Czym wyróżnia się ogrzewanie elektryczne domu?

Ogrzewanie na prąd to kilka różnych systemów – do wyboru masz grzejniki elektryczne, piec akumulacyjny oraz podłogówkę. Spośród nich najbardziej ekonomiczne i wydajne jest ogrzewanie podłogowe, dlatego to nim zajmiemy się w artykule.

Tego typu system działa w oparciu o:

kable grzejne – są one umieszczone pod podłogą, w wylewce o grubości 3–5 cm (w przypadku ogrzewania bezpośredniego) bądź 6–8 cm (w systemie akumulacyjnym); pod wpływem przepływającego przez nie prądu dochodzi do ich ogrzania i oddawania ciepła do pomieszczeń,

termostat pokojowy – służy do regulacji temperatury; urządzenie DEVI ma dotykowy ekran i pozwala na zdalne sterowanie, a także jest wyposażone w funkcję otwartego okna, dzięki której ogrzewanie jest wyłączane przy znacznym spadku temperatury.

Na początku artykułu wspomnieliśmy o tym, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów. Dlaczego tak jest? Decyduje o tym wiele zalet, jakie wiążą się z użytkowaniem systemu, w tym:

wysoka wydajność – dochodzi do minimalnych strat energii, która praktycznie w 100% jest zamieniana na ciepło,

pełen komfort cieplny – powietrze równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniach, a nie, jak w przypadku tradycyjnych grzejników, szybko ucieka do góry; najwyższa temperatura jest na poziomie podłogi, a najniższa na wysokości głowy, co zapewnia idealne warunki podczas pobytu w domu,

duża trwałość – wynosi ona nawet 50 lat, przy czym w ramach systemu DEVI gwarancja wynosi aż 20 lat,

estetyka – brak grzejników zwiększa możliwości aranżacji wnętrz; kable znajdują się pod podłogą, a jedyny widoczny element to sterownik ogrzewania podłogowego.

Dużym atutem podłogówki na prąd jest brak emisji spalin. Warto wspomnieć także o ograniczeniu rozprzestrzeniania się kurzu, co ma spore znaczenie dla alergików. Taki system swobodnie zastosujesz w każdym typie budynku, także w nowoczesnym, ekologicznym domu.

Jak kształtują się koszty ogrzewania elektrycznego domu?

Jeśli wybierzesz ogrzewanie podłogowe, koszt montażu i eksploatacji znacznie ograniczysz dzięki temu, że system nie wymaga:

podłączenia budynku do sieci gazowej i wykonywania corocznego przeglądu, jak w przypadku kotła gazowego kondensacyjnego,

usuwania kosztownych usterek, jakie są spotykane w trakcie użytkowania pompy ciepła.

Biorąc pod uwagę dom o powierzchni 150 m², montaż podłogówki akumulacyjnej (pobiera ona energię w ramach drugiej taryfy, gdy obowiązują niższe stawki za prąd) to wydatek rzędu 12 000 zł [1]. Jest to znacznie mniej, niż gdybyś zdecydował się na pompę ciepła (koszt na poziomie 40 000 – 50 000 zł) [2]. W przypadku kotła gazowego kondensacyjnego jest to około 8 000 – 9 700 zł [3]. Roczne koszty eksploatacji w przypadku podłogówki na prąd wynoszą 3 353 zł [1]. Dla pompy ciepła jest to 3 510 zł, a dla kotła gazowego – 9 380 zł [4].

Obliczanie kosztów ogrzewania

Sumarycznie, biorąc pod uwagę wydatki zarówno na montaż, jak i eksploatację, ogrzewanie podłogowe elektryczne jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo jeśli zamontujesz instalację fotowoltaiczną, dzięki której możesz korzystać z nadwyżek wyprodukowanej energii, koszty eksploatacyjne mogą spaść do zera – szybko zrekompensuje to sporą cenę zakupu paneli wraz z kablami (dla domu o powierzchni 150 m² wynosi ona 47 656 zł) [1].

Ogrzewanie elektryczne w domu – sposoby na obniżenie rachunków za prąd

Podłogowe ogrzewanie elektryczne bardzo się opłaca, ale za pomocą prostych sposobów możesz jeszcze bardziej obniżyć koszty związane z jego montażem i eksploatacją. Jedną z metod jest uwzględnienie podłogówki już na etapie projektowania domu – dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach:

• budowy komina i oddzielnej kotłowni,

dokonania późniejszych przeróbek w ramach posadzki oraz instalacji elektrycznej (zasadne jest zastosowanie kilku wyłączników różnicowo-prądowych).

Sprawdź, jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego w nowym domu >>

Inne metody, które możesz wdrożyć już w trakcie użytkowania systemu, to:

ustawienie niższej o około 1–2°C temperatury na termostacie – ogrzewanie podłogowe, dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zapewnia wysoki komfort cieplny, dlatego nawet po zmniejszeniu temperatury nie odczujesz jej spadku,

zmiana taryfy na dwustrefową – dzięki niej wykorzystasz możliwości systemu akumulacyjnego i zapewnisz redukcję opłat za prąd.

Nie zapomnij także o tradycyjnych sposobach, które powinny być stosowane w każdym domu, bez względu na źródło ogrzewania. Chodzi o:

uszczelnienie okien i drzwi na okres jesienno-zimowy,

przeprowadzenie termomodernizacji domu – pomimo wysokich nakładów z tym związanych można skorzystać z ulgi, która w 2022 roku wynosi 53 000 zł [5]; oszczędności w zakresie ogrzewania budynku będą widoczne już w pierwszym roku po realizacji inwestycji,

znaczne obniżenie temperatury w rzadko używanych pomieszczeniach, takich jak garaż – nie warto jednak zupełnie wyłączać w nich ogrzewania, co doprowadziłoby do nadmiernego wychłodzenia, a ponowne zwiększenie temperatury byłoby bardzo kosztowne,

zadbanie o właściwą wilgotność powietrza (dla temperatury na poziomie 20–22°C wynosi ona 30–60%) – temu służy stosowanie nawilżacza powietrza oraz wietrzenie pomieszczeń.

Dzięki takim działaniom rachunki za prąd, jeśli stosujesz elektryczne ogrzewanie podłogowe, mogą spaść o kilka–kilkanaście procent. Podłogówka na prąd to korzystny system grzewczy, zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i użytkowym. Warto zdecydować się na niego szczególnie wówczas, gdy wznosisz dom w technologii pasywnej albo energooszczędnej.

Źródła:
1. https://sposobnaogrzewanie.pl/
2. https://enerad.pl/aktualnosci/pompy-ciepla-cena-2022/
3. https://swatt.pl/pl/112-kotly-kondensacyjne-dwufunkcyjne
4. https://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/
5. https://www.rachuneo.pl/artykuly/ulga-termomodernizacyjna
6. https://ladnydom.pl/budowa/ogrzewanie-podlogowe
7. https://heatdecor.com/jak-obnizyc-rachunki-za-prad/