Dlaczego pompa ciepła?
Pompa ciepła to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na bezpiecznym, ekologicznym i energooszczędnym ogrzewaniu. Źródła ciepła są darmowe (grunt, powietrze lub woda), zatem nie ponosimy kosztów paliwa. Dom nie musi mieć ponadto komina, a jednostkę wewnętrzną można ustawić w dowolnym pomieszczeniu, np. w pralni czy suszarni. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, pompy ciepła od sprawdzonego producenta mogą pracować w polskich warunkach klimatycznych, również przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.

 

Fot. FERIS

Wybierając pompy ciepła mamy do dyspozycji trzy rodzaje: powietrzne, gruntowe oraz wodne. Najczęściej wybierane są pompy gruntowe, które cechuje wysoki wskaźnik wydajności COP oraz pompy powietrzne, ze względu na brak potrzeby przebudowy w przypadku instalacji dolnego źródła ciepła. Co więcej, na rynku dostępne są powietrzne pompy ciepła zaprojektowane przez polską firmę FERIS, które mają równie wysoką wydajność, co pompy gruntowe. Co jeszcze wyróżnia urządzenia tej marki?

 

Fot. FERIS

Powietrzne pompy ciepła FERIS
Typowe powietrzne pompy ciepła wraz ze spadkiem temperatury otoczenia tracą swoją sprawność, a ich moc grzewcza znacznie maleje. Dlatego wyposaża się je dodatkowo w grzałki elektryczne lub inne urządzenia, które wspomagają ich pracę. Powietrzne pompy ciepła FERIS zostały tak skonstruowane, aby wyeliminować potrzebę użycia grzałki. Urządzenia są większe od innych na rynku, posiadają duże parowniki oraz autorski system odmrażania iFROST – dzięki temu są przygotowane na pracę w agresywnych warunkach atmosferycznych. Działają również w ujemnych temperaturach – do -20°C, korzystając z dolnego źródła (powietrza) bez udziału grzałek elektrycznych.

 

Fot. FERIS

Powietrzne pompy ciepła FERIS zostały wyposażone w parownik produkowany według autorskich rozwiązań i przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Dzięki temu urządzenia osiągają wysoki współczynnik COP. Parownik wyróżnia nietypowa konstrukcja lamel. Producent dostosował tak odległość pomiędzy lamelami, aby krople wody powstające w trakcie zamiany powietrza na ciepło, nie stykały się z dwoma, ale tylko z jedną ścianką wymiennika. Dzięki temu rozwiązaniu zamarznięte krople wody spływają po jednej ściance parownika, który zużywa mniej energii w procesie odszraniania. Ponadto proces ten przebiega znacznie krócej niż w pompach rynkowych – nawet 90 minut pomiędzy kolejnymi cyklami.

 

Fot. FERIS

Warto również wspomnieć o nowoczesnych wentylatorach z cichymi silnikami EC, w które zostały wyposażone powietrzne pompy ciepła FERIS. Ich największą zaletą jest zdolność dopasowywania się do wymaganych przepływów powietrza poprzez ograniczanie prędkości obrotowej przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej sprawności – powyżej 90%. W porównaniu z wentylatorami konwencjonalnymi osiągają oszczędność energii do 50%.

Obudowa pompy ciepła FERIS wykonana jest z antykorozyjnej blachy, która może być wykonana w dowolnym kolorze z palety RAL. W ten sposób użytkownik może dowolnie dopasować urządzenie do elewacji budynku i otoczenia.

Maty kapilarne FERIS

 

Fot. FERIS

FERIS jest również producentem mat kapilarnych. Jest to nowoczesny i wielofunkcyjny system służący do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Mata składa się z kilkunastu elastycznych rurek kapilarnych o małej średnicy gęsto ułożonych obok siebie (co 20 mm) oraz kolektora zasilającego, przez który przepływa woda kotłowa. Jej długość wynosi od 1,5 mb do 6 mb. Maty kapilarne umieszcza się w różnych przegrodach budowlanych – ścianach, sufitach, podłogach, zastępując w ten sposób ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

 

Fot. FERIS

Konstrukcja maty i układ rurek zapewniają równomierne i szybkie rozchodzenie się ciepła na całej powierzchni przegrody, a tym samym ogrzewanie pomieszczenia niską temperaturą zasilania. Duże zagęszczenie rurek kapilarnych zapewnia o 100% większą powierzchnię wymiany ciepła w porównaniu do typowego wodnego ogrzewania podłogowego lub ściennego.

 

Fot. FERIS

Pompa ciepła i maty kapilarne – niezawodny system grzewczo-chłodzący
Maty kapilarne to idealne górne źródło dla powietrznych pomp ciepła FERIS. Producent zaleca ich połączenie w jednym układzie i stworzenie idealnego dla budownictwa energooszczędnego systemu grzewczo-chłodzącego. Dlaczego? Ponieważ pompy ciepła powietrze/woda utrzymują optymalne współczynniki COP, pracują efektywnie i oszczędnie, osiągając klasę A+++. Oszczędności, które zyskuje użytkownik, związane są z tym, że maty kapilarne jako system ogrzewania płaszczyznowego pracują w niskiej temperaturze zasilania – poniżej 30°C. A obniżając temperaturę w pomieszczeniu o 2-3 stopnie, zmniejszamy koszty poboru energii już o 10-20%.

 

Fot. FERIS

Ponadto maty kapilarne latem spełniają funkcję klimatyzacji, utrzymując przyjemny chłód w pomieszczeniu. Chłodzenie płaszczyznowe nie wywołuje wrażenia wyziębienia pomieszczenia, jak ma to miejsce w standardowych systemach klimatyzacji. Co więcej, maty oddają ciepło na zasadzie promieniowania cieplnego, nie konwekcji (jak w przypadku grzejników), więc zjawisko cyrkulacji powietrza zostaje zminimalizowane – cząsteczki kurzu nie unoszą się w powietrzu i we wnętrzu panuje optymalny dla człowieka mikroklimat.

 

Fot. FERIS

Warto również dodać, że system grzewczo-chłodzący FERIS pozwala użytkownikowi na mobilne sterowanie powietrznymi pompami ciepła. IFERIS – mobilny system sterowania umożliwia kontrolowanie pracy pompy ciepła i temperatury w domu z każdego miejsca i o każdej porze za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego – smartfona czy tabletu. Co więcej, wszelkie usterki wymagające diagnozy bądź zmian parametrów pracy urządzenia wykonuje serwis on-line.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.feris.tech

05-400 Otwock , ul. Władysława Reymonta 67 , woj. mazowieckie
tel. 601 437 122, 601 446 848 ,