Kto może zostać beneficjentem programu Czyste Powietrze?

Rządowa inicjatywa jest skierowana do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wszyscy ci, którzy są gotowi podjąć się prac termomodernizacyjnych, mogą wnioskować o wsparcie finansowe. Dopłaty uzależnione są od wysokości dochodów i zakresu planowanych zmian, które mogą objąć między innymi wymianę instalacji grzewczej oraz źródła ciepłej wody użytkowej. Dotacje można uzyskać także na zakup i montaż kolektorów słonecznych, a także systemów fotowoltaicznych. Priorytetem programu jest docieplenie i uszczelnienie domu, a stolarka otworowa pełni w tym aspekcie kluczową rolę.

Dofinansowanie z widokiem na… ekologię!

U podstaw akcji leży zastąpienie wysłużonych źródeł ciepła rozwiązaniami znacznie bardziej ekologicznymi, nowoczesnymi i wydajnymi. Jednak patrząc szerzej, program ten jest skoncentrowany na kompleksowej termomodernizacji budynków, czyli w uproszczeniu wymianie lub modyfikacji nieszczelnych elementów budowlanych, w celu zatrzymania ciepła wewnątrz obiektu.

Lepsza termoizolacja to mniej zużywanej energii, a co za tym idzie niższe rachunki i oddech dla planety oraz nas samych – redukujemy w ten sposób emisję szkodliwych substancji do atmosfery. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne, wysokiej jakości okna, które stają się prawdziwym strażnikiem czuwającym nad ekologicznym oraz ekonomicznym komfortem naszej codzienności.

– Zakup wysokiej jakości stolarki to spory wydatek, ale równocześnie to inwestycja na lata, która, jeśli wybierzemy dobrze, bez wątpienia zwróci się z nawiązką. I to na wielu poziomach – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. – Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów i inwestorów, walcząc o to, by każdy mógł mieć szanse żyć w zdrowych, energooszczędnych domach, przystąpiliśmy właśnie do Koalicji Termomodernizacji – akcji edukacyjnej, która pozwoli naszym dilerom stać się doradcami pomagającymi bezbłędnie wypełnić wniosek do programu Czyste Powietrze. Dzięki temu klienci będą mogli ubiegać się o dotację, między innymi na wymianę okien oraz drzwi – dodaje ekspert.

fot. OknoPlus 

Program Czyste Powietrze tylko dla rozwiązań najwyższej jakości  

Montowane okna muszą wykazać się doskonałymi parametrami technicznymi – to główny warunek przystąpienia do programu Czyste Powietrze – ponieważ tylko wtedy możemy mówić o efektywnym energetycznie, niskokosztowym domu. Maksymalna wysokość współczynnika przenikania ciepła (U) dla okien plasuje się na poziomie 0,9 W/m2K, a wartość ta jest określona przez Warunki Techniczne 2021.

Okna ekologiczne, które sprawdzą się w programie Czyste Powietrze

W Polsce zbyt dobrze znane jest niestety powiedzenie „ciągnie od okna” oznaczające, że domownik jest w stanie na własnej skórze wyczuć, skąd dochodzą niechciane powiewy zimnego powietrza. Czas więc rozwiązać problem nieszczelnej stolarki i wziąć sprawy w swoje ręce. Program Czyste Powietrze to szansa na poprawę jakości życia na poziomie zarówno lokalnym, jak i globalnym. Tak, jak każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, tak walka o klimat może rozpocząć się od wymiany pierwszego okna. PVC czy aluminiowe? Wybór należy do indywidualnego użytkownika, bo stolarka okienna z oferty OknoPlus z powodzeniem realizuje wymagania WT 2021, nie zapominając o estetyce.

– W naszym portfolio znajduje się okno ekologiczne Morlite, którego Uw wynosi 0,7 W/m2K, a to oznacza, że z nawiązką spełnia wymagania ustawodawcy – mówi ekspert Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. – Wyjątkowy design pozwala idealnie wkomponować je w nowoczesne aranżacje, a dzięki wysokiej termoizolacyjności okno sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających okolicznościach. To znakomity wybór, jeśli bierzemy pod uwagę udział w programie Czyste Powietrze – dodaje. – W ofercie mamy także godne polecenia aluminiowe okno energooszczędne Reveal, z równie doskonałymi parametrami technicznymi, wyprodukowane z najwyższą dbałością o detale – podsumowuje ekspert.

fot. OknoPlus 

OknoPlus czynnie wspiera program Czyste Powietrze

Stolarka okienna jest stale dostosowywana do potrzeb zmieniającego się świata, a inicjatywy, takie jak program Czyste Powietrze, próbują ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i poprawić jakość powietrza, a także zadbać o domowy budżet. Aby przyszłe pokolenia mogły jak najdłużej korzystać z dobrodziejstw oraz uroków Ziemi, już teraz musimy zacząć zmieniać naszą najbliższą rzeczywistość. 

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,