Obok instalacji z centralnym kotłem, stosuje się także ogrzewanie podłogowe. Czy takie rozwiązanie w drewnianych domach dobrze się sprawdza? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Ogrzewanie podłogowe w domu z bali lub przy konstrukcji szkieletowej

Ogrzewanie podłogowe można bez przeszkód stosować w różnych typach budownictwa drewnianego. Żadna z wymienionych konstrukcji budynku nie niesie ze sobą najczęściej żadnych ograniczeń co do montażu tego typu urządzeń grzewczych.

O czym pamiętać? Najważniejszą kwestią jest zapewnienie właściwej termoizolacji ścian, dachu i podłóg oraz zadbanie o to, by okna, drzwi i inne otwory były wystarczająco szczelne. Dzięki temu minimalizuje się straty ciepła, co przekłada się na większą skuteczność ogrzewania oraz niższe opłaty.

Ogrzewanie podłogowe – różne rozwiązania grzewcze do drewnianego domu

Jakie ogrzewanie podłogowe zastosować w domach drewnianych? Do wyboru są rozwiązania: wodne i elektryczne. System wodny wymaga położenia instalacji, składającej się z pompy i cienkich rurek, w których krąży woda, oddająca ciepło do wierzchniej warstwy podłogi, a następnie do całego pomieszczenia.

Ogrzewanie elektryczne, jak to od Econovli, to natomiast mata grzewcza lub folia, podpinane do sieci energetycznej. Nie wymagają dodatkowego osprzętu ani skomplikowanych elementów, by zapewnić przyjemne ciepło w całym pokoju.

Ogrzewanie podłogowe w drewnianym domu – dlaczego warto je wykorzystać?

Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe? Z jednej strony to rozwiązanie o dużej bezwładności cieplnej. Z drugiej nowoczesne produkty podłogowe dłużej oddają ciepło (zwłaszcza instalacje wodne), przez co utrzymują przyjemny komfort w pomieszczeniu. To zatem świetna opcja, jeśli pragnie się utrzymać stałą temperaturę przez wiele godzin w budynkach drewnianych, w których ściany same z siebie nie posiadają zdolności do akumulowania ciepła.

Warto pamiętać o tym, że systemy ogrzewania powierzchniowego ustawia się na nieco niższą temperaturę (o 2-3 stopnie Celsjusza) niż klasyczne grzejniki konwektorowe. Oznacza to mniejsze nakłady energetyczne na ogrzewanie, a w efekcie też spore oszczędności dla domowego budżetu.

Dobrze zaplanowane ogrzewanie powierzchniowe to wygodna organizacja przestrzeni. Rozwiązania tego typu niemal w całości kryją się bowiem pod powierzchnią podłogi. Zwiększa to ustawność wnętrza oraz ułatwia planowanie funkcjonalnej aranżacji.

Przygotowanie podłogi pod ogrzewanie podłogowe

Podłoże pod ogrzewanie podłogowe wymaga pewnych prac przygotowawczych, różniących się w zależności od wybranego wariantu grzewczego. Zazwyczaj układa się urządzenia grzewcze na chudym betonie, na który trafia również folia budowlana, a następnie styropian i folia aluminiowa. Na nich tworzy się instalację grzewczą, przykrywaną następnie warstwą wylewki betonowej i wierzchniego wykończenia.

Instalacje wodne wiążą się z nieco większym nakładem prac montażowych oraz wyższymi kosztami systemu. Rozwiązania elektryczne przygotowuje się pod sam koniec prac remontowych. Wyróżniają się prostotą wykonania, co zmniejsza wydatki związane z przygotowaniem ogrzewania. Ich późniejsza eksploatacja może być energooszczędna, jeśli zadba się o dobór właściwych taryf energetycznych.

Nowoczesne i ciepłe domowe wnętrza – funkcjonalne ogrzewanie podłogowe dla wymagających

Właściwie dobrane pod względem mocy i efektywności ogrzewanie podłogowe bywa niezmiernie opłacalnym rozwiązaniem dla większych i mniejszych domów drewnianych o właściwym poziomie termoizolacji ścian, podłóg i dachu.

Takie produkty grzewcze (elektryczne i wodne) zapewniają optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu oraz komfort termiczny dla wszystkich użytkowników. Warto zatem sprawdzić, na ile takie rozwiązanie przyda się również w naszych prywatnych wnętrzach.