Komfort na pierwszym miejscu

Wielu z nas lubi chodzić na boso, ale tylko w ciepłych miesiącach. Zimą i jesienią chłodna podłoga – zwłaszcza w łazience czy kuchni, gdzie zazwyczaj ułożone są płytki – skutecznie zniechęca do stąpania bosą stopą. W takiej sytuacji warto zdecydować się na instalację ogrzewania podłogowego – jest to właściwie najskuteczniejsze wyeliminowanie problemu chłodnej podłogi. Nic dziwnego, że to rozwiązanie jest dziś bardzo popularne, zarówno w domach jedno- i wielorodzinnych, jak i w budownictwie mieszkaniowym.

Ogrzewanie podłogowe – co to jest?

Ogrzewanie podłogowe można stosować nie tylko w nowych, ale także w starszych budynkach, które są remontowane/ modernizowane. Podłogówkę można zamontować w całym budynku, jak również tylko w wybranych pomieszczeniach, np. w łazience. Dzięki temu jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której potrzebne jest ogrzewanie dodatkowe, współpracujące z tradycyjnymi systemami grzewczymi (tzw. systemy grzewcze mieszane).

Jak działa ogrzewanie podłogowe i co to jest? Otóż jest to instalacja grzewcza, która ułożona jest bezpośrednio pod powierzchnią podłogi – i to właśnie stąd do pomieszczenia emitowane jest ciepło.

Możemy wyróżnić dwa typy ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne, które różnią się od siebie pod wieloma względami – zarówno źródłem ciepła, jak również kosztem instalacji oraz eksploatacji.

– Szczególnie często ogrzewanie podłogowe stosowane jest w duecie z tradycyjnymi grzejnikami podłączonymi do centralnego ogrzewania – mówi Mariola Michalczyk, Marketing Manager w firmie Wavin, oferującej najnowsze technologie ogrzewania domu. – W takich układach podłogówka jako źródło niskotemperaturowe jest podstawowym elementem całego układu, a grzejniki (czyli źródło dodatkowe) uruchamiane są wówczas, gdy nie ma możliwości osiągnięcia ustawionej temperatury. Co istotne – taka kombinacja dwóch rodzajów ogrzewania możliwa jest zarówno w przypadku podłogówki wodnej, jak i elektrycznej, przy czym częściej stosuje się pierwszą z nich ze względu na to samo źródło ciepła – dodaje.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wielu zwolenników, co nie powinno dziwić, bo pozwala ono uzyskać bardzo wysoki poziom komfortu cieplnego dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei możliwość precyzyjnego sterowania podłogówką rozwiązuje problem przegrzewania pomieszczeń. W przypadku ogrzewania podłogowego ograniczona też jest konwekcja powietrza, co sprawia, że w pomieszczeniach nie unosi się kurz. Na komfort domowników wpływa także większa wilgotność powietrza.

To także rozwiązanie bardzo efektywne i opłacalne, bo niska temperatura zasilania pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje np. z pompami ciepła, zapewniając ich wysoką sprawność, a także z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, w których dzięki niskiej temperaturze powrotu możliwy jest większy odzysk ciepła ze spalin.

Istotnym argumentem są też możliwości aranżacyjne, jakie otwiera ogrzewanie podłogowe. Co to konkretnie oznacza? Otóż dzięki temu, że instalacja jest ukryta pod podłogą, metraż pomieszczenia nie zostaje w żaden sposób ograniczony – nie ma też potrzeby montowania grzejników.

Jak każde rozwiązanie grzewcze, ogrzewanie podłogowe ma także swoje wady.

– W przypadku podłogówki wodnej wadą będzie meandryczna metoda ułożenia rur, co może sprawić, że pomieszczenie nie będzie się nagrzewać równomiernie, zwłaszcza gdy początek pętli będzie usytuowany w miejscu innym niż najchłodniejsze. Rozwiązaniem pozbawionym tej wady będzie natomiast układ ślimakowy, w którym problem nierównomierności temperatury praktycznie nie występuje – wyjaśnia Mariola Michalczyk.

Osoby sceptyczne podkreślają też inną słabą stronę ogrzewania podłogowego, to jest – relatywnie wysoki koszt eksploatacji w przypadku podłogówki elektrycznej. Jest to argument szczególnie często podnoszony dziś, gdy ceny energii szybują w górę (dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie np. wtedy, gdy na dachu budynku zainstalowane są panele fotowoltaiczne, pozwalające czerpać darmową energię ze słońca).

Obawy u niektórych osób rozważających montaż podłogówki budzi też fakt, że w przypadku awarii systemu, konieczne będzie kucie posadzki (trzeba jednak podkreślić, że do takiej sytuacji dochodzi rzadko, zwłaszcza w przypadku systemów zakupionych od renomowanych producentów).

Cena ogrzewania podłogowego
Zasadniczy wpływ na cenę instalacji ma rodzaj ogrzewania podłogowego. Wariant elektryczny zazwyczaj jest nieco tańszy w zakupie niż podłogówka wodna. W przybliżeniu można określić, że całościowy koszt inwestycji to ok. 200-350 zł za m² ogrzewania podłogowego. Jest to cena za materiały i robociznę w przypadku podłogówki wodnej. Za elektryczną trzeba będzie zapłacić ok. 150-250 zł za m².

Są to oczywiście dane szacunkowe, bo wiele zależy od zmiennych parametrów, takich jak aktualne ceny na rynku, jakość użytych materiałów czy źródło ciepła.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Gdy wiemy, co to jest ogrzewanie podłogowe, łatwiej jest podjąć decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania, decydując się albo na podłogówkę wodną, albo na elektryczną.

W pierwszym przypadku źródłem ciepła jest kocioł grzewczy lub pompa, które podgrzewają czynnik (zazwyczaj jest to woda) do odpowiedniej temperatury. Ciepła woda przemieszcza się następnie rurami, które są zainstalowane pod podłogą – i w ten sposób ogrzewają pomieszczenie. W pewnym uproszczeniu można więc powiedzieć, że wodne ogrzewanie podłogowe to jest centralne ogrzewanie, które znajduje się w podłodze.

W podłogówce elektrycznej ciepło emitują z kolei maty grzewcze lub kable (rzadziej – folia grzewcza), które zasilane są energią elektryczną.

Różnice pomiędzy powyższymi rodzajami ogrzewania podłogowego dotyczą jednak nie tylko źródła ciepła, ale także sterowania, które pozwala utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie.

W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego za regulację temperatury odpowiada termostat, w który standardowo wyposaża się instalację. Najwygodniejsze w obsłudze są termostaty z funkcją Wi-Fi, które umożliwiają zdalne regulowanie temperatury.

W ogrzewaniu podłogowym wodnym, które współpracuje z konkretnym źródłem ciepła (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła), dla osiągnięcia optymalnego komfortu zalecane jest zastosowanie automatycznego sterowania. Jego najważniejszym elementem są tzw. centrale sterujące oraz sterowniki: termostaty albo czujniki pokojowe. Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Również w tym wypadku możliwe jest sterowanie ogrzewaniem przez aplikację, co przekłada się na dużą wygodę.

fot. Wavin

System mieszany z ogrzewaniem podłogowym – co to jest?

Każdy ze wspomnianych powyżej systemów może stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku, ale możliwe są też inne warianty.

– Często stosowanym rozwiązaniem jest tzw. system mieszany, czyli kombinacja grzejników i ogrzewania podłogowego. Jest to instalacja, której atutem są bardzo rozbudowane możliwości konfiguracji, przy czym warto pamiętać również o pewnych ograniczeniach. Na przykład jeśli źródłem ciepła jest pompa (zwłaszcza pompa powietrzna), to lepiej nie montować grzejników, które muszą być zasilane wysoką temperaturą, przez co zmniejszy się sprawność pompy – wyjaśnia Mariola Michalczyk.

Jeśli natomiast w budynku centralne ogrzewanie działa w oparciu o kocioł grzewczy, to bez problemu można dołączyć do niego podłogówkę wodną. Przełoży się nie tylko na lepszy komfort cieplny, ale także wpłynie na obniżenie temperatury czynnika grzewczego, który wraca do kotła – a dzięki temu zwiększy się jego sprawność. Należy jednak pamiętać, że przy współpracy z kotłem kondensacyjnym lepiej sprawdzają się układy z jak największym udziałem ogrzewania podłogowego ze względu na podniesienie sprawności kotła.

Systemy mieszane dają dużą kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, a tym samym pozwalają lepiej kontrolować wydatki na ogrzewanie.

Podłogówka nie jest nowością na rynku i każdy, kto budował dom czy wykańczał mieszkanie wie, co to jest. Ogrzewanie podłogowe ma jednak różne warianty, dlatego przed wyborem warto zorientować się, jakie wady i zalety ma każdy z nich. Niezależnie jednak od wybranego typu (podłogówka elektryczna lub wodna) trzeba też pamiętać o tym, że atuty instalacji w pełni docenimy w przypadku ułożenia jej pod podłogą z płytek kamiennych lub ceramicznych, które mają niski opór cieplny. Zagwarantuje to szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Można też kłaść bezpośrednio na wylewkę podłogę z terakoty lub wykładzinę.

Jeżeli jednak chcielibyśmy zastosować ogrzewanie podłogowe pod podłogą z wykończeniem drewnianym lub wykonaną z paneli należy dokładnie sprawdzić, czy do tego celu się one nadają. Dodatkowo należy pamiętać, że przewodnictwo cieplne podłóg drewnianych jest gorsze i skuteczność takiego ogrzewanie może być nieco gorsza.

Więcej informacji na stronie: www.wavin.com

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,