Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele, wykładziny i terakotę

W XXI wieku nikogo już nie trzeba przekonywać, że ogrzewanie podłogowe (elektryczne czy wodne) to najkorzystniejsze rozwiązanie ze wszystkich systemów grzewczych, bo pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu jest najbardziej zbliżony do fizjologicznego rozkładu temperatury ciała. Są oczywiście i inne zalety, jak choćby możliwość rezygnacji z tradycyjnych grzejników, co pozwala zaoszczędzić miejsce i poprawić estetykę pomieszczenia. Równie ważny jest fakt, że wyeliminowane jest niepożądane zjawisko wysuszania powietrza oraz spalania i unoszenia się kurzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików. Ogrzewanie podłogowe jest też cenione dzięki wysokiemu komfortowi cieplnemu, który zagwarantowany jest za sprawą równomiernego rozkładu temperatury. Dodatkową zaletę ma ogrzewanie podłogowe elektryczne, które – jako ogrzewanie niecentralne – pozwala ogrzewać tylko wybrane pomieszczenia, a ponadto nie wymaga budowy kotłowni i skomplikowanej instalacji rurowej. Szerokie możliwości jego stosowania pod różne rodzaje podłóg, niska cena inwestycji oraz niewielki koszt eksploatacji sprawia, że to coraz chętniej wybierana alternatywa dla innych metod ogrzewania.

fot. Elektra

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki i nie tylko

Gdy na polskim rynku zaczęto instalować pierwsze systemy ogrzewania podłogowego, najczęściej tego typu rozwiązanie stosowano w pomieszczeniach mokrych, gdzie na podłodze układa się płytki. Dziś nadal pod płytki stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne/ wodne/powietrzne, jednak obok łazienek czy kuchni, inwestorzy równie chętnie decydują się na ciepłą podłogę w sypialni, salonie, pokoju dzieci i innych pomieszczeniach, gdzie pojawiają się wszystkie możliwe rodzaje pokryć. Systemy oferowane przez firmę Elektra sprawdzą się również w takich zastosowaniach. Można je układać np. pod marmur, wykładziny dywanowe, PCV, parkiety, deskę warstwową czy pod panele. Trzeba jednak pamiętać, że poza terakotą i marmurem każdy z wymienionych materiałów musi mieć atest producenta, dopuszczający do zastosowań z ogrzewaniem podłogowym oraz zostać zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Mata grzejna ELEKTRA w warstwie elastycznego kleju lub wylewce samopoziomującej bezpośrednio pod posadzką. | fot. Elektra

Ogrzewanie podłogowe elektryczne można realizować za pomocą różnego rodzaju produktów z asortymentu firmy Elektra, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania prac budowlanych oraz przeznaczenia systemu (ogrzewanie podstawowe lub dodatkowe). Są to przewody grzejne ELEKTRA VCD układane przed wykonaniem wylewki betonowej, maty grzejne ELEKTRA MG/MD i przewody grzejne ELEKTRA DM/UltraTec, układane w warstwie elastycznego kleju lub wylewce samopoziomującej bezpośrednio pod posadzką, na wylewce betonowej, stosowane przed położeniem materiału wykończeniowego posadzki. Jako ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele podłogowe lub deskę warstwową stosowane są z kolei maty grzejne ELEKTRA WoodTec1™ i WoodTec2™.
Pierwsze z wymienionych – ELEKTRA VCD – to gotowe do układania przewody, zakończone przewodem zasilającym. Stosowane są zazwyczaj jako ogrzewanie podstawowe pomieszczeń, stanowiące jedyne źródło ciepła. Gdy ogrzewanie ma spełniać tylko funkcję uzupełniającego systemu ogrzewania (efekt „ciepłej podłogi”), wówczas system wymaga jeszcze innej, podstawowej instalacji grzewczej.

Z kolei maty grzejne ELEKTRA MG/MD stosuje się jako uzupełnienie podłogowego systemu grzewczego opartego na klasycznych przewodach grzejnych lub jako uzupełnienie tradycyjnego systemu ogrzewania. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej pod podłogą, maty mogą być również wykorzystane jako system podstawowy. Z uwagi na małą grubość świetnie sprawdzają się jako ogrzewanie podłogowe elektryczne w nowym budownictwie, jak i przy remontach obiektów, w których nie ma możliwości podniesienia podłogi. Ich atutem jest też bardzo prosty montaż, pozwalający na dogrzanie pomieszczeń lub tylko wybranych miejsc przy minimalnym nakładzie pracy.

fot. Elektra

Jako pomocniczy system ogrzewania w celu uzyskania ciepłej podłogi służą ponadto przewody grzejne ELEKTRA DM i UltraTec, które opcjonalnie mogą też stanowić podstawowy system grzejny. ELEKTRA DM to gotowe do układania kable grzejne, składające się z cienkiego przewodu grzejnego o mocy jednostkowej 10W/m, zakończonego przewodem zasilającym. ELEKTRA UltraTec składają się z ultra-cienkiego, odpornego na wysoką temperaturę przewodu grzejnego zakończonego przewodem zasilającym.

 

fot. Elektra

System ten jest przeznaczony do zastosowań wewnętrznych i stanowi ogrzewanie bezpośrednie. Produktem opracowanym specjalnie jako ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele podłogowe lub deskę warstwową są gotowe do ułożenia maty grzejne ELEKTRA WoodTec1™ i WoodTec2™. Składają się z ultra-cienkiego przewodu grzejnego przymocowanego do siatki z włókna szklanego, która pokryta jest warstwą folii aluminiowej.

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Na sprawne i ekonomiczne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego elektrycznego wpływ ma zarówno jakość podzespołów, jak i właściwie dobrany regulator temperatury, który może obniżyć koszt eksploatacji nawet o 30%. Gdy ogrzewanie ma na celu uzyskanie efektu ciepłej podłogi należy zastosować regulator temperatury wyposażony w czujnik podłogowy, jeśli jest to natomiast podstawowe źródło ogrzewania, to stosuje się regulator z wbudowanym czujnikiem powietrznym i zabezpieczającym czujnikiem podłogowym.

W ofercie firmy Elektra znajdują się regulatory manualne (OTN) przeznaczone do utrzymywania stałej temperatury oraz regulatory z programatorem umożliwiającym programowanie temperatury w cyklu dziennym oraz tygodniowym (OCD4, OCD5, ELR 20). Regulatory z programatorem są wyposażone w czujnik temperatury powietrza i podłogi i posiadają funkcję adaptacyjną (regulator samouczący się bezwładności cieplnej podłogi), pozwalającą na precyzyjne osiągnięcie temperatury o zadanej porze. Nowością w ofercie jest Elektra OWD5 WiFi – dotykowy regulator temperatury, posiadający funkcjonalność WiFi oraz wszystkie inne funkcje regulatora OCD5, m.in. możliwość zaprogramowania 6 zdarzeń w ciągu doby czy kalendarz, który pozwala na wprowadzenie daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu/nieobecności. Sterowanie regulatorem odbywa się za pomocą dotykowego wyświetlacza lub aplikacji uruchamianej na telefonie wyposażonym w system operacyjny iOS lub Android.

fot. Elektra

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji systemu ogrzewania podłogowego elektrycznego zależą od czasu pracy urządzeń grzewczych, a ten ściśle związany jest z temperaturą, jaką system realizuje w pomieszczeniach. Nowoczesne, elektroniczne regulatory temperatury wyposażone w funkcję samoadaptacyjną pozwalają zmniejszyć wydatek energetyczny do niezbędnego minimum, co w połączeniu z brakiem strat energii na przesyle czynnika pomiędzy miejscem wytworzenia a odbiornikami – tak jak to dzieje się w ogrzewaniu wodnym – sprawia, że system elektrycznej podłogówki jest bardzo konkurencyjny.
Dodać do tego należy również precyzję regulacji temperatury, która sięga tu trzech dziesiątych °C, co przekłada się realnie nie tylko na doskonały komfort termiczny, ale również na realne koszty zużycia energii.

Dodając do tego fakt, iż system ogrzewania gazowego musi przejść coroczną kontrolę, a instalacja elektryczna analogicznie jest sprawdzana co 5 lat, mamy dodatkowo mniej korzystny bilans w porównaniu z podłogówką wodną.

Nie bez znaczenia powinien pozostawać również fakt braku reakcji spalania, co sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najbezpieczniejszym systemem grzejnym na rynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.elektra.pl

 

05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. K. Kamińskiego 4, woj. mazowieckie
tel. 22 843 32 82,