Dobry zbiornik buforowy do pompy ciepła – czyli jaki?

Gigantyczny boom na odnawialne źródła energii – w tym na pompy ciepła – sprawił, że w magazynach szybko zaczęło brakować towarów. Efekt? Istny wysyp nowych graczy w tym sektorze (zarówno na rynkach europejskich, jak i azjatyckich), chaos cenowy i ogromna ilość produktów – również takich, które nie spełniają obowiązujących w strefie UE wymogów. Jak dobrać bufor do pompy ciepła i odnaleźć się w tym gąszczu?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawet jeśli na etapie inwestycyjnym udało się zaoszczędzić, to zyski szybko okażą się pozorne, dlatego zadaniem instalatora jest uświadomienie klientowi, że jakość zbiornika do ciepłej wody użytkowej oraz bufora ciepła ma ogromne znaczenie.
Dlaczego to takie ważne? Otóż podczas dobierania zbiorników i buforów do pomp ciepła trzeba pamiętać o tym, że produkty te muszą spełniać wymagania przepisów, jakie obowiązują w Polsce. Już sam ten fakt na starcie dyskwalifikuje wiele wyrobów spoza Unii Europejskiej. Brak określenia klasy energetycznej, brak instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej, brak wpisu do bazy EPREL – to wyraźne przesłanki do rezygnacji z zakupu danego produktu. Warto też zwrócić uwagę, jak długo producent działa na rynku, czy dany wyrób posiada stosowne certyfikaty i dopuszczenia, a także – czy gwarancja udzielana jest przez importera, producenta czy wytwórcę spoza UE (odsyłanie zbiornika np. do Chin może okazać się bardzo nieopłacalne) oraz czy nie ma w niej warunków niemożliwych do spełnienia (np. twardość wody). Wątpliwości powinna też budzić podejrzanie niska cena.

OEM Energy – marki własne

Instalatorzy działający na polskim rynku mogą zaopatrzyć się w produkty firmy OEM Energy, która od wielu lat działa na rynku jako dystrybutor systemów OZE i zaopatruje instalatorów, hurtownie i firmy instalacyjne. Przedsiębiorstwo posiada też w ofercie marki własne – są to zbiorniki i bufory w tym do pomp ciepła OEM Ceramic, OEM Hygienic, OEM Black. Wygodne zakupy przez platformę sprzedażową B2B, a także gwarancja i opieka serwisowa sprawiają, że na tę ofertę powinien zwrócić uwagę każdy hurtownik oraz instalator, który musi dobrać bufor do pompy ciepła. A dlaczego jest to tak ważne?
Otóż zbiornik buforowy do pompy ciepła pełni bardzo ważną funkcję, bo stanowi swego rodzaju magazyn energii cieplnej, która jest potrzebna do rozmrażania pompy, a także stabilizuje przepływ cieczy grzewczej od strony pompy ciepła i instalacji grzewczej. Dzięki zbiornikowi sprężarka pompy rzadziej się załącza, co wydłuża jej żywotność. W zależności od modelu zbiornika, możliwe jest też ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (zbiorniki kombinowane), a także podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, np. kotła gazowego czy kolektorów słonecznych.
Zbiorniki montuje się w układach o małej pojemności wodnej, w których – dzięki jej zwiększeniu – zapewnione jest prawidłowe działanie pompy. Nie jest zalecane stosowanie układów pomp ciepła bez buforów, tym bardziej, że ich cena w porównaniu do ceny całej instalacji, jest niewielka. W przypadku braku bufora, ciepło potrzebne do rozmrożenia pompy pobierane jest z instalacji c.o., co obniża komfort przebywania w pomieszczeniu (np. zimna podłoga). Ponadto podczas pracy pompy ciepła na potrzeby c.w.u. właśnie ten element staje się priorytetem, a instalacja c.o. schodzi na dalszy plan, co również przekłada się na obniżenie komfortu termicznego.

Rodzaje buforów

W przypadku systemów grzewczych z pompą ciepła stosuje się różne rodzaje buforów. Są to bufory bez wymiennika, z wymiennikiem, podgrzewacze wody kombinowane (bufor ciepła ze zbiornikiem c.w.u) oraz podgrzewacze wody higieniczne (bufor ciepła z wężownicą c.w.u.).
Pierwsze z wymienionych stosuje się, gdy instalacja z pompą ciepła nie będzie wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej – w takiej sytuacji bufor pozwoli zwiększyć żywotność pompy ciepła.
Bufory z wymiennikiem są konieczne, gdy zachodzi potrzeba akumulowania ciepła na potrzeby grzewcze z kilku źródeł. Wyposażenie ich w jeden lub więcej wymienników (wężownic) pozwala na podłączenie np. kotła gazowego czy kolektorów słonecznych.
Podgrzewacze wody kombinowane to nic innego jak zbiornik buforowy, który posiada w górnej części dodatkowy zbiornik c.w.u. lub wężownicę z stali nierdzewnej karbowanej również do c.w.u. Woda użytkowa jest ogrzewana wewnątrz zbiornika lub wężownicy karbowanej, proces ten następuje na skutek oddawania ciepła cieczy ze zbiornika buforowego. Tego typu zbiornik kombinowane warto dobrać wówczas, gdy w budynku zainstalowane są źródła ciepła o wysokiej temperaturze.
Zbiorniki kombinowane są zalecane szczególnie są do tych budynków, w których występują różne źródła ciepła.

Jak dobrać bufor lub zbiornik c.w.u. do pompy ciepła?

Aby właściwie dobrać bufor do pompy ciepła należy uwzględnić szereg czynników, wśród których – oprócz wymienionych już wcześniej kwestii związanych z producentem, warunkami gwarancji i zgodnością z obowiązującymi przepisami – na pierwszym miejscu znajduje się pojemność zbiornika. Zbyt duży podniesie koszty instalacji, a także zabierze cenną przestrzeń, z kolei zbyt mały zwiększy zużycie energii i doprowadzi do szybszego zużywania się pompy ciepła (będzie się ona częściej włączać i wyłączać).
Innym aspektem jest izolacja termiczna zbiornika. O tej wartości powinna informować zdefiniowana przez producenta klasa energetyczna. Lepsza izolacja (np. z pianki PUR lub polistyrenu) zminimalizuje straty ciepła podczas magazynowania energii, co w prosty sposób przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.
W przypadku systemów, które mają służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do przygotowywania c.w.u. zaleca się stosowanie zbiorników c.w.u. do pomp ciepła z odpowiednio dużymi wężownicami (przyjmuje się, że do optymalnej pracy pompy konieczne jest 0,25-0,3 m² powierzchni wężownicy na każdy 1 kW maksymalnej mocy pompy ciepła).
Aby prawidłowo dopasować zbiornik do potrzeb, należy też wziąć pod uwagę ilość źródeł ciepła (sama pompa lub np. pompa i kolektory). Innym parametrem, bez uwzględnienia którego nie da się dobrze dobrać zbiornika buforowego do pompy ciepła jest też zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę użytkową. Jeśli w budynku jest prysznic, to przyjmuje się dobowe zapotrzebowanie rzędu 40-50 l na osobę, w przypadku wanny wzrasta ono do 90-130 l na osobę.
Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie zbiorników o mniejszej pojemności, ale z maksymalnie dużą powierzchnią wężownicy – dzięki temu woda ogrzewa się szybciej, a straty ciepła na pogrzewaczy c.w.u. są zminimalizowane.

Jak dobrać wielkość zbiornika cw.u. do pompy ciepła – przykład

  • OEM CERAMIC V3 HP 221 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW zapotrzebowanie na c.w.u 200L
  • OEM CERAMIC V3 HP 321 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW – zapotrzebowanie na c.w.u 300L
  • OEM CERAMIC V3 HP 222 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 200L
  • OEM CERAMIC V3 HP 322 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 300L

Zbiorniki i bufory OEM Energy

Oferta zbiorników i buforów OEM Energy kierowana jest do firm instalatorskich i hurtowni, poszukujących wysokiej jakości produktów w atrakcyjnej cenie. Przedsiębiorstwo oferuje duży wybór zbiorników i buforów do dystrybucji i magazynowania ciepła, które zebrane są w liniach OEM Ceramic, OEM Hygenic i OEM Black. Dostępne są pojemności od 50 litrów do 2000 litrów, które mogą współpracować z kotłami, kolektorami słonecznymi i pompami ciepła. Firma proponuje zbiorniki bez wężownicy, a także z jedną, dwiema i trzema wężownicami. W ofercie znajdują się ponadto podgrzewacze z jedną, dwiema i trzema wężownicami, podgrzewacze solarne, biwalentne, z wymiennikiem. Na produkty udzielane jest 5 lat gwarancji.
– W OEM ENERGY posiadamy ponad 10- letnie doświadczanie w zbiornikach, a produkty, które oferujemy są produkowane dla nas na terenie Europy. Każdy wytwórca, któremu zlecamy produkcję zbiorników pod naszą marką jest dokładnie sprawdzany przez nasz zespół pod kątem jakości oferowanego produktu, a także zgodności z obowiązującymi w Polsce i UE przepisami. Dodatkowo oczywiście oferujemy gwarancję i opiekę serwisową – podsumowuje Jarosław Pleśniak z OEM Energy.

Więcej informacji na stronie: https://oemenergy.pl/

41-500 Chorzów, ul. Składowa 17, woj. śląskie
tel. +48 501 510 511,