Termoregulatory i ich funkcja

Czym są termoregulatory i jaką pełnią funkcję w systemach ogrzewania podłogowego z zastosowaniem folii na podczerwień i mat grzewczych? Termostat to inaczej mówiąc regulator temperatury, który pozwala nam utrzymać temperaturę powietrza lub podłogi na zadanym poziomie. Jest to niezależny obwód grzejny, który możemy indywidualnie dostosować do naszych potrzeb, precyzyjnie sterując ciepłem w każdym pomieszczeniu, unikając w ten sposób przegrzania instalacji, straty ciepła i wysokich rachunków za ogrzewanie. Najpopularniejsze termostaty pokojowe bezprzewodowe opierają się na najprostszej zasadzie włączania i wyłączania elementów grzejnych systemu grzewczego.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termoregulatorów, jak więc dopasować termostat do swoich potrzeb? Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na podstawowy model, czy bardziej zaawansowany, na przykład termostat pokojowy z wifi, powinien być on przede wszystkim kompatybilny z rodzajem i modelem urządzenia grzewczego, którego działanie ma kontrolować.

Warto też zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, precyzyjność, łatwość obsługi, możliwość oszczędzania energii, a także poziom tak zwanej histerezy, tj. różnicy temperatury, przy której urządzenie przełącza się z cyklu pasywnego na cykl pracy, czyli ogrzewania (przykładowo jeżeli histereza wynosi 0,5°C, a pożądana temperatura w pomieszczeniu 22°C, ogrzewanie pomieszczenia rozpocznie się po spadku temperatury do 21,5°C).

Od najprostszych po najbardziej zaawansowane

Wybór na rynku jest duży – możemy rozważyć zakup termostatów prostych, gdzie regulacja temperatury odbywa się za pomocą pokręteł lub przycisków. Ich obsługa jest bardzo prosta, ale jednocześnie urządzenia takie są mniej precyzyjne i mają ograniczoną funkcjonalność – najczęściej pozwalają na regulację temperatury w odstępach dwóch lub pięciu stopni.

Bardziej zaawansowane modele termostatów pokojowych bezprzewodowych obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza LCD lub LED. Ekran LCD jest bardzo praktyczny i pozwala na dokładny odczyt temperatury oraz ustawienie parametrów.

Najnowocześniejszymi modelami są z kolei termostaty pokojowe z wifi, umożliwiające regulację ciepła za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki urządzeniom o wyższym poziomie zaawansowania możemy także zapomnieć o żmudnym i powtarzalnym ręcznym ustawianiu temperatury. Posiadają one bowiem możliwość ustawiania dziennych lub tygodniowych harmonogramów pracy. Jakie korzyści to przynosi w praktyce? Najkrócej mówiąc, dostosowuje pracę systemu grzewczego do naszych potrzeb, planów i trybu życia. Możemy dzięki temu na przykład utrzymywać w nocy niższą temperaturę, zaś ogrzewanie w łazience uruchamiać w określonym czasie przed pobudką. Jeśli domowników nie ma przez większość dnia w domu, programowalny termostat nie będzie niepotrzebnie ogrzewał pustych pomieszczeń – jednostka włączy ogrzewanie dopiero przed spodziewanym powrotem domowników ze szkoły czy pracy.

Termostat pokojowy bezprzewodowy z wifi – inteligentny dom w zasięgu ręki

Pośród wielu dostępnych na polskim rynku termostatów pokojowych bezprzewodowych szczególnie wyróżnia się innowacyjny model TF-H6 WIFI od firmy TERMOFOL. To nowoczesny, inteligentny termoregulator współpracujący z elektrycznymi systemami grzewczymi. Urządzenie umożliwia zaawansowaną kontrolę systemów opartych o elektryczne maty grzewcze, folie grzewcze na podczerwień czy promienniki podczerwieni lub panele grzewcze. Sterowanie odbywa się poprzez dotykowy ekran LCD lub za pomocą smartfonu poprzez sieć wifi, pracującą w częstotliwości 2,4 GH. Termostat ten współpracuje zarówno z aplikacją producenta TERMOFOL Smart, jak i aplikacją Tuya Smartlife, a także systemami Google Home czy Amazon Alexa. Elektroniczny regulator TF-H6 WIFI umożliwia programowanie temperatury w wybranych cyklach tygodniowych (5+2/6+1/7 dni) oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – również manualne sterowanie temperaturą.

Zaletą tego nowoczesnego termostatu pokojowego z wifi jest również precyzyjnie wbudowany czujnik temperatury oraz czujnik zewnętrzny NTC w zestawie. Dzięki ten kombinacji urządzenie chroni domowników zarówno przed przegrzaniem instalacji grzewczej, jak i poinformuje ich o wszystkich nieprawidłowościach związanych z instalacją. Jeśli nastąpi awaria czujnika zewnętrznej temperatury, termostat wyświetli odpowiedni komunikat i wyłączy system grzewczy.

Model TERMOFOL TF-H6 WIFI posiada również szereg bardzo wygodnych opcji, jak funkcja wykrywania otwartego okna (przydatna na czas wietrzenia pomieszczeń), jak i bardzo ekonomiczny tryb „Wakacje”. Wszystko to potrafi obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 20% – nie trzeba dodawać, jak istotna może okazać się ta funkcja w dobie dynamicznie rosnących cen prądu. Termostat ten posiada także wysoki stopień ochrony przed wilgocią IP31, umożliwiający montaż urządzenia w łazience.

Urządzenie przeznaczone jest do montażu podtynkowego, w puszce o Ø 60 mm o standardowej głębokości. Do poprawnej instalacji niezbędny jest 3-żyłowy przewód. Należy pamiętać, że maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 16A, co oznacza, że maksymalna moc odbiornika (obwodu grzewczego) nie może przekroczyć 3,6 kW na jeden termostat pokojowy bezprzewodowy. Urządzenie charakteryzuje się smukłym kształtem, minimalistycznym, nowoczesnym designem, jasnym kolorem i białym podświetleniem, pozwalającym dyskretnie wtopić się w wystrój naszego mieszkania lub domu.

Więcej informacji dotyczących specyfikacji i montażu termostatu pokojowego bezprzewodowego wifi TERMOFOL TF-H6 WIFI dostępne są na stronie www.termofol.pl/termostaty/ .

30-443 Kraków, ul. Józefa Marcika 4A IIp/lok.5,, woj. małopolskie
tel. +48 12 376 86 02, +48 533 092 092,