Ekologiczne ogrzewanie na podczerwień

Technologia, która jeszcze nie tak dawno służyła głównie w pomieszczeniach takich jak sauna, staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla ogrzewania konwekcyjnego. Wybór grzejnika na podczerwień to nie tylko kwestia mody. Dlaczego? Po pierwsze już w 2033 roku przepisy całkowicie zabronią spalania paliw stałych. Ogrzewanie tak obecnie, jak i w przyszłości musi być ekologiczne. Nie może wiązać się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Po drugie ogrzewanie podczerwienią jest jedną z najbardziej oszczędnych form ogrzewania elektrycznego. Po trzecie fale podczerwone równomiernie ogrzewają pomieszczenie straty ciepła są minimalne ponieważ nie występują one podczas przesyłu. Po czwarte podczerwień jako źródło ciepła jest przyjazna dla alergików, a to dlatego że nie wywołuje ruchów powietrza i tym samym eliminuje unoszenie się alergenów w powietrzu.

fot. Takwiele.pl

Ogrzewanie podczerwienią, a konwekcyjne

Technologia, która jeszcze nie tak dawno służyła głównie w pomieszczeniach takich jak sauna, staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla ogrzewania konwekcyjnego.

Ogrzewanie na podczerwień jest ogrzewaniem radiacyjnym, bo działa na zasadzie promieniowania: Fale podczerwone, tak samo jak te emitowane przez słońce ogrzewają bezpośrednio wszystkie elementy pomieszczenia i ludzi. Zarówno powietrze jak i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu mają jednakową temperaturę. Tym sposobem ogrzewanie na podczerwień w porównaniu do konwekcyjnego pozwala uzyskać ten sam komfort cieplny w niższej temperaturze.

Koszty ogrzewania podczerwienią

Na temat tego, że elektryczność jako źródło ciepła to drogie rozwiązanie narosło już dużo mitów. Między bajki należy włożyć stwierdzenie, że promiennik jest niczym więcej jak żarówką i nie jest w stanie samodzielnie zapewniać komfortu cieplnego na większym metrażu, co za tym idzie zakup i eksploatacja tego urządzenia – koniecznie w większej ilości sztuk – będzie inwestora słono kosztować. Nic bardziej mylnego. Wybór grzejnika na podczerwień wysokiej jakości z wbudowanym termostatem to gwarancja oszczędności. Urządzenie pobiera prąd elektryczny tylko wtedy gdy jest włączone. Podczerwienią ogrzewa się tylko te pomieszczenia, w których jest to niezbędne lub konieczne w danym czasie. Jak już wyżej wspomniano używanie promienników eliminuje problem przesyłowych strat ciepła i ogrzewania wysokich pomieszczeń o dużej kubaturze. Podczerwień to komfortowe i bezpieczne, również dla portfela, źródło ogrzewania pod warunkiem, że promienniki są właściwie zwymiarowane, a konstrukcja pomieszczeń i całego budynku nie powoduje nadmiernych strat ciepła. Budynek nie musi być energooszczędny czy pasywny, wystarczy że przejdzie termomodernizację.

fot. Takwiele.pl

Jak dobrać moc grzejnika na podczerwień?

Wybierając urządzenia na podczerwień przede wszystkim należy dostosować ich moc do kubatury budynku. W przypadku nowych budynków o dobrej izolacji termicznej można przyjąć moc na poziomie 25W/m3. W budynkach starszych, które nie przeszły jeszcze remontu może być to 35W/m3. Dane dotyczące bilansu energetycznego budynku można obecnie odnaleźć w jego projekcie, a dla nieruchomości powstałych przed 1990 rokiem należy przyjąć wyższe zapotrzebowanie na moc. Jak obliczyć kubaturę? Żądany wynik otrzymuje się mnożąc metraż przez wysokość danego pomieszczenia. Promienniki ciepła emitują różne długości fali elektromagnetycznej w ten sposób zamieniając energię elektryczną w ciepło. Inwestor zastanawiając się jak dobrać grzejnik na podczerwień, powinien również rozważyć stan instalacji elektrycznej, która tak czy inaczej zawsze powinna być sprawna.

By mieć pewność co do jakości i dokonanego wyboru warto wybierać sprawdzoną markę i/lub sprawdzonych dystrybutorów. BP Projekt Bogdan Przychodzki jest dystrybutorem renomowanych urządzeń niemieckiej marki HEIDENFELD oferującej 10 gwarancję na swoje produkty.

Wiele możliwości

Jeszcze jedną zaletą ogrzewania elektrycznego jest związana z nim elastyczność dostępnych rozwiązań, tak w kwestiach technicznych jak i w samej estetyce.

Promienniki i grzejniki na podczerwień mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience, a to dzięki bryzgoszczelności i współczynnikowi IP 44. Szeroki zakres mocy sprawia, że nawet najbardziej wymagający klienci mogą stworzyć system grzewczy dostosowany do ich potrzeb. Urządzenia HEIDENFELD posiadają TÜV & GS i podwójną ochronę przed przegrzaniem. Cieszą oko i zadowolą estetów. Panele, grzejniki ceramiczne, szklane, a nawet promienniki z funkcją efektownego lustra w różnych rozmiarach, taka wszechstronność oferty sprawia, że z podczerwieni można skorzystać w każdym budynku i wnętrzu.

Więcej o ofercie i możliwościach na www.takwiele.pl

03-307 Warszawa, ul. Kotsisa 4, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 243 16 16 ,