Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa?

Pompy ciepła to urządzenia uznane za jedne z najnowocześniejszych, najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Jak każda nowinka techniczna wzbudzają spore zainteresowanie. Czy słusznie? Jaką wiedzę należy posiadać aby wybrać odpowiednie urządzenie w tym zakresie? Na te i na wiele innych pytań z zakresu tematyki pomp ciepła odpowiedział Lech Tomczak, specjalista od nowoczesnych systemów grzewczych oraz właściciel firmy Ekoinstal, przedstawiciel marki Danfoss na Pomorzu.

Podstawową informacją, którą powinien posiadać każdy potencjalny inwestor, zamierzający kupić pompę ciepła jest zasada jej działania. Pompy ciepła przekształcają energię z naturalnych źródeł ciepła, tj. z ziemi, wody lub powietrza w ogrzewanie domu, chłodzenie wnętrz i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła działa identycznie, jak dobrze nam znana lodówka domowa i realizuje ten sam obieg chłodniczy. W lodówce domowej pożądanym efektem jest chłodzenie. Odbywa się ono w parowniku, znajdującym się w zamrażarce. Efektem ubocznym tego procesu jest ciepło wytwarzane w skraplaczu, który zainstalowany jest zwykle na tylnej ścianie lodówki i jest wyraźnie ciepły. W pompie ciepła proces jest ten sam tyle, że wykorzystujemy drugi jego koniec, gdyż tym razem oczekiwanym efektem jest grzanie. Zimny parownik znajduje się w gruncie, a ciepły skraplacz dostarcza nam ciepło do budynku i ciepłej wody użytkowej.

 

zasada działania pompy ciepłaZasada działania pompy ciepła / rys. Danfoss

 

Jakie są najważniejsze korzyści, które dają pompy ciepła?
Przede wszystkim pompy ciepła to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które czerpiąc „darmową” energię z naturalnych źródeł nie wymagają praktycznie żadnych opłat eksploatacyjnych, a zatem gwarantują szybki zwrot inwestycji. Oczywiście nie można zapomnieć również o aspekcie ekologicznym.
– Pompy ciepła są niezwykle elastyczne i komfortowe. Nie wymagają dodatkowych elementów, które są konieczne przy tradycyjnych rozwiązaniach takich, jak komin, zasobnik paliwa czy kotłownia – stwierdza Lech Tomczak.                    

Pompa ciepła i energia z gruntu
Jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych pomp są urządzenia gruntowe z wymiennikiem poziomym lub pionowym oraz powietrzne, które w swojej ofercie posiada marka Danfoss oraz jej przedstawiciel na Pomorzu firma Ekoinstal.

Pompy gruntowe zasilane są energią pochodzącą spod powierzchni ziemi. Grunt jest swoistym magazynem energii, który za dnia wchłania energię słoneczną oraz ciepło z opadów atmosferycznych i przechowuje je. Wymiennik ciepła znajduje się, więc w środowisku, które przez cały rok utrzymuje stałą temperaturę i tym samym nieustannie dostarcza energii gruntowej pompie ciepła.

– Wybór gruntowej pompy ciepła należy rozpatrywać m. in. przez pryzmat wymiennika, w jaki jest ona wyposażana. Istnieją dwa rodzaje wymienników i dzielą się one według sposobu ich posadowienia w gruncie – mówi Lech Tomczak.

W przypadku małych działek lub powierzchni już zagospodarowanych najlepszym wyborem jest pionowy wymiennik ciepła.

 

sposób instalacji wymiennika gruntowego pionowego Sposób instalacji wymiennika gruntowego pionowego / rys. Danfoss

 

Źródła energii dla pompy ciepła nie musimy poszukiwać bardzo głęboko. Może być nim również gleba. Wówczas w grę wchodzi wymiennik poziomy. W tym przypadku wykonanie instalacji jest tańsze, jednak inwestor musi dysponować odpowiednio dużą działką, ponieważ powierzchnia zakopywanego na głębokości 1,3 – 2 m wymiennika powinna być trzy lub cztery razy większy od powierzchni ogrzewanej budynku.

 

sposób instalacji wymiennika gruntowego poziomego Sposób instalacji wymiennika gruntowego poziomego / rys. Danfoss

 

Pompa ciepła i energia z powietrza
Rozwiązaniem najtańszym, ale o ograniczonych funkcjach, w porównaniu do pomp gruntowych są pompy powietrzne. Czerpią one energię, jak sama nazwa wskazuje z powietrza.
– Ich instalacja jest najmniej skomplikowana. Nie ma potrzeby wykonywania wykopów czy odwiertów i nie trzeba zderzać się z biurokratyczną machiną w celu załatwiania pozwoleń – tłumaczy Lech Tomczak

 

sposób instalacji i działanie powietrznej pompy ciepła Sposób instalacji i działanie powietrznej pompy ciepła / rys. Danfoss

 

Można potwierdzić, że powietrzna pompa ciepła jest typowym urządzeniem „plug and play”. Pomimo tego, że wszystkie rodzaje pomp ciepła są przystosowane do podłączenia ich do istniejącego układu grzewczego (w tym układów na energię słoneczną) lub tylko do określonej jego części.

Pompy ciepła – jaką wybrać?
Od natłoku informacji klientów zdecydowanych na inwestycję w pompę ciepła może rozboleć głowa. Na jaką pompę się zdecydować? Powietrzną czy gruntową? Ostateczna decyzja może być trudna i jednocześnie źle podjęta może spowodować, że przez następne kilkadziesiąt lat będziemy żałować sporego nakładu pieniężnego.
– Na szczęście pompy ciepła Danfoss zaprojektowane są z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników i to nawet bardzo wymagających. Jednak najważniejsze jest to, że dzięki nim nie musisz inwestować więcej niż naprawdę trzeba – potwierdza Lech Tomczak.
Każdy przypadek jest inny i szczegóły należy omawiać ze sprzedawcą. Jednak w pierwszym etapie, który decyduje o wyborze rodzaju urządzenia należy brać pod uwagę takie czynniki jak: maksymalna kwota inwestycji, potencjał jaki do pozyskania energii daje nam środowisko a także wielkość działki  czy możliwości wykonania odwiertów.
W kolejnych etapach wyboru, na pewno trzeba brać pod uwagę poszczególne funkcje i możliwości pomp ciepła takie jak, np. ilość wody użytkowej jaką będzie musiało ogrzać urządzenie.

Różnice pomiędzy pompami ciepła nie są znaczące. Wszystkie urządzenia przeznaczone są przynajmniej do dwóch procesów, czyli ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Dodatkowa funkcja, czyli chłodzenie pomieszczeń zarezerwowana jest dla gruntowych pomp ciepła.
Najważniejsze różnice pomiędzy pompami powietrznymi oraz gruntowymi z wymiennikami poziomymi i pionowymi przedstawia poniższa tabela.

 

tabela danfoss

 

– Oczywiście rywalizacja rynkowa zachęca, niektórych sprzedawców pomp ciepła do używania nieczystych chwytów. Dlatego wybierając pompy powinniśmy kierować się dodatkowym przykazaniem, którym jest zwracanie uwagi na roczną efektywność danego urządzenia. Jest to najbardziej rzetelna informacja, która przez wielu producentów jest ukrywana na rzecz pojedynczego przypadku lub krótkiego okresu pomiaru, na przykład w ciągu jednego wiosennego dnia w kwietniu. Nie daje to właściwego obrazu efektywności pompy ciepła – mówi Lech Tomczak.

Ostatnim wyborem, jakiego będzie musiał dokonać każdy inwestor będzie wybór firmy wykonawczej. Zawsze należy stawiać na firmy doświadczone i przeszkolone.
Jedną z takich firm jest EKOINSTAL z Gdańska, do którego można zgłaszać w sprawie szczegółowych informacji, nie zawartych w tym poradniku. Wszelkie dane kontaktowe oraz oferta firmy znajduje się pod adresem internetowym: www.ekoinstal.gda.pl

Przedstawicieli firmy Danfoss z innych regionów polski należy poszukiwać pod adresem: www.danfoss.com

05-825 Grodzisk Mazowiecki, ul. Chrzanowska 5, woj. mazowieckie
tel. 227550650,


Liczba odwiedzin: 1680 | Data publikacji: 2014-06-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
13.05.2021 | Piece, kotły
Pompa ciepła i kocioł wodorowy będą najbardziej...
Firma Euro-Wiert oferuje usługi wykonania odwiertów pod...
W opinii społecznej firmy rodzinne cieszą się...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
Wybór systemu grzewczego to wybór na lata,...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...
Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp...
15.09.2014 | Ogrzewanie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a...
28.03.2014 | Ogrzewanie
Rozwiązania techniki systemowej promowane jako „ekologiczne” na...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
Ogrzewanie domu, biura czy innego wnętrza ma...
Rosnąca sukcesywnie popularność odnawialnych źródeł energii nie...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: pompy ciepła, wodna pompa ciepła, gruntowe pompy ciepła
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy