Firma Daikin – producent systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych – oferuje całą gamę pomp ciepła – zarówno gruntowych, jak i powietrznych oraz pomp typu powietrze – woda.

fot. Daikin 

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię cieplną z powietrza i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Co ciekawe, w oparciu o tę samą technologię działają chociażby lodówki i – oczywiście – klimatyzatory, które również są pompami ciepła.

W zależności od potrzeb można zastosować pompę, która będzie pełniła funkcję centralnego ogrzewania albo taką, która może również podgrzewać wodę użytkową lub chłodzić pomieszczenie w upalne dni.

Zależnie od pełnionej funkcji, możemy korzystać ze sterowania temperaturą wody poprzez nastawę stałą lub wykorzystać tzw. sterowanie pogodowe, które spowoduje, że pompa będzie zmieniała temperaturę wody w zależności od temperatury zewnętrznej. Stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wystarczy ją wówczas jednorazowo zaprogramować, a pompa zadziała automatycznie. Analogicznie jak ustawieniami temperatury wody, możemy zarządzać temperaturą powietrza.

Ze względu na źródło pozyskania energii, wyróżniamy dwa rodzaje pomp ciepła: gruntowe i powietrzne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, pozyskują ją z gruntu, czyli z ziemi. Pompy powietrzne zaś – z otoczenia.

Które rozwiązanie jest lepsze: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Temu zagadnieniu przyjrzymy się w dalszej części artykułu. Sprawdźmy najpierw, jakie są główne zalety tego systemu ogrzewania.

fot. Daikin 

Pompy ciepła – niższe rachunki za ogrzewanie

Jak obniżyć rachunki? To pytanie, które zadaje sobie dzisiaj niemal każdy z nas. Galopująca inflacja i sytuacja za wschodnią granicą zmuszają do liczenia każdego grosza. Czy wybierając pompy ciepła, można liczyć na redukcję kosztów ogrzewania? Zdecydowanie tak. Po pierwsze, znaczna część energii, bo aż 75-80%, pochodzi ze źródeł odnawialnych. Urządzenie wymaga zasilania, pobiera więc prąd, jednak w porównaniu do ogrzewania elektrycznego, zużywa go aż do czterech razy mniej.

Wszyscy obserwujemy drastyczny wzrost cen węgla, gazu czy oleju opałowego (nie wspominając już o ich dostępności) – w przypadku pomp ciepła możemy o nich zapomnieć. Instalacja pomp eliminuje również konieczność wykonania przyłącza gazowego, systemu odprowadzania spalin czy dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału, co również znacząco wpływa na całościowy koszt. To sprawia, że – nawet w przypadku budowy nowego domu – wiele osób decyduje się właśnie na pompy ciepła gruntowe lub powietrzne.

fot. Daikin 

Nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie

Pompa ciepła to rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne. Świadczy o tym chociażby wspomniany już fakt, że zdecydowana większość źródeł ciepła pochodzi z energii odnawialnej – z powietrza, gruntu czy z wody. Dodatkowo, zmniejszając zużycie paliw kopalnych, pompa ciepła ma pozytywny wpływ na klimat. Nie tylko pozwala na ogrzanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. W przeciwieństwie do kotłów gazowych, olejowych czy węglowych, eliminuje tzw. niską emisję, czyli generowanie szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery, będących produktem ubocznym procesu spalania paliw kopalnych.

fot. Daikin 

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – czym się różnią i którą wybrać?

Zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła, nadają się do ogrzewania domów, a także dużych obiektów przemysłowych – są w stanie pokryć każde zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Pobieranie energii odnawialnej z ziemi – z którego to mechanizmu korzystają gruntowe pompy ciepła – jest najbardziej efektywnym źródłem energii we wszystkich warunkach klimatycznych. Niewątpliwą zaletą tego typu pomp ciepła jest stabilność pracy, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

fot. Daikin 

Gruntowe pompy ciepła sprawdzą się idealnie w przypadku nowych domów lub dużych projektów renowacji z wykorzystaniem wymienników poziomych lub pionowych, umieszczonych w gruncie. Dzięki temu, że pobierają energię spod powierzchni ziemi, są niezawodne nawet w warunkach najzimniejszego klimatu.

Temperatury gruntu pozostają stabilne niemal przez cały rok, a to czyni go idealnym źródłem energii odnawialnej. Instalacja pompy gruntowej znacznie redukuje emisję gazów cieplarnianych i pomaga osiągnąć oszczędność kosztów energii w dłuższej perspektywie czasowej.
Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma to pompa nowej generacji. Wykorzystuje energię geotermalną oraz technologię inwertera, aby zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową we wszystkich warunkach. Zasilana jest w 80% energią odnawialną pobieraną z gruntu, a w pozostałej części – elektryczną. Redukuje zużycie energii aż do 30%.

fot. Daikin 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, to system, który chłodzi i ogrzewa dom, wykorzystując energię pozyskiwaną w 80% z powietrza. To wyjątkowo energooszczędny sposób na utrzymanie idealnej temperatury przez cały rok, bo latem z powodzeniem pełni też funkcję klimatyzacji.
Pompy powietrzne firmy Daikin powstały z myślą o tym, aby pasować do każdego domu – niezależnie od tego, czy budynek jest nowy, czy odnawiany. Charakteryzuje je łatwość instalacji, co sprawia, że doskonale nadają się do zastępowania starych układów elektrycznych. Ponadto, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, cechuje je efektywność energetyczna A+++ – najwyższa dostępna na rynku. Autorska technologia sterowania inwerterowego redukuje zużycie energii nawet o 30% w porównaniu z systemem bez inwertera. Dostosowuje ona prędkość silnika do realnego zapotrzebowania – bez potrzeby wyłączania go i ponownego uruchamiania.

Co więcej, powietrzne pompy ciepła firmy Daikin umożliwiają ogrzewanie i chłodzenie aż do 5 pomieszczeń – z możliwością utrzymywania w nich różnych temperatur – dzięki systemowi multi-split.

fot. Daikin 

W ofercie firmy Daikin dostępna jest rozbudowana gama pomp ciepła powietrznych i gruntowych, co sprawia, że z łatwością można dopasować rozwiązanie nawet do najbardziej nietypowych potrzeb.

Pompy ciepła jako odpowiedź na rosnące koszty ogrzewania i wymagania ekologiczne

Niezależnie od tego, czy budujemy, czy też jedynie modernizujemy dom, warto pomyśleć o instalacji pompy ciepła. To rozwiązanie, które pozwala w dłuższej perspektywie obniżyć koszty ogrzewania, co jest niezwykle pożądane, nie tylko w czasach inflacji. Wpływ na grubość portfela odczujemy bez względu na to, czy wybierzemy pompę ciepła gruntową, czy powietrzną.

fot. Daikin 

Fakt, że urządzenia te wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym i eliminują tzw. niską emisję, czyni je również rozwiązaniem ekologicznym, co jest bardzo ważne w kontekście rosnących wymagań, jakie stawia przed nami planeta.

Więcej informacji na: www.daikin.pl

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 36, woj. mazowieckie
tel. 22 319 90 00,