Jaki termostat do ogrzewania podłogowego sprawdzi się najlepiej?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki termostat do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego kupić, warto uświadomić sobie, jaką rolę pełnią te urządzenia. Otóż termostaty pokojowe pomagają zadbać o komfort cieplny w domu oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie dzięki możliwości precyzyjnego ustawiania temperatury dla wybranych pomieszczeń. Są to urządzenia niewielkich rozmiarów, które – co istotne – są też relatywnie tanie. Wyposażone w funkcję kontroli temperatury i sterowania za pośrednictwem aplikacji, działają niezawodnie, pozwalając na kontrolę temperatury również w trybie zdalnym.

Jaki termostat do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego wybrać? To zależy od naszych potrzeb i wymagań. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Wavin.

Temperatura pod kontrolą

Ospałość, senność, poczucie zmęczenia – to tylko kilka objawów, jakie odczuwają osoby przebywające w przegrzanych pomieszczeniach. Do aktywności nie zachęca też zbyt niska temperatura, która może nawet doprowadzić do przeziębienia czy poczucia osłabienia. Trudno jednak mówić o jednej optymalnej temperaturze w domu, bo przecież w łazience musi być cieplej (nawet 24 stopnie) niż w sypialni (optymalnie – ok. 18 stopni) czy w pokoju dziennym (ok. 20 stopni). Jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, to warto zwiększyć temperaturę strefy dziennej do 22 stopni.

Na temperaturę w domu oraz to, jak ją odczuwamy, wpływa nie tylko rodzaj ogrzewania, ale także czynniki takie jak wilgotność powietrza, szczelność okien i drzwi czy częstotliwość wietrzenia (lub też wyeliminowanie konieczności otwierania okien dzięki systemom wentylacji mechanicznej z rekuperacją).

Niezależnie od tego, jakie ogrzewanie jest w budynku (grzejnikowe, podłogowe), warto zainstalować termostat pokojowy, który będzie precyzyjnie regulował pracę kotła, pompy, kaloryferów czy podłogówki.

fot. Wavin Polska

Jak działa termostat pokojowy?

Wartym uwagi produktem, świetnie współpracującym z ogrzewaniem grzejnikowym czy z ogrzewaniem podłogowym, jest termostat, który opracowała firma Wavin. Urządzenie Wavin Sentio przesyła informacje o aktualnej temperaturze do centrali sterującej zaworami. Gdy pomieszczenie jest niedogrzane, centrala otwiera zawory, natomiast gdy panuje docelowa temperatura, zawory są zamykane.

Najprostsze termostaty włączają i wyłączają ogrzewanie – w zależności od tego, jakie wartości temperatury mają zostać osiągnięte w konkretnych pomieszczeniach. Ważną kwestią, która ma wpływ na to, jaki termostat do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego wybierzemy, są dodatkowe funkcje urządzeń. Bardziej rozbudowane termostaty pozwalają dopasować pracę kotłów grzewczych / pomp ciepła do trybu życia domowników poprzez możliwość dostosowania ich do harmonogramu dobowego lub tygodniowego. Ma to duże znaczenie zarówno ze względu na komfort, jak i na domowy budżet, bo pracę ogrzewania można zaplanować tak, aby w czasie nieobecności mieszkańców temperatura utrzymywała się na niższym poziomie, zaś rano, wieczorem, w nocy i w weekendy ogrzewanie pracowało intensywniej.

Gdzie zamontować termostat?

Termostat do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego musi być zainstalowany w miejscu, w którym nie będzie narażony na wpływ czynników, które mogłyby zakłócać jego pracę. I tak na przykład, nie powinno się montować go na ścianach zewnętrznych, które są zimniejsze, ani też w pobliżu często otwieranych drzwi i okien. Optymalna wysokość to ok. 150 cm od podłogi, z dala od źródeł ciepła (czyli grzejników, kuchenek, lodówek, komputerów, telewizorów), w miejscu nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie i którym jest swobodna cyrkulacja powietrza (a więc nie za zasłoną czy szafą). W przypadku stosowania termostatów z możliwością pomiaru temperatury podłogi należy zapewnić odpowiednie warunki do takiego pomiaru.

fot. Wavin Polska

Termostaty do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego – jakie są korzyści?

Z zastosowania regulatorów pokojowych płynie szereg korzyści dla domowników. Na pierwszym miejscu należy oczywiście wymienić możliwość indywidualnego sterowania ogrzewaniem w domu, ale to nie koniec zalet. W odróżnieniu od głowic termostatycznych, urządzenia takie jak Wavin Sentio pozwalają na bardzo precyzyjnie ustawianie temperatury – również dla każdego pomieszczenia indywidualnie. W efekcie, dzięki temu, że system wyłącza się, gdy temperatura wzrośnie lub gdy domownicy są w pracy czy w szkole, można wygenerować spore oszczędności energii i paliwa, jakie są potrzebne na ogrzanie domu. Dodatkowym atutem jest fakt, że termostaty z czujnikami mierzą także wilgotność pomieszczenia. Warto także wybrać termostat umożliwiający blokadę zmiany ustawień aby w pokojach np.: dzieci nie dochodziło do niekontrolowanych zmian temperatury.

Termostat pokojowy – jak go podłączyć?

Na rynku dostępne są sterowniki temperatury, które działają przewodowo i bezprzewodowo. Pierwsze wymagają rozprowadzenia podtynkowej instalacji przewodów, jednak mają tę zaletę, że można podłączyć do nich przewodowy czujnik podłogowy. Drugie są prostsze (i tańsze) w montażu, bo komunikują się za pomocą fal radiowych. Można także zamontować wersję z wbudowanym czujnikiem podczerwieni mierzącym temperaturę powierzchni podłogi.

Warto ponadto wykorzystać czujniki zewnętrzne, które przesyłają informacje o warunkach pogodowych.

Aby móc korzystać z oferowanych przez Wavin Sentio funkcjonalności, należy zamontować i podłączyć centralę sterującą ogrzewaniem. Może być ona wyposażona w ekran LCD, który pozwala na intuicyjną i bardzo wygodną obsługę. Na ekranie można ustawić parametry ogrzewania – podnieść/obniżyć temperaturę, wyłączyć/włączyć ogrzewanie, zaplanować harmonogram pracy ogrzewania. Można także użyć wirtualnego ekranu zainstalowanego w domowym komputerze i łączącego się z centralą za pomocą łącza internetowego. W przypadku połączenia z domową siecią LAN (przy użyciu routera WiFi) możliwe też będzie zdalne sterowanie ogrzewaniem z poziomu aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

fot. Wavin Polska

Decyzję o tym, jaki termostat do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego kupimy, warto podjąć po namyśle, starannie dobierając urządzenie do indywidualnych warunków oraz potrzeb domowników. Im więcej funkcjonalności będzie miał wybrany produkt, tym większą kontrolę nad temperaturą zyskamy, co oczywiście bardzo szybko pozwoli zredukować wydatki na ogrzewanie.

Więcej informacji na stronie: https://www.wavin.com/pl-pl

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,