Grzejniki na podczerwień to urządzenia grzewcze, które wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania pomieszczeń. Są to rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, które zyskują coraz większą popularność wśród osób poszukujących alternatywnych źródeł energii. Ze względu na fakt, że ofert promienników na rynku jest bardzo dużo, powstaje pytanie, czym się kierować, by wybrać dobry produkt? Czym powinien charakteryzować się dobry grzejnik na podczerwień?

fot. DREWART-ENERGY

Promienniki na podczerwień coraz częściej zastępują tradycyjne grzejniki. Ich zaletą jest to, że nagrzewają bezpośrednio przedmioty i ludzi, a nie powietrze, co pozwala na oszczędność energii oraz poprawia komfort użytkowania. Zastanawiając się nad zakupem promiennika na podczerwień, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami, na które zwraca uwagę Drewart Energy – firma, która od blisko 30 lat specjalizuje się w technologiach podczerwieni. Jest nie tylko wiodącym producentem promienników na rynku polskim, ale także uznanym na rynku europejskim.

fot. DREWART-ENERGY

Kiedy jakość nie idzie w parze z certyfikatem

Drewart Energy przeanalizowała dostępne na rynku promienniki. Czy aby na pewno mamy do czynienia z dobrymi grzejnikami na podczerwień? Wiele firm oferuje produkty o nieznanych kartach technicznych i parametrach. Większość tych elektrycznych promienników to produkty chińskie, niepoddane badaniom jakościowym. Często można spotkać się z powoływaniem na certyfikaty DQS/ISO lub podobne. Brzmi dobrze, ale co to oznacza w praktyce? W rzeczywistości certyfikaty te nie określają ani sprawności, ani jakości promiennika. Symbole, o których mowa, oznaczają, że dana firma poddała certyfikacji system zarządzania zgodnie z wymaganiami normy, która była podstawą certyfikacji, np. ISO 9001. Są one związane z systemem zarządzania przedsiębiorstwem, nie mają jednak żadnego związku ze stwierdzeniem jakości produktu. Innymi słowy, nie mówi nam to nic o tym, czy mamy do czynienia z dobrym grzejnikiem na podczerwień.

Drewart Energy oferuje promienniki SOLART, które zostały przebadane w laboratoriach branżowych. Badania jakościowe potwierdzają, że należą one do grupy najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim. Podczas takich badań obliczana jest m.in. sprawność urządzenia. Decyduje ona o tym, jaka ilość ciepła odbierana jest z każdego pobranego kW, co wpływa na bezpieczeństwo i czas użytkowania zastosowanych w nich lamp/emiterów podczerwieni.

fot. DREWART-ENERGY

Dobór promiennika do konkretnego zastosowania i kubatury

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór promiennika do konkretnego zastosowania i kubatury. Aby wybór grzejnika na podczerwień okazał się dobry, musimy wziąć pod uwagę zakres promieniowania, stopień absorbowania powietrza i sprawność w przesyłaniu ciepła. Jak zauważa Drewart Energy, na zewnątrz oraz w przypadku dużych kubatur należy wybierać wyłącznie promienniki świecące, o dużym natężeniu energii podczerwonej IR-A (promieniowanie krótkofalowe posiadające długość fal 0.75 – 1.5µm). Z kolei w małych pomieszczeniach o dobrej izolacyjności termicznej, odpowiednie będzie urządzenie nieświecące, o mniejszym natężeniu promieni podczerwonych IR-C (promieniowanie długofalowe, którego fale mają długość powyżej 3µm) i dużej konwekcji.

fot. DREWART-ENERGY

Skuteczność promienników SOLART potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych w laboratoriach uznanych firm, takich jak PHLIPS, TOSHIBA i ARCANA ELECTRIC. Wskazują one, że skuteczność ta jest ponad 50% większa od najczęstszych, powszechnych na naszym rynku promienników, których głównym producentem na świecie są obecnie Chiny. Tego typu konstrukcje absorbują duże ilości ciepła produkowanego przez lampę i dodatkowo maksymalnie rozpraszają nikłą, powstającą wiązkę ciepła. Promienniki Solart odbierają prawie dwa razy więcej energii cieplnej z każdego pobranego kW.

Dobry grzejnik na podczerwień – czy „tanie” może w praktyce okazać się drogie?

Dobra konstrukcja promiennika wysokotemperaturowego, takiego, który daje natychmiastowy odbiór ciepła, powinna posiadać podstawowe cechy. Przede wszystkim, obudowa powinna być wykonana z czystego aluminium. Specjalistyczny reflektor to taki, który cechuje się najwyższym współczynnikiem odbicia promieni IR-A. Poza tym, istotne są radiatory, które odprowadzają ciepło z końcówek lamp. Temperatura na obudowie nie może przekraczać 100 stopni Celsjusza. Dobry grzejnik na podczerwień powinien też mieć certyfikowane przewody i być wyposażony w markowe lampy podczerwieni. Jeśli promiennik spełnia te wymagania, wówczas możemy być pewni, że urządzenie da nam jak najwięcej ciepła z każdego pobranego kW, będzie bezpieczne i o dużej żywotności, a lampy będą pracowały znacznie dłużej niż w innych, tylko wizualnie podobnych urządzeniach. Jeśli zaś obudowa nie posiada wspomnianych parametrów, tani promiennik okaże się w istocie bardzo drogi. Odbierzemy mniej ciepła, będziemy w stanie eksploatować go krócej, a lampy będziemy zmuszeni wymieniać częściej. Nie wspominając już o tym, że w obiektach o dużej kubaturze taki grzejnik nie będzie nawet skuteczny.

fot. DREWART-ENERGY

Grzejniki na podczerwień firmy Drewart Energy to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób, szukających skutecznych i energooszczędnych sposobów na ogrzewanie swojego domu. Badania, które potwierdzają ich jakość są jawne i udostępniane do wglądu. Promienniki Solart spełniają wysokie wymagania w zakresie trwałości, skuteczności i bezpieczeństwa oraz posiadają najwyższą sprawność w emisji ciepła.

Więcej informacji na stronie: www.solart.com.pl

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,