Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Są one do siebie podobne w tym sensie, że obydwa oferują w budynku ciepłą podłogę, różni je jednak sposób, w jaki ciepło to jest uzyskiwane. Systemy te składają się więc z różnych elementów, a to z kolei wpływa na koszt ogrzewania podłogowego, (zakup materiałów i montaż), a także na wydatki ponoszone z tytułu jego jego eksploatacji.

Większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe wodne, które ma niską awaryjność, a zarazem wysoką skuteczność. Poza tym – w odróżnieniu od ogrzewania elektrycznego – nie trzeba też obawiać się wzrostu cen energii. Przy ułożeniu pętli ogrzewania wodnego metodą ślimakową, uzyskuje się też bardzo równomierne ogrzewanie, bo rura z wracającym i wychłodzonym czynnikiem grzewczym zawsze znajduje się blisko rury z czynnikiem podgrzanym.

fot. Wavin Polska

Elementy systemu ogrzewania podłogowego wodnego i elektrycznego

Instalacja podłogówek elektrycznych składa się z kabli grzejnych (mogą to też być maty grzewcze) oraz z termostatów, które usytuowane są w poszczególnych pomieszczeniach. Tak niewielka ilość elementów elektrycznego ogrzewania podłogowego w domu wpływa na koszt inwestycji, który jest niższy niż w przypadków podłogówek wodnych. Również montaż jest prostszy i szybszy, jednak oszczędności wygenerować można tylko na etapie realizacji inwestycji. Koszt eksploatacji podłogówki wodnej jest natomiast zdecydowanie niższy, na co wpływ mają przede wszystkim wciąż rosnące ceny energii elektrycznej.

fot. Wavin Polska

Podłogówki wodne mają więcej elementów niż elektryczne, przez co również ich montaż trwa nieco dłużej. Wśród komponentów współtworzących instalacje wodnego ogrzewania podłogowego znajdują się:

– Rury, które odpowiadają za transportowanie podgrzanego czynnika (zazwyczaj wody) wzdłuż pętli rozmieszczonych w różnych częściach domu. Są one jednym z najistotniejszych składowych wodnego systemu ogrzewania podłogowego.

– Rozdzielacz – to serce wodnej podłogówki, które łączy poszczególne obwody w jedną całość i umożliwia kierowanie podgrzanego czynnika do konkretnych stref.

– Sterownik – odpowiada za kontrolę temperatury; zazwyczaj w tej funkcji występują czujniki pokojowe bądź termostaty, które połączone są z centralą sterującą (np. Wavin Sentio). Połączenie to może być przewodowe lub bezprzewodowe.

– Pompa obiegowa odpowiada z kolei za pompowanie podgrzanej wody do obwodów oraz przepompowanie wody ochłodzonej do ponownego podgrzania.

– Centrala sterująca – to urządzenie, dzięki któremu użytkownik podłogówki ma kontrolę nad całym systemem. Dzięki centrali i w zależności od jej możliwości, rozdzielacz kieruje podgrzaną wodę do rur w poszczególnych strefach. W zależności od zapotrzebowania na ciepło centrala pozwala też na otwieranie przepływów w danych strefach, a także uruchamia pompy obiegowe i pozwala kontrolować temperaturę zasilania.

– Pompa ciepła lub kocioł grzewczy to źródło ciepła, czyli element, bez którego wodne ogrzewanie podłogowe nie mogłoby działać. To właśnie pompa ciepła/kocioł podgrzewa czynnik do odpowiedniej temperatury. Koszt budowy ogrzewania podłogowego wodnego, które swoje działanie opiera o pompę ciepła będzie najwyższy, na co wpływa przede wszystkim cena samej pompy. Warto jednak pamiętać, że koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego dla domowego budżetu będą bardzo niskie.

fot. Wavin Polska

Koszt ogrzewania podłogowego w domu

Na koszty, jakie trzeba będzie ponosić z tytułu instalacji i eksploatacji ogrzewania podłogowego wpływa wiele elementów, przede wszystkim – komponenty, jakie tworzą instalację.

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego koszty kształtują się następująco:

– rury to wydatek rzędu 4-6 zł za metr bieżący;
– rozdzielacz może kosztować od 250 zł (3 obwody), do 1300 zł( 12 obwodów);
– pompę obiegową kupimy za 200-300 zł.
– cena centrali sterującej to 1400 zł
– termostaty – to koszt 300-400 zł.

Na koszt montażu ogrzewania podłogowego w całym domu wpływa też oczywiście źródło ciepła. Najtaniej zapłacimy za kocioł grzewczy (8000-10000 zł). Pompa ciepła będzie zdecydowanie droższa – ok. 20-30000 zł.

Do tego dochodzą jeszcze koszty montażu – ok. 25-50 złotych za m2.

Podłogówka elektryczna będzie tańsza, bo mniej zapłacimy za samą instalację, jak i za mniejszą ilość elementów. Jak kształtują się koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego?

– metr bieżący kabli grzejnych to około 5-8 zł;
– za maty grzewcze zapłacimy ok. 180-200 złotych za m2;
– termostaty (przewodowe lub bezprzewodowe) będą kosztować 300-500 zł;
– cena montażu to wydatek od 40 do 70 zł netto za m2 folii grzewczej.

Jak już wspomniano, wybierając konkretny rodzaj ogrzewania podłogowego dla domu/ mieszkania, warto pamiętać, że liczy się nie tylko koszt inwestycji, ale przede wszystkim – wydatki eksploatacyjne. A te będą zdecydowanie niższe w systemach wodnych z uwagi na bardziej ekonomiczne źródło ciepła. Wiele zależy też oczywiście od metrażu oraz stopnia termoizolacji budynku.

fot. Wavin Polska

Cena ogrzewania podłogowego za metr kwadratowy

Uwzględniając powyższe kwoty, sumaryczne wydatki na podłogówkę wodną (za metr kwadratowy) wyniosą ok. 200-350 zł. Przez rok koszty na ogrzewanie podłogowe w domu o powierzchni 150 m² wyniosą ok. 6000-7000 zł, co oznacza zwrot inwestycji po mniej więcej 8-10 latach.

Na zakup i montaż podłogówki elektrycznej wydamy ok. 150-250 zł za m², a za ogrzanie domu o powierzchni 150 m² zapłacimy od 3300 do 4800 złotych. Inwestycja zwróci się w taki wypadku po około 5-7 latach.

Niższy koszt ogrzewania podłogowego – czy warto kupować tanio?

Warto pamiętać o jednym – podejrzanie niski koszt ogrzewania podłogowego dla domu czy mieszkania, dokładniej zaś – koszt materiałów – może być bardzo zwodniczy, a oszczędności dość szybko okażą się pozorne. Podobnie wygląda kwestia montażu, bo choć dobrzy fachowcy wysoko się cenią, praktyka pokazuje, że warto w nich zainwestować.

Materiały i komponenty słabej jakości mogą radykalnie obniżyć trwałość i bezawaryjność całego systemu, a naprawy będą bardzo kosztowne. Dlaczego? Otóż trzeba pamiętać o specyfice ogrzewania podłogowego, którego elementy grzewcze (kable i rury) są ukryte pod podłogą. Jeśli ulegną one awarii, to trzeba będzie kuć całą posadzkę.

fot. Wavin Polska

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym

Na koszty ogrzewania podłogowego (dokładniej zaś – na koszty eksploatacji) wpływa też rodzaj sterowania. W przypadku systemów automatycznych należy nabyć centralę sterującą, którą umieszcza się nad rozdzielaczem. Daje to maksymalną kontrolę nad rozkładem temperatury, a to pozwala wygenerować oszczędności.

Ogromną wygodą jest też możliwość obsługiwania centrali za pomocą sieci Wi-Fi i specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki temu zyskuje się nie tylko ogromny komfort, ale także lepszą kontrolę nad wydatkami ponoszonymi na ogrzewanie.

Więcej informacji na stronie: www.wavin.com

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,