła geotermalne wykorzystują energię zmagazynowaną w ziemi, co oznacza, że są one bardziej wydajne niż pompy ciepła powietrzne. Należy mieć na uwadze, że działanie tej pompy ciepła w domu wymaga układania pionowych lub poziomych rur gruntowych, stąd jej instalacja jest bardziej kosztowna.

Pompy ciepła wodne wykorzystują energię z wody, co powoduje, że są one jednymi z najbardziej wydajnych systemów. Jednak, wymagają one dostępu do rzeki, jeziora czy studni.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest moc pompy ciepła, która powinna być dostosowana do potrzeb domu. Zbyt mała moc nie zapewni wystarczającego ogrzewania, a zbyt duża – będzie powodować nadmierny pobór energii.

 

Jak działa pompa ciepła w domu jednorodzinnym?

Działanie pompy ciepła polega na pobraniu energii z otoczenia i przeniesienia go do budynku, dzięki czemu efektywnie zasila jego system grzewczy – zarówno po stronie ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Za pomocą odebranego ciepła, odparowaniu ulega czynnik roboczy w urządzeniu zwanym parownikiem. Następnie pary czynnika roboczego trafiają na zasilaną energią elektryczną sprężarkę, gdzie następuje podniesienie ich temperatury i oddanie ciepła do skraplacza, z którego podawane jest ciepło do obiegu grzewczego budynku. Proces ten powoduje skroplenie par czynnika roboczego, które przyjmują postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem, a następnie obniżenie jego ciśnienia i zamknięcie cyklu.

Zyskaj komfort dzięki gruntowym pompom ciepła IGLU Aleut

fot. Lindab 

Wydajne i energooszczędne działanie pompy ciepła w domu umożliwia system IGLU Aleut – rozwiązanie, które znajdziemy w ofercie szwedzkiej firmy Lindab. IGLU Aleut to nowoczesne i ekologiczne gruntowe pompy ciepła, które energię pozyskaną z ziemi zamieniają na ciepło do ogrzewania domu. Jednak, ogrzewanie to nie wszystko. Pompa podgrzeje również wodę, a podczas upału zagwarantuje najniższe możliwe koszty chłodzenia. W odróżnieniu od tradycyjnych form ogrzewania, urządzenie nie emituje niekorzystnych dla środowiska spalin. Szeroki zakres wydajności sprawia, że IGLU Aleut sprawdzą się zarówno w domach letniskowych, jak i dużych domach jednorodzinnych o powierzchni do 350 m². Zastosowano w nich komponenty niezawodnych marek, takich jak Danfoss, Grundfos, Panasonic i inne. Są łatwe i intuicyjne w obsłudze, nie emitują hałasu. Można sterować nimi z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji, a specjalny system serwisowy, do którego są podpięte, sprawia, że większość ewentualnych usterek jest likwidowana zdalnie dzięki pracy doświadczonych inżynierów IGLU. Dodatkowo, możemy liczyć na atrakcyjny i nowoczesny design.

Ekologiczne ogrzewanie z powietrza

fot. Lindab 

Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez Lindab jest pompa typu powietrze-woda marki Mistral. Roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła są średnio dwa razy niższe niż w przypadku ogrzewania gazem. Pompy ciepła Mistral to energooszczędne urządzenia dostępne w klasie energetycznej A++. Dźwięk, który generuje pompa, nie przekracza 68 dB – można więc go porównać do zwykłej rozmowy. Pompa Mistral może pracować nawet w temperaturze do -25°C. Wysoka wydajność (COP do 5.0), szeroki zakres mocy i 5-letnia gwarancja to kolejne jej atuty. Te wydajne powietrzne pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych, lokali usługowych czy małych obiektów biurowych.

Inteligentne klimatyzatory, czyli dwa w jednym

fot. Lindab

Klimatyzator z funkcją grzania to urządzenie, które umożliwia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczenia. Innowacyjna technologia pozwala na efektywne i energooszczędne ogrzewanie budynku. Unikalna zasada działania takiej pompy ciepła w domu umożliwia komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą. Energooszczędny system przekłada się na niższe rachunki za energię.

Urządzenia tego typu marki Mistral spełniają wszystkie wymogi norm jakościowych. Sprężarka nowej generacji gwarantuje niezawodność w działaniu. Wysokie parametry potwierdzone zostały licznymi certyfikatami. Zwieńczeniem atutów jest atrakcyjny i nowoczesny wygląd.

Firma Lindab jest również dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych marki TCL – uznanego na całym świecie koncernu. Klimatyzatory te są połączeniem najwyższej jakości, nowoczesnych rozwiązań technologicznych i dobrej relacji jakości do ceny. Urządzenia wyróżniają się wysoką klasą energetyczną A++/A+ oraz ekologicznym czynnikiem R32. O najwyższy komfort użytkowników dba szereg nowoczesnych funkcji, m.in.: lampa UV – neutralizująca bakterie i wirusy, I Feel – dodatkowy czujnik temperatury w pilocie, I Set – dedykowany przycisk dla ustawień osobistych, Inteligentny nawiew – tryb chłodnej mgiełki lub ciepły nawiew od dołu i Pamięć ustawień żaluzji.

Zasada działania pompy ciepła w domu pozwala na znaczne oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Ponadto, są one ekologiczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin ani innych zanieczyszczeń.

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła dla domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, klimat, rodzaj gruntu czy zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego przed zakupem pompy ciepła warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj i moc urządzenia.

Więcej informacji o ofercie na stronie: www.lindab-polska.pl

05-850 Wieruchów, ul. Sochaczewska 144, woj. mazowieckie
tel. +48 22 250 50 50,