Pompa ciepła – jakie niesie ze sobą korzyści?

Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem się konwencjonalnych źródeł energii, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy, sprawiają, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania niekonwencjonalne. Pompy ciepła są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Urządzenie działa na zasadzie przekazywania ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Wykorzystuje ono energię pozyskaną ze środowiska (powietrze, woda lub grunt) i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

fot. TOSHIBA-HVAC

Pompy ciepła są przede wszystkim efektywne i wydajne w przekazywaniu ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię, czego nie zapewniają tradycyjne systemy grzewcze. Co istotne, są bardziej przyjazne dla środowiska – nie spalają paliw kopalnych i ograniczają emisję zanieczyszczeń. Są wszechstronnym rozwiązaniem. Mogą być stosowane do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej, a nawet do chłodzenia powietrza w pomieszczeniu w upalne dni. Charakteryzują się długą żywotnością i wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji. Mimo wyższego kosztu początkowego, w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, pompy ciepła zapewniają znaczną oszczędność energii i – co za tym idzie – długoterminowe korzyści finansowe.

fot. TOSHIBA-HVAC

Pompy ciepła Toshiba HVAC

Jednym z wiodących liderów w dziedzinie rozwiązań HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) jest Toshiba. Głównym celem firmy jest działanie w duchu „zrównoważonego rozwoju i innowacyjności”, zarówno w zakresie technologii produktów, jak i procesów produkcyjnych. W ofercie znajdziemy m.in. pompy ciepła powietrze-woda linii ESTIA. Pompy umożliwiają kontrolę do dwóch stref ogrzewania i CWU, monitoring zużycia energii oraz głosowe sterowanie pracą urządzenia za pośrednictwem Asystenta Google lub Amazon Alexa. Dzięki funkcji sterowania grupowego możemy obsługiwać jednocześnie do 8 systemów. Opcjonalne interfejsy pozwalają na dołączenie pompy ciepła do systemów nadrzędnego zarządzania energią i sprzętem (Smart Grid Ready). Urządzenia serii Estia umożliwiają stabilne ogrzewanie i produkcję ciepłej wody użytkowej, a także komfortowe chłodzenie przez cały rok, sprawdzając się nie tylko w Polsce, ale i w wymagającej Skandynawii. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku nowych budynków, jak i modernizowanych.

fot. TOSHIBA-HVAC

Co więcej, charakteryzują się klasą energetyczną zapewniającą energooszczędność na wysokim poziomie. W przypadku ogrzewania pomieszczeń, klasa energetyczna to A+++ / A++, a w przypadku produkcji CWU – klasa A+ / A.

Pompy ciepła Estia gwarantują również brak uciążliwego hałasu, nie tylko dla domowników, ale i dla sąsiadów – głośność pracy agregatu wynosi od 32 dB(A) w odległości 5 m, a modułu wewnętrznego – zaledwie 30 dB(A) w odległości 1 m. Kolejnymi zaletami są uproszczona instalacja i intuicyjna kontrola. Zarówno agregaty zewnętrzne, jak i obudowa modułu hydraulicznego, są wyjątkowo kompaktowe, co ułatwia integrację.

Na co jeszcze można liczyć?

• Intuicyjny i łatwy w użyciu sterownik z dużym ekranem
• Łatwa instalacja i konserwacja – kompaktowe rozmiary i dostęp do wszystkich elementów od przodu
• Urządzenia są kompatybilne z najnowszymi generacjami podłączonych termostatów
• Możliwość sterowania Smart-Grid
• Nawet 65 °C dla wody na wyjściu na instalację, bez udziału grzałki elektrycznej
• Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji Toshiba Home AC Control
• Możliwość monitoringu zużycia energii z porównaniem okresów (poprzez aplikację)
• Współczynnik COP dla ciepłej wody użytkowej do 2.93
• Maksymalna oszczędność energii dzięki produkcji CWU dla temperatur zewnętrznych do +43 °C
• Możliwość wyboru grzałek rezerwowych o mocy 3kW, 6kW oraz 9kW.

Na wszystkie urządzenia z serii ESTIA firmy Toshiba można uzyskać dotacje dzięki rządowym zachętom. Jakie są warunki i kto może otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła? Przyjrzyjmy się możliwym rozwiązaniom.

fot. TOSHIBA-HVAC

Komu przysługuje dofinansowanie do pompy ciepła?

Rosnące zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne źródła ciepła powoduje, że rządy wielu krajów proponują rozwiązania, które mają pomóc beneficjentom w podjęciu inwestycji w OZE. Nie inaczej jest w Polsce. Wiodącymi programami są: Czyste Powietrze, Mój Prąd 5.0, Ulga Termomodernizacyjna i Moje Ciepło. To, komu przysługuje dofinansowanie do pompy ciepła, zależy oczywiście od konkretnego programu.

W osiągnięciu celu, jakim jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ma pomóc m.in. program Czyste Powietrze. Skierowany jest on do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie podzielone jest na 3 części: poziom podstawowy, podwyższony i najwyższy. Każdy z nich dodatkowo dostępny jest w trzech wariantach. To, jakiej wysokości dofinansowanie do pompy ciepła przysługuje beneficjentowi, zależy od kryteriów dochodowych. Program został uruchomiony w 2018 roku i potrwa do roku 2029. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym.

fot. TOSHIBA-HVAC

Kolejnym programem jest Mój Prąd 5.0, który promuje szczególnie rozwiązania OZE rozszerzone o urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej – magazyny energii oraz pompy ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania na jedno przedsięwzięcie wynosi 58 000 zł. Program skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem otrzymania dotacji jest przedstawienie umowy kompleksowej regulującej wprowadzenie energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub aktualnej umowy sprzedaży energii elektrycznej.

Z kolei w ramach programu Ulga Termomodernizacyjna możliwe jest odliczenie od podatku kosztów poniesionych na termomodernizację budynku. Ulgę można łączyć z innymi dotacjami związanymi z tym samym przedsięwzięciem. Kto może otrzymać dofinasowanie do pompy ciepła w ramach programu? Mogą starać się o to właściciele lub współwłaściciele budynku, który został oddany do użytku. Warunkiem skorzystania z ulgi jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Dofinansowanie możliwe jest do kwoty 53 000 złotych, w formie odliczenia od podatku dochodowego albo od przychodu na podatnika (w przypadku ryczałtu). Program nie ma ustalonych ram czasowych.

fot. TOSHIBA-HVAC

Kolejny program – Moje Ciepło – ma na celu wsparcie finansowe zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Dofinansowanie przysługuje osobie wskazanej w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy domu. Wysokość dotacji uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła (powietrze-powietrze, powietrze-woda, gruntowa) oraz posiadania przez wnioskodawcę Karty Dużej Rodziny. Wnioski można składać do końca 2026 r.

Pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie, zapewniające oszczędność energetyczną i mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Decydując się na instalację pompy ciepła, warto skorzystać z dostępnych form dofinansowania.

Więcej informacji na temat pomp ciepła Toshiba można znaleźć na stronie: https://toshiba-hvac.pl/

BEIJER REF Polska Al. Krakowska 22, Sękocin Nowy, 05-090 Raszyn, woj. mazowieckie