Komfort termiczny w domu, niezależnie od wahań temperatury na zewnątrz, oszczędność cennej przestrzeni oraz pieniędzy – to niepodważalne zalety podłogówki. Urządzenia grzewcze, takie jak przewody z wodą, kable czy maty (w zależności od tego, czy mowa o podłogówce elektrycznej, czy wodnej) są ukryte pod podłogą, przez co cały system jest niewidoczny i bardzo estetyczny. Aby jednak w pełni docenić wszystkie zalety ogrzewania podłogowego, warto przemyśleć wybór sterownika do podłogówki, który pomoże w dokładnym zaplanowaniu pracy całego systemu i pozwoli osiągnąć optymalną temperaturę. To z kolei przełoży się zarówno na komfort domowników, co i na oszczędności związane ze zużyciem prądu czy paliw.

W skład inteligentnych systemów do sterowania ogrzewaniem podłogowym wchodzą: sterownik główny, czujniki temperatury powietrza, a także instalowane w poszczególnych pomieszczeniach regulatory oraz siłowniki termoelektryczne (te ostatnie montuje się na rozdzielaczu).

Sterownik do podłogówki – jakie korzyści przynosi?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki sterownik do podłogówki wybrać, warto uświadomić sobie korzyści płynące z zastosowania urządzeń do sterowania tego typu ogrzewaniem. Przede wszystkim domownicy mają pełną kontrolę nad pracą systemu. Przy pomocy ekranu LCD zamontowanego na ścianie, termostatów w poszczególnych pomieszczeniach bądź za pośrednictwem aplikacji mogą decydować o tym, w jakim stopniu ma być nagrzane dane pomieszczenie albo też włączać i wyłączać ogrzewanie, a system samoczynnie utrzyma temperaturę na komfortowym poziomie. Co istotne, możliwe jest utrzymywanie innej temperatury w różnych pomieszczeniach – np. 18 stopni w sypialni, 24 w łazience, a w salonie 20. Tak precyzyjne dopasowywanie temperatury dla różnych stref (włącznie w możliwością wyłączenia ogrzewania w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa) wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale także generuje duże oszczędności.

fot. Wavin Polska

Sterownik do podłogówki Wavin Sentio– jak go podłączyć?

Aby wszystkie elementy sterujące ogrzewaniem podłogowym działały poprawnie, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim centrala sterująca i moduły rozszerzające muszą być zainstalowane w suchym miejscu, w którym wilgotność jest mniejsza niż 85%. Komponenty te nie mogą ponadto być narażone na działanie wysokich i niskich temperatur.

Centralę sterującą montuje się bardzo szybko, bo do klienta trafia ona w komplecie z poziomicą, wkrętami i kołkami. Ponadto ma bardzo intuicyjny system podłączania przewodów do różnych urządzeń, których pracą steruje, a żeby montaż był jeszcze łatwiejszy, przyłącza są oznaczone kolorami. Samą centralę instaluje się bezpośrednio na ścianie albo na szynie DIN 35 mm.

Sterowanie ogrzewaniem z poziomu aplikacji wymaga podłączenia centrali do Internetu – można to zrobić za pomocą kabla LAN lub wykorzystując router bezprzewodowy Wi-Fi. Zadanie to ułatwią precyzyjne wytyczne producenta.

fot. Wavin Polska

Idealna temperatura dla podłogówki… czyli jaka?

Istotnym elementem systemów do sterowania podłogówką, który pozwala na kontrolowanie temperatury, są czujniki temperatury podłogi. Pomagają one w ustawianiu temperatury dla wybranych pomieszczeń.

W pokojach, kuchni lub na korytarzu najlepsza temperatura podłogi to 26-29 stopni. W pokojach najmłodszych domowników, w których maluchy często bawią się na podłodze, wartość ta powinna nieco niższa. Pozwoli to na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury ok. 20 stopni.

W pomieszczeniach sanitarnych (łazienka, ubikacja) optymalna temperatura podłogi powinna wynosić maksymalnie 34 stopnie. Przy takim ustawienia temperatura powietrza wyniesie 24 stopnie.

Z kolei w tzw. strefach brzegowych, czyli wszędzie tam, gdzie ucieka najwięcej ciepła (ściany zewnętrzne, stolarka okienna i drzwiowa) najlepiej ustawić 35 stopni.

Co istotne, sterowniki do podłogówki, które pozwalają na regulowanie temperatury poszczególnych pomieszczeń, pozwalają robić to w bardzo prosty sposób za pomocą aplikacji, ekranu dotykowego albo termostatu.

Sterowanie podłogówką – jak to działa?

Dzięki sterownikom domownicy mają pełną kontrolę nad temperaturą w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. W przypadku systemu Wavin Sentio wystarczy jeden ekran dotykowy, aby precyzyjnie regulować temperaturę w kilku pomieszczeniach w budynku. Ekran, który podłącza się kablem Ethernet, jest też przydatny podczas pierwszej konfiguracji systemu. Alternatywnie można skorzystać z komputera, który trzeba połączyć kablem z centralą oraz z oprogramowaniem Wavin Sentio.

fot. Wavin Polska

Jaki sterownik do podłogówki wybrać?

Dobry sterownik do podłogówki to taki, który nie będzie nastręczał żadnych trudności podczas ustawiania temperatury i programowania parametrów zgodnie z harmonogramem pracy, wyjazdów i rytmem życia domowników.

Świetnym przykładem jest Wavin Sentio, który pozwala na intuicyjną obsługę i programowanie temperatury nawet dla 16 pomieszczeń za pomocą wyświetlacza LCD, komputera albo specjalnej aplikacji. System zapamiętuje najczęściej wybierane ustawienia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnej chwili je zmienić.

Przydatną funkcjonalnością – obok sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym – są pomiary temperatury powietrza, podłogi oraz wilgotności (w zależności od wersji termostatu), a także możliwość podłączenia innych urządzeń – np. oświetlenia, rolet antywłamaniowych lub bramy wjazdowej. Sterownik do podłogówki, jaki zaprojektowała firma Wavin, może ponadto kontrolować pracę kotła i pompy ciepła (również z funkcją chłodzenia, dwoma zaworami mieszającymi czy dwiema pompami obiegowymi). Ma on wbudowane narzędzia ochronne, które chronią przed zamarzaniem czy przekroczeniem temperatury zasilania.

Oferowana przez Wavin automatyka do ogrzewania podłogowego oprócz centrali sterującej obejmuje też inne elementy. Są to m.in. termostaty, czujniki temperatury powietrza i podłogowe, moduły rozszerzające, ekran dotykowy. Uzupełnieniem powyższych są akcesoria montażowe.

Sterownik do podłogówki jako element inteligentnego domu

Zaawansowane funkcjonalności, jakie oferuje sterownik do podłogówki Wavin Sentio sprawiają, że doskonale spisze się on w roli jednego z urządzeń w smart domach.

fot. Wavin Polska

Inteligentne budynki wyposażone w różnego rodzaju systemy sterujące pozwalają na zdalną kontrolę ogrzewania, chłodzenia, systemów alarmowych, oświetlenia, a także na otwieranie okien, drzwi, bram czy nawet podlewanie ogrodu. Aby jednak cały system smart domu działał poprawnie, niezbędna jest centralka, która połączy wszystkie elementy i zapewni właścicielom dostęp do informacji oraz możliwość sterowania nawet wtedy, gdy znajdują się tysiące kilometrów od domu.

Więcej informacji na stronie: www.wavin.com

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,