Ogrzewanie na podczerwień

Nowoczesne i tanie ogrzewanie

Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Najłatwiej wówczas dopasować rodzaj stolarki otworowej, odpowiednie ocieplenie budynku i izolację z systemem grzewczym tak, by był on wydajny i niedrogi, czyli efektywny. Robiąc rzetelne rozeznanie rynku systemów grzewczych uwagę inwestorów przykuwają nowoczesne metody ogrzewania, takie jak ogrzewanie podczerwienią. Jest ono niewątpliwie bardzo interesującą alternatywą dla nieekologicznych i tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, pieców gazowych i olejowych.

Obecnie coraz większym powodzeniem cieszy się ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną. Zalet tego rodzaju rozwiązania jest bardzo wiele – to niskie koszty inwestycyjne, łatwa i precyzyjna regulacja temperatury, ekologia, brak brudnych pomieszczeń, efektywność oraz energooszczędność. Tak, energooszczędność –  ponieważ nowoczesne systemy wykorzystują niewielką ilość energii, co w połączeniu z dobrą izolacją budynku daje obniżone koszty grzewcze. Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesne rozwiązanie, zapewniające skuteczny i ekonomiczny sposób ogrzewania pomieszczeń.

 

ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?
Promieniowaniem podczerwonym nazywa się w fizyce fale elektromagnetyczne w zakresie spektralnym pomiędzy promieniowaniem widzialnym, a promieniowaniem mikrofalowym. Naturalnym źródłem promieni podczerwonych są np. słońce i ogień. Ten rodzaj promieniowania jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka, do tego odczuwany przez organizm jako bezsprzecznie przyjemne. Dlatego tak bardzo lubimy odpoczywać na słonecznej plaży i grzać się w cieple domowego kominka. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się także w medycynie, ponieważ wykazuje działanie lecznicze – wspomaga leczenie zatok, uszu, stawów, kości i mięśni. Stymuluje także układ odpornościowy i pobudza krążenie. Inwestując w ogrzewanie na podczerwień, inwestujemy więc nie tylko w ciepło – inwestujemy także w swoje zdrowie.

 

ogrzewanie na podczerwień ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

Czym się różni ogrzewanie na podczerwień od ogrzewania konwekcyjnego?
Konwekcyjne, czyli tradycyjne systemy grzewcze, bez względu na rodzaj spalanego paliwa  opierają się na ogrzewaniu do wysokiej temperatury emiterów ciepła (grzejników). Nagrzewają one powietrze, które zaczyna krążyć w pomieszczeniu, powodując zjawisko konwekcji: ciepłe powietrze unosi się do sufitu, następnie ochładza się i opada do posadzki. Chłodne powietrze zostaje zaciągnięte przez gorący grzejnik i ponownie się unosi. W ten sposób powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych. Tak powstaje typowe grzejnikowe powietrze.

W ogrzewaniach podczerwonych energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio w promieniowanie podczerwone (ciepło), które nagrzewa podłogę, ściany, sufit, meble i ludzi. Dopiero pośrednio od tych elementów nagrzewa się powietrze. Ponieważ powietrze jest tylko o 2 °C chłodniejsze od ścian i źródła promieniowania, konwekcja jest bardzo powolna. Samo powietrze jest przyjemne i rześkie, a jednocześnie osoby w nim przebywające odczuwają komfortowe ciepło. Całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzane, a cieplejsze ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci, uniemożliwiając tym samym rozwój grzybów pleśniowych.

 

ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

Sposoby ogrzewania podczerwienią
Promieniowaniem podczerwonym można ogrzewać na kilka sposobów, w zależności od powierzchni, rodzaju pomieszczenia i indywidualnych potrzeb użytkowników. Może to być ogrzewanie powierzchniowe albo promiennikami podczerwieni.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie podłogowych folii i mat grzewczych. Stworzenie tego rodzaju systemu nie jest wysokim wydatkiem – zapewnia optymalny komfort w pomieszczeniach i uwalnia od konieczności montażu grzejników na ścianach. Dodatkowo także zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i wzbijaniu się w powietrze kurzu, dlatego jest to system grzewczy polecany dla alergików. Co ważne, ogrzewanie podłogowe tego rodzaju można układać nie tylko na wylewce betonowej ale również na istniejącej już podłodze. Folie grzewcze ECOFILM o mocy 80 W/m² stosujemy pod podłogami pływającymi (np. panelami) lub wykładzinami dywanowymi i PVC. Pod materiały ceramiczne stosuje się maty grzewcze typu TWIN, jednostronnie zasilane o grubości 4 mm, o mocy 160 W/m², na które bezpośrednio przykleja się płytki.

 

ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

Ciekawą alternatywą dla ogrzewania podłogowego, zwłaszcza na poddaszach (oraz wszędzie tam, gdzie nie można wykonać ogrzewania podłogowego) jest ogrzewanie sufitowe. Do takiego ogrzewania na podczerwień stosuje się specjalną folię grzewczą ECOFILM o mocy 140 W/m² Folia grzewcza zbudowana jest z dwóch zalaminowanych na gorąco pasów folii poliestrowej. Pomiędzy foliami, wzdłuż całej ich długości, znajdują się posrebrzane taśmy miedziane, które są przewodami (tzw. szynami zbiorczymi). Pod szynami zbiorczymi naniesione są elementy grzewcze w postaci poprzecznych pasków homogenicznego grafitu. Paski te są połączone równolegle z szynami zbiorczymi, w 1 cm odstępach. Dlatego też można folię przycinać na dowolne odcinki, a zaplanowana moc zainstalowana i napięcie robocze, pozostają niezmienione. Takie rozwiązanie umożliwia idealne dopasowanie powierzchni grzewczej do pomieszczenia bez strat materiałowych.

 

ogrzewanie na podczerwień ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

W przypadku braku możliwości zastosowania ogrzewania powierzchniowego, możemy ogrzewać pomieszczenia niskotemperaturowymi promiennikami podczerwieni (panelami) o mocach 300 W, 600 W i 850 W. Montujemy takie promienniki na suficie bądź na ścianach. Ponadto promienniki podczerwieni wyróżnia nowoczesny design, dzięki czemu stają się nie tylko przedmiotem użytkowym, ale także elementem dekoracyjnym wnętrza.(obrazy, lustra)

Wszystkie systemy grzewcze sterowane są programowalnymi termostatami, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii i tanie ogrzewanie.

 

ogrzewanie na podczerwień ogrzewanie na podczerwieńfot. Enerbau

 

Postaw na Enerbau!
Firma Enerbau od lat zajmuje się ogrzewaniem na podczerwień w Polsce. Oferta firmy obejmuje wyłącznie polskie i europejskie produkty, bez tanich i niebezpiecznych podróbek marnej jakości. Firma świadczy kompleksową usługę obejmującą projekt, wycenę, montaż i serwis ogrzewania na podczerwień. O kompetencjach firmy świadczą zakończone już realizacje i rekomendacje zadowolonych klientów w kraju i za granicą. Solidność, terminowość i nowoczesność to dewiza firmy Enerbau. Warto im zaufać!

Przykładowe realizacje oraz pełną ofertę firmy można obejrzeć na stronie www.enerbau.pl

87-200 Wąbrzeźno, ul. Kopernika 5, woj. kujawsko-pomorskie
tel. + 48 56 657 68 00, 531 995 827,


Liczba odwiedzin: 4057 | Data publikacji: 2016-02-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


13.09.2021 | Ogrzewanie
Ekologiczne metody pozyskiwania energii, to nie konieczność...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
Dębowa podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe FINISHDESKA...
Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
09.08.2019 | Ogrzewanie
Według potocznych opinii ogrzewanie podłogowe elektryczne to...
Wybór ogrzewania to bardzo ważna decyzja, która...
21.12.2016 | Ogrzewanie
„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”....
27.01.2016 | Ogrzewanie
Rosnące ceny energii stanowią nie lada wyzwanie...
08.10.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na podczerwień to dziś, w czasach...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
19.06.2019 | Izolacje
Decyzja o tym, jaki podkład pod panele...
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
Podłoga to jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów...
07.11.2016 | Piece, kotły
Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają...
03.06.2016 | Ogrzewanie
Inteligentne i kompleksowe sterowanie budynkiem nikogo dziś...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
13.12.2013 | Ogrzewanie
Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Oczywiście,...
27.05.2020 | Automatyka domowa
Kable grzewcze są doskonałym rozwiązaniem wielu problemów...
04.08.2015 | Ogrzewanie
Rynek budowlany rozwija się w zawrotnym tempie...
09.06.2021 | Chemia budowlana
Problemy z mocowaniem płytek na tradycyjne kleje...
01.06.2021 | Chemia budowlana
Na efekt końcowy prac związanych z układaniem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie podczerwienią, ogrzewanie podłogowe
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy