Kotły z podajnikiem tłokowym – opinie a fakty

Cena kotłów z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym to często podstawowe kryterium, które ma wpływ na decyzje zakupowe, co zresztą dotyczy każdego produktu, jaki nabywają konsumenci. Wiele się jednak w naszej mentalności (i portfelach!) zmieniło, bo obok ceny coraz bardziej liczy się też dla nas jakość. Częściej niż dawniej jesteśmy skłonni zapłacić wyższą cenę za produkt, oczekując, że będzie on lepszy, posłuży dłużej i bardziej niezawodnie niż tani zamiennik. Jak odnieść to do urządzeń grzewczych?
Otóż przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że informacja o tym, iż kocioł z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym spełnia wymogi 5 klasy czy ECODESIGN to nie tylko slogan marketingowy. W dobie gwałtownych zmian klimatycznych spowodowanych szkodliwą działalnością człowieka, radyklanie zaostrzyły się przepisy dotyczące emisyjności i sprawności urządzeń grzewczych, i wcale nie jest to przejaw urzędniczej nadgorliwości. Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy kotły z podajnikiem ślimakowym to dziś „górna półka” wśród urządzeń grzewczych. Nowoczesne piece ze swoimi poprzednikami, potocznie zwanymi „kopciuchami”, wspólną mają tylko nazwę. Poza tym różni je wszystko: emisyjność, sprawność, komfort obsługi, możliwości regulacji temperatury, częstotliwość i sposób podawania paliwa, łatwość czyszczenia. Właśnie o tym informuje etykieta 5 klasy, wyróżnianej zgodnie z normą PN-EN 303.5:2012 oraz certyfikat ECODESIGN. I to właśnie tymi wyznacznikami powinniśmy się kierować bardziej niż opiniami, jakie kotłom z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym wystawiają internauci. Choć oczywiście i te nieraz bywają przydatne.

Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy

Produkowane przez firmę Kotło-Pol urządzenia z typoszeregu KWM-SP tworzą nową generację kotłów z podajnikiem tłokowym (szufladowym) opalanych paliwem stałym, których sprawność energetyczna kształtuje się w granicach 92%.

Są to kotły centralnego ogrzewania niskotemperaturowe, wodne, stalowe, przystosowane do spalania ekogroszku II granulacji do 25 mm. Przy tego typu kotłach wskazane jest stosowanie paliwa suchego, o niskim pęcznieniu, małej spiekalności i wysokiej temperaturze topnienia popiołu.

 

fot. KOTŁO-POL

Kotły z podajnikiem tłokowym KWM-SP są przeznaczone do podgrzewania wody do temperatury nieprzekraczającej 90°C na wylocie. Doskonale sprawdzą się one w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, pawilonach handlowych i usługowych, warsztatach, gospodarstwach wiejskich, szklarniach, szkołach itp. Dostępne są urządzenia o mocy od 80 kW do 900 kW.

W ofercie dostępne są kotły KWM-SP 5 klasy i ecodesign o mocach 80, 100, 160, 240, 320 kW, kotły o mocach powyżej 500kW nie podlegają tej normie i posiadają świadectwa na „Ekologiczne kotły na paliwo stałe KLASY A”

Jako kotły 5 klasy urządzenia KWM-SP wyróżniają się wysoką efektywnością cieplną i niezwykle niską emisją substancji szkodliwych, co potwierdza atest ekologiczny. Na ruszcie paleniska spalana jest odpowiednia ilość paliwa, która konieczna jest dla zrównoważenia aktualnego poboru ciepła. Stałe produkty spalania, czyli popiół i szlaka, spychane są do komory popielnikowej automatycznie, w trakcie podawania kolejnych porcji opału. Taki proces spalania jest racjonalny i ekonomiczny.

Cechą, która odróżnia nowoczesne kotły z podajnikiem tłokowym od urządzeń starszego typu jest wyposażenie ich w automatyczny podajnik paliwa (tłokowy/szufladkowy) z zasobnikiem. Sam podajnik, proces palenia i utrzymywania żądanej temperatury wody sterowany jest mikroprocesorowym regulatorem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sterownika, który umożliwia obsługę pompy CWU, zaworu mieszającego, podłogówki, pogodówki, sterownika pokojowego oraz WiFi, obsługa kotła jest bardzo łatwa. Wystarczy rozpalić go na początku sezonu grzewczego, a następnie co 1-3 dni uzupełniać paliwo w zasobniku i opróżniać szufladę z popiołu.

Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy KWM-SP występują w wersji lewej i prawej i posiadają kanały spalinowe poziome nad paleniskiem oraz pionowe za paleniskiem. Wyczystki przy kotle znajdują się od strony drzwiczek, a także przy podajniku.

Kotły z podajnikiem ślimakowym

W ofercie firmy Kotło-Pol znajdują się ponadto kotły z podajnikiem ślimakowym 5 klasy KLASTER 5, przeznaczone do ogrzewania domów jednorodzinnych, małych firm czy obiektów użyteczności publicznej. Produkowane są one z wysokiej jakości blachy kotłowej P265GH 6 mm, co zapewnia długotrwałą bezawaryjną prace. Są to nowoczesne kotły wodne, stalowe, niskotemperaturowe, z regulowanym elektronicznie procesem spalania osiągającym 5 klasę emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303.5:2012 oraz dyrektywą europejską ECODESIGN 2020

fot. KOTŁO-POL

Podobnie jak w przypadku kotłów z podajnikiem tłokowym, również w kotłach z podajnikiem ślimakowym sercem urządzenia jest nowoczesny sterownik, który umożliwia obsługę pompy CWU, zaworu mieszającego, podłogówki, pogodówki oraz sterownika pokojowego. Szeroki wachlarz dostępnych mocy (11, 14, 23, 35, 50, 75, 100, 200, 400kW) ułatwia dobór urządzenia, które spełni wymogi obiektów o różnej wielkości i przeznaczeniu.

Wśród kotłów z podajnikiem ślimakowym 5 klasy Kotło-Pol, które spełniają też wymogi dyrektywy ECODESIGN znajdują się ponadto dwa modele wodnych, stalowych, niskotemperaturowych kotłów KOVERT z regulowanym elektronicznie procesem spalania. Dostępne moce 15 kW oraz 25 kW oraz wyposażenie w sterownik do obsługi pompy CWU, zaworu mieszającego, podłogówki, pogodówki oraz sterownika pokojowego, sprawia, że doskonale sprawdzą się one zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w małych firmach czy obiektach użyteczności publicznej.

W podajnik ślimakowy wyposażone są też kotły na ekogroszek lub pellet TORET. Również one należą do kotłów z podajnikiem 5 klasy, które spełniają wymogi dyrektywy ECODESIGN. Nowoczesny sterownik, wysoka jakość komponentów, prosta obsługa oraz możliwość zastosowania palnika na ekogroszek oraz palnika na pellet sprawia, że sprawdzą się one w wielu zastosowaniach, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Kotły z podajnikiem ślimakowym TORET oferowane są w mocach 13 i 26 kW.

fot. KOTŁO-POL

Kotły do zadań specjalnych

Firma Kotło-Pol jest ponadto producentem urządzeń grzewczych dużej mocy, które wykorzystywane są do ogrzewania bloków mieszkalnych, hal produkcyjnych oraz w ogrodnictwie. Znajdują się wśród nich kotły z podajnikiem tłokowym typu KWM-SP o mocach 510, 600 i 900 kW.

fot. KOTŁO-POL

Tego typu urządzenia przeznaczone są do spalania paliwa stałego: miału węgla kamiennego lub ekogroszku II granulacji do 35 mm, a ich sprawność energetyczna kształtuje się w granicach 91%. Bezawaryjną i niezawodną pracę pieca zapewniają wysokiej jakości materiały stosowane w procesie produkcyjnym, m.in. blacha kotłowa P265GH 6 mm. Automatyczny sposób podawania paliwa bezpośrednio do paleniska sprawia, że kotły dużej mocy odznaczają się wysoką efektywnością cieplną i niezwykle niską emisją substancji szkodliwych, co potwierdza atest ekologiczny i świadectwo zgodności z normą PN-EN 303-5 wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kotlopol.pl

 

63-322 Gołuchów, ul. Czartoryskich 38 , woj. wielkopolskie
tel. +48 62 761 75 00,