Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Na efektywne oszczędzanie kosztów ogrzewania składa się kilka czynników. Jednym z nich jest wypracowanie własnych dobrych nawyków związanych z regulacją temperatury w domu takich jak: redukcja temperatury przed snem, różne wartości dla różnych pomieszczeń w zależności od ich przeznaczenia i intensywności użytkowania, zamykanie drzwi, stała temperatura podczas nieobecności w domu. Kolejny aspekt wart rozważenia to inwestycje w termomodernizację, nowoczesną wentylację z rekuperacją i alternatywne źródła ciepła.

fot. TECH STEROWNIKI

Trzecim czynnikiem jest właśnie automatyzacja sterowania ogrzewaniem w domu jednorodzinnym. Wspiera nas ona w utrzymaniu dobrych nawyków, usprawnia pracę urządzeń grzewczych (grzejników, podłogówki, systemów mieszanych) oraz współpracuje z różnymi urządzeniami służącymi do ogrzewania domu (kotły, pompy ciepła, c.o). Jesteśmy więc zabezpieczeni z każdej strony. W ofercie producentów znajdziemy urządzenia przewodowe i bezprzewodowe, dzięki czemu z powodzeniem zastosujemy je w nowych lub istniejących budynkach bez kosztownej przebudowy całej dotychczasowej instalacji.

fot. TECH STEROWNIKI

Sterowanie ogrzewaniem w domu jednorodzinnym – co zyskamy dzięki sterownikom?

• Oszczędności dzięki funkcjonalności ustalenia i utrzymania różnych wartości temperatury dla różnych pomieszczeń. Przykładowo zmniejszenie ciepła tylko o 1 stopień przekłada się nawet na 6% oszczędności w sezonie.
• Korzystamy zawsze i wszędzie z idealnej temperatury. Unikamy przegrzania sypialni czy kuchni oraz niedogrzania newralgicznych miejsc jak łazienka czy pokój dziecięcy.
• System pamięta o wszystkim za nas – programujemy jednorazowo harmonogram prac i eliminujemy uciążliwość codziennej obsługi instalacji.
• Sterowanie ogrzewaniem w domu jednorodzinnym to efektywniejsza praca urządzeń i dłuższa żywotność grzejników lub podłogówki.
• Skutecznie niwelujemy straty ciepła powstałe wskutek wietrzenia, dzięki czujnikom otwarcia okna, które przekazują komunikat o czasowym wyłączeniu ogrzewania.

fot. TECH STEROWNIKI

• Ustalamy optymalną temperaturę podczas nieobecności w domu. 16 stopni wystarczy, by zabezpieczyć go przed zawilgoceniem, wychłodzeniem i szybko odzyskać komfort cieplny po powrocie.
• Mamy stały podgląd parametrów w całym domu poprzez zdalne sterowanie dedykowaną aplikacją, a analizę statystyk zawsze pod ręką.
• Sterowniki współpracują z każdym rodzajem źródła ciepła, generując minimum 25% oszczędności od zaraz.
• Jeśli mamy w domu zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe, zautomatyzujemy i uspójnimy pracę obu metod w ramach jednego systemu zarządzania.

Sterowniki do systemów grzejnikowych na przykładzie urządzeń TECH Sterowniki

Regulacja ogrzewania strefowego grzejnikowego z wykorzystaniem sterowników to pełna kontrola nad temperaturą i wygodna obsługa systemu.

fot. TECH STEROWNIKI

Zestaw składa się zaledwie z kilku elementów:

• Głowicy grzejnikowej, którą przykręcamy samodzielnie do zaworu grzejnikowego. Głowica do sterowania ogrzewaniem w domu jednorodzinnym wyposażona jest w adaptery, dzięki czemu pasuje do każdego modelu grzejnika.

• Sterownika do ogrzewania grzejnikowego z wbudowanym WiFi (do wyboru Wifi 8S, WiFi 8S p, ST-16S WiFi). W ofercie znajdziemy modele sterujące pracą 8 lub 16 indywidualnych stref grzewczych, w których możemy ustalić różne parametry. Sterowniki automatycznie otwierają lub zamykają zawór termostatyczny w zależności od ustawień czasowych i wartości parametrów.

• Regulatorów pokojowych i/lub czujników temperatury, czyli sparowanych ze sterownikiem kontrolerów z czytelnym wyświetlaczem, które informują urządzenie nadrzędne o zmianach temperatury w danej strefie. To estetyczne, kompaktowe, dyskretne i dobrze prezentujące się na ścianie urządzenia.

Sterowniki do ogrzewania podłogowego w ofercie TECH Sterowniki

Podłogówka to coraz popularniejsza forma ogrzewania stosowana w nowoczesnych domach, działających często w oparciu o technologię smart home. Firma TECH Sterowniki odpowiada na ten trend, oferując aż sześć serii sterowników, zróżnicowanych pod kątem liczby i rodzaju dostępnych funkcji, designu oraz sposobu montażu (systemy przewodowe lub ograniczające ilość okablowania systemy bezprzewodowe, które można instalować już na etapie użytkowania domu).

fot. TECH STEROWNIKI

W skład tego systemu sterowania ogrzewaniem w domu jednorodzinnym wchodzą:

• Siłowniki termoelektryczne instalowane w rozdzielaczu.
• Sterownik główny zaworów termostatycznych w zależności od modelu obsługujący od 8 do 10 stref grzewczych, montowany przy rozdzielaczu lub w kotłowni.
• Czujniki i regulatory pokojowe montowane w poszczególnych pomieszczeniach, które przekazują dane do sterownika. Listwa w zależności od pomiaru temperatury decyduje o zamknięciu lub otwarciu siłowników umieszczonych na zaworach w rozdzielaczu.

Jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań w tym segmencie są bezprzewodowe systemy serii 4 oraz serii 8, które mogą sterować jednocześnie systemem podłogowym i grzejnikowym. Do obsługi systemu grzejnikowego wystarczy dokupić siłowniki grzejnikowe.

Połącz siły w oszczędzaniu – sterowanie ogrzewaniem i OZE

fot. TECH STEROWNIKI

Urządzenia TECH Sterowniki nie tylko automatyzują prace systemów mieszanych – grzejnikowych i podłogowych, ale współpracują także ze wszystkimi rodzajami źródeł ciepła stosowanych w ogrzewaniu domu, w tym zasilanych z OZE jak pompa ciepła. Systemy działające w oparciu o OZE to zazwyczaj urządzenia niskotemperaturowe, dzięki czemu świetnie współpracują z płaszczyznowymi systemami ogrzewania. W ofercie producenta znajdziemy serowniki dedykowane do odnawialnych źródeł energii, które podwyższają wydajność samych urządzeń i które można skonfigurować do pracy ze sterownikami ogrzewania. Kompleksowe sterowanie ogrzewaniem w domu jednorodzinnym nigdy nie było tak proste.

fot. TECH STEROWNIKI

Narzędzia, z którymi oszczędzisz jeszcze więcej

Konfigurator na Twoje potrzeby

Indywidualna konfiguracja sterowników to gwarancja optymalizacji kosztów systemu. Sprawdź, jaki system sterowników potrzebujesz do efektywnej pracy swojej instalacji grzewczej.
www.techsterowniki.pl – konfigurator systemów

Zdalne sterowanie – dedykowana aplikacja eModul

Kontrola i oszczędności poza domem z poziomu smartfonów i tabletów to: ustawienia preferowanych parametrów dla każdego pomieszczenia osobno, podgląd statystyk, ustalanie harmonogramów pracy urządzeń, sterowanie głosowe, powiadomienia i alarmy o otwartym oknie lub innym zagrożeniu.

fot. TECH STEROWNIKI

Elastyczna rozbudowa

Systemy TECH Sterowniki umożliwiają rozszerzanie i modyfikację zestawów w miarę rozwoju potrzeb użytkowników o liczne funkcjonalności np. czujniki otwarcia okna, czujniki temperatury zewnętrznej.

Oszczędzaj z urządzeniami najwyżej jakości

TECH Sterowniki to polski producent systemów automatyzacji pracy urządzeń, który od 2004 roku projektuje i testuje nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w sektorze budowlanym, przemysłowym i usługowym. Wszystkie produkty posiadają europejskie certyfikaty zgodności oraz poddawane są restrykcyjnym testom jakości i kontroli we własnym laboratorium. Dzięki temu mamy pewność korzystania z wydajnych, niezawodnych systemów, zapewniających realne oszczędności.

Szczegółowa oferta urządzeń do sterowania ogrzewaniem w domu jednorodzinnym dostępna jest na stronie polskiego producenta www.techsterowniki.pl

*źródło: https://www.techsterowniki.pl/blog/analiza-efektywnosci-systemu-ogrzewania-grzejnikowego–raport-z-badan-na-przykladzie-domu-studenckiego

34-122 Wieprz, ul. Biała Droga 31, woj. małopolskie
tel. +48 33 330 00 07,