Ecodesign założenia dyrektywy UE 2020

Nazywa się ją również Ekoprojektem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, zaostrzyła jeszcze bardziej wymagania energetyczno-emisyjne. Dotychczasowe badania parametrów kotłów odnosiły się do pracy z mocą nominalną. Tymczasem kotły podczas rocznej eksploatacji rzadko pracują z mocą maksymalną, a pozostały okres to czas pracy z mocą obniżoną. Dyrektywa Ekoprojektu obliguje nowoczesne urządzenia grzewcze do zapewnienia wysokiej sprawności oraz niskich wartości emisji. Piec z certyfikatem jest gwarancją utrzymania właściwych parametrów użytkowania w trakcie całej eksploatacji i co równie ważne oszczędności w kieszeni inwestora.

Sezonowa efektywność energetyczna – co to jest?

Ecodesign wprowadza pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Wyznaczenie tego kryterium polega w dużym uproszczeniu na odjęciu od sprawności kotła zapotrzebowania na energię elektryczną. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku kotłów o mocy przekraczającej 20 kW sezonowa efektywność energetyczna powinna wynosić co najmniej 77%, zaś dla kotłów o mocy poniżej 20 kW, wskaźnik ten powinien wynosić minimum 75%. Użytkownik musi mieć pewność, że obniżenie mocy kotła nie spowoduje niekorzystnego obniżenia jego sprawności.

Normy emisji w Ecodesign

*źródło portal regiodom.pl | fot. dobre-piece.pl 

Jaki piec jest najbardziej ekonomiczny?

Wybór pieca ekologicznego to przede wszystkim wybór sprawdzonego sprawdzonego producenta. Producent Ekologicznych Kotłów C.O. PPHU PGH MARIAN GRUSZCZYŃSKI posiada w swoim portfolio rodzinne marki kotłów: Megastal, Termiko, i Junior. W portfolio produktowym znajdują się najnowocześniejsze piece wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Sterownik Agros Green Series Touch służy do sterowania pracą kotła c.o. wyposażonego w palnik pelletowy. Steruje procesem spalania i jednocześnie reguluje temperaturę z płynną modulacją mocy. Urządzenie wyposażone jest standardowo w czujnik temperatury CO, czujnik temperatury CWU, czujnik temperatury spalin, czujnik temperatury za zaworem. To właśnie on zapewnia jeszcze niższy poziom pyłów i gazów emitowanych do środowiska oraz oszczędność w wykorzystaniu paliwa.
Podajnik SV200 TECHNIX. Oferuje system równomiernego oraz bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza w komorze spalania. Przepustnice i wymuszony obieg powietrza dookoła paleniska zapewniające podgrzewanie powietrza. To również zamknięta komora spalania z powietrzem pierwotnym oraz wtórnym, a także najnowsze na rynku rozwiązanie dotyczące ślimaka zapobiegające kruszeniu opału oraz zmniejszające obciążenie siły przesuwu.

Palnik EKOENERGIA nowej generacji wykonany z żeliwa, co zwiększa jego żywotność ze względu na większą odporność na korozję i działanie wysokiej temperatury. Palnik ten pozwala na stosowanie szerokiej gamy paliw w postaci sypkiej i granulatu od 0 do 32 mm.

W nowoczesnych kotłach z asortymentu firmy PPHU PGH MARIAN GRUSZCZYŃSKI standardem są również ASOP – automatyczny system osuszania paliwa oraz SWC – system wyrównywania ciśnienia.

fot. dobre-piece.pl 

Nagrody i wyróżnienia

Nic dziwnego, że firma jest nagradzana za promowanie jakości i innowacyjności już od 2016 roku. W 2019 r została wyróżniona certyfikatem C.I.R.F, a od 2020 roku jest dumnym posiadaczem IS2/2020 za jakość i wykonanie.

fot. dobre-piece.pl 

Kotły produkowane w Polsce

Oferowane urządzenia grzewcze to produkt polski. W zakładzie wykonuje się też duże kotły na zamówienie. Klienci z łatwością odnajdą tutaj również części zamienne, serwisowe, termostaty pokojowe do pieców oraz bufory C.O. Każdy kocioł można zamówić również wraz z profesjonalnym montażem, co sprawia, że nie trzeba się obawiać o bezpieczną eksploatację. Dowóz i transport jest możliwy na terenie całego kraju.

Dopłaty do kotłów 5 klasy

Piece klasy 5 z certyfikatem Ecodesignu można kupić z dofinansowaniem w Programie „Czyste Powietrze”. 1 lipca 2021 roku wejdzie w życie zwiększona dotacja do kotła na pellet drzewny, która wyniesie 9 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów. Na ten moment jest to nadal 6 tysięcy i nie więcej niż 30%. Wnioski można składać bezpiecznie i wygodnie online, a ich nabór jest prowadzony w trybie ciągłym do 2029 roku.

Uwaga! Jeśli ktoś jest nadal posiadaczem tzw. kopciucha czyli pieca na węgiel bez żadnego certyfikatu, to na jego wymianę pozostało niewiele czasu. Termin upływa z końcem 2021 r.

Automatyczne kotły grzewcze to nowoczesne i już sprawdzone rozwiązanie pozwalające na oszczędne ogrzewanie, zgodne ze wszystkimi obecnymi wymaganiami dotyczącymi emisji pyłów i spalin.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.dobre-piece.pl 

63-200 Golina , ul. Lecha 1, woj. wielkopolskie
tel. 690 000 111 ,