Elektryczne promienniki ciepła – czy „tanie” może oznaczać „drogie”?
Dziś, kiedy wszystkie nośniki energii drożeją, podejmując decyzję o zakupie urządzenia grzewczego, także do ogrzewania strefowego, musimy się upewnić, czy zda ono egzamin w konkretnym zastosowaniu, jaki jest okres żywotności produktu i czy występują dodatkowe koszty eksploatacyjne. Przeważnie okazuje się, że tani produkt w rezultacie będzie znacznie kosztowniejszy podczas użytkowania, a na domiar złego nie spełni naszych oczekiwań.
- Wiele firm handlowych i produkcyjnych, a szczególnie powstające jak grzyby po deszczu sklepy internetowe często oferują produkty o nieznanych kartach technicznych i parametrach, w cenach niewiele niższych od wyrobów przebadanych i znanych marek. Większość tych elektrycznych promienników to produkty chińskie, bez badań jakościowych i gwarancji, mogące stwarzać zagrożenie w czasie użytkowania. Przede wszystkim produkty te nie posiadają określonych parametrów technicznych. Nie znając danych produktu, w żaden sposób nie można odpowiedzialnie doradzić klientowi jego zastosowania – dodaje Marek Suwart z firmy Drewart-Energy, producenta promienników panelowych, ceramicznych, kwarcowych, kwarcowo-węglowych i promienników kwarcowo-halogenowych, które każdorazowo dobierane są do indywidualnych potrzeb klienta.

 

promienniki elektryczne drewart promienniki elektryczne drewartBadania jakościowe lamp i promienników.

 

Elektryczne promienniki ciepła z certyfikatami
Zdarza się, że przy zachwalaniu swoich produktów firmy powołują się na certyfikaty DQS/ISO i inne podobne, co w praktyce oznacza mydlenie oczu klientom.
- Te certyfikaty nie określają sprawności, jakości i przydatności promiennika do ogrzewania. Symbole certyfikacyjne DQS są zewnętrzną oznaką pomyślnie odbytego procesu certyfikacji systemu zarządzania. Oznacza to, że firma, która je otrzymała, utrzymuje i poddała certyfikacji system zarządzania zgodnie z wymaganiami normy, która była podstawą certyfikacji np. ISO 9001. Symbole certyfikacyjne DQS nie są też wynikiem certyfikacji wyrobu i dlatego nie „mówią” o jakości produktu. Nie mogą one również być używane do znakowania wyrobów i należy unikać wrażenia certyfikacji produktów poprzez niewłaściwe zastosowanie symbolu – wyjaśnia Marek Suwart.
Jeśli dane techniczne, certyfikaty produktu są udostępnione, jawne i określają najważniejsze parametry promiennika elektrycznego, możemy zakładać, że ponosimy minimalne ryzyko inwestując w dany produkt.
Wysokotemperaturowe, elektryczne promienniki SOLART zostały przebadane w laboratoriach branżowych i należą do grupy najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim. Badania jakościowe produktów (a nie np. systemu zarządzania przedsiębiorstwem!) wykonywane są na zlecenie firm (głównie produkcyjnych) w specjalistycznych branżowych laboratoriach, podczas których m.in. obliczana jest sprawność urządzenia, szczególnie niezbędna do wyliczeń projektowych. Sprawność urządzenia decyduje też, ile ciepła jest odbierane z każdego pobranego kW, wpływa na bezpieczeństwo i czas użytkowania zastosowanych w promiennikach lamp/emiterów podczerwieni.

Typy reflektorów i ich sprawność w różnych promiennikach wysokotemperaturowych.
Sprawność w przesyłaniu ciepła zależy głównie od wielkości i powierzchni reflektora.

 

promienniki elektryczne drewart

 

Sprawność elektrycznych promienników
Cena może być pewną podpowiedzią, ale na pewno nie może być jedynym, kluczowym czynnikiem, który decyduje o zakupie promienników elektrycznych. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy zalety większości produktów pozostają jedynie pustymi frazami na papierze.
- Warto więc zastosować starą , dobrą radę: „nie ryzykuj, a zanim kupisz – porównaj”. I choć promienniki ciepła elektryczne idealnie nadają się do ogrzewania: strefowego, punktowego lub czasowo całościowego (np. kościołów, hal, stadionów), to aby właściwie dobrać system ogrzewania, trzeba dobrze zrozumieć różnice pomiędzy urządzeniami jednakowej mocy, czyli jak grzeje 1 kW promiennika halogenowo-kwarcowego,1 kW promiennika ceramicznego, 1 kW niskotemperaturowego panela promiennikowego i 1 kW jakiegokolwiek grzejnika o temperaturze ok.100°C. Trzeba pamiętać, że każde źródło ciepła podczerwieni ma inne wartości długości fali cieplnej oraz charakterystykę fizyczną ściśle zależną od powstających na nich temperatur – mówi Marek Suwart.
Temperaturę ok. 2300 - 1500°C możemy wytworzyć wyłącznie w elektrycznych promiennikach kwarcowo-halogenowych, w których żarzącym elementem jest włókno wolframowe. W tej temperaturze powstaje głównie krótka fala cieplna (IR-A) w zakresie 0,8-1,4 mikrometrów, która charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością promieniowania 96 % o ogromnym natężeniu, które można skutecznie skupić i ukierunkować lustrami/reflektorami.
Temperaturę ok. 1400- 1100°C mogą wytworzyć żarzące się włókna węglowe w lampach kwarcowych (najsprawniejsze źródło fali średniej ok. 98%); tej temperaturze przypisana jest średnia długość fali cieplnej (IR-B) ok. 1,8 -2,8 mikrometrów, a ciepło tego zakresu charakteryzuje się średnią zawartością promieniowania (przeciętnie 60 %), o średnim natężeniu. Jasne promienniki gazowe wytwarzają temperaturę około 1000°C – powstaje w tym wypadku średnia fala cieplna (IR-B) ok. 2,5-2,8 mikrometra. Podobne temperatury uzyskamy dzięki żarzącym spiralom drutu oporowego w rurach kwarcowych (promienniki kwarcowe). Ciepło tego zakresu zawiera ok. 55 % promieniowania o średnim natężeniu.
Długą falę cieplną > 3 mikrometrów emitują elektryczne promienniki ceramiczne przy temperaturze ok. 700°C. Ciepło tego zakresu zawiera ok. 45 % promieniowania o niskim natężeniu (IR-C) i 65% ciepła konwekcyjnego.
Długą falę cieplną >5 mikrometrów wytwarzają też elektryczne panele promiennikowe o temperaturze <500°C (ciepło tego zakresu zawiera ok. 40 % promieniowania o bardzo małym natężeniu (IR-C), którego nie można ukierunkować lustrami reflektorów) oraz wszelkie grzejniki promiennikowe, wytwarzające temperaturę ok. 100°C (długa fala z zakresu 7-8 mikrometrów)np. promienniki na wszelkiego rodzaju płyny, woda, olej, itp.

 

promienniki elektryczne drewart

promienniki elektryczne drewartMarkowe lampy/emitery podczerwieni różnych długości fali cieplnej, stosowane w promiennikach Solart

 

Dobór promiennika do konkretnego zastosowania i kubatury musi być zdeterminowany zakresem promieniowania, stopniem absorbowania powietrza i sprawnością w przesyłaniu ciepła.
- Niektórzy producenci lub sprzedawcy całemu urządzeniu grzewczemu przypisują sprawność zamontowanych w oprawach promiennikowych lamp, co jest nieprawdziwe i nieuczciwe, bo lampa da nam więcej lub mniej ciepła w zależności od rodzaju oprawy, w którą ją wmontujemy – wyjaśnia Marek Suwart.
Na przykład tzw. promienniki standardowe posiadają duży, o specjalnej powierzchni refleksyjnej reflektor o wysokiej sprawności, co najmniej 73%, choć oczywiście sprawność montowanych w tych oprawach źródeł ciepła - lamp/żarników/promienników/emiterów  wynosi ok. 96%. Największą sprawność mają duże urządzenia, z dużymi reflektorami (najczęściej parabolicznymi), których wysoka refleksyjność winna być potwierdzona certyfikatem refleksyjności (określonym na podstawie badań). Takie badania wykonują specjalistyczne branżowe laboratoria. Do ogrzewania na zewnątrz oraz w dużych kubaturach przydatne będą wyłącznie promienniki podczerwieni świecące, o dużym natężeniu energii podczerwonej IR-A. Natomiast w małych pomieszczeniach o dobrej izolacyjności termicznej, dobrym promiennikiem będzie urządzenie nieświecące, o mniejszym natężeniu promieni podczerwonych IRC i dużej konwekcji.

Promienniki halogenowo-kwarcowe, ceramiczne, kwarcowe, kwarcowo-węglowe
Skuteczność promienników SOLART jest ponad 50% większa od powszechnie dostępnych na polskim rynku promienników ( w tym reeksport produktów chińskich  z Niemiec) ,  wykonanych z ciężkich odlewów aluminiowych, które jednocześnie są reflektorami dla lampy.  Reflektory w tego typu konstrukcjach nie posiadają powierzchni refleksyjnej , absorbują duże ilości ciepła produkowanego przez lampę i dodatkowo  rozpraszają i tak słabą  wiązkę ciepła. Obecnie głównym producentem tego typu promienników   są Chiny.
Wybierając promienniki SOLART otrzymamy ponad 50% więcej energii cieplnej z każdego pobranego kW, co potwierdzają badania przeprowadzone w laboratoriach branżowych firm PHLIPS, TOSHIBA i ARCANA ELECTRIC. Ich wyniki potwierdzają, że promiennik SOLART jako jedyny produkt polski należą do grupy najbardziej sprawnych, bezpiecznych urządzeń grzewczych na rynku europejskim. Ten ważny atut stanowi największą korzyść dla klienta, ponieważ decyduje o bezpieczeństwie oraz o tym, ile ciepła jest odbierane z każdego pobranego kW.
- Pełen efekt oszczędnościowy można osiągnąć wybierając promienniki o największej sprawności emisji ciepła. Dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze ogrzewania warto poznać i porównać różne systemy grzewcze oraz sprawność grzewczą urządzeń oferowanych w ramach tych systemów – podsumowuje Marek Suwart.

Firma Drewar-Energy jest członkiem Krajowej Gospodarczej Elektryki.

 

promienniki elektryczne drewart

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewart.com.pl oraz www.solart.com.pl

 

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,