Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu i jednocześnie nie jest przegrzany O komforcie termicznym możemy więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której człowiek przebywa jest dla niego optymalna i czuje się w niej dobrze. Wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, warto zadbać o ogrzewanie, które zapewni takie właśnie optymalne warunki. Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne nie zawsze daje sobie radę, zwłaszcza gdy chodzi o duże obiekty pozbawione ścian działowych, takie jak hale czy magazyny, ale też powierzchnie biurowe typu „open space” oraz obiekty sakralne. To są miejsca, w których trudno utrzymać odpowiednią temperaturę. Istnieją jednak skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest ogrzewanie punktowe, wykorzystujące promienniki podczerwieni.

Konwekcja czy radiacja?

Dlaczego promienniki podczerwieni przy ogrzewaniu dużych obiektów mają lepsze opinie niż grzejniki konwekcyjne? Ogrzewanie z wykorzystaniem zjawiska konwekcji ma to do siebie, że komfort cieplny użytkownik zaczyna odczuwać dopiero wtedy, gdy ogrzeje się całe znajdujące się w obiekcie powietrze, dodatkowo najcieplejsze masy unoszą się zgodnie z prawami fizyki do góry, przez co nie są przez ludzi odczuwane.

fot. DREWART-ENERGY

Promienniki podczerwieni, co to takiego?

Nowoczesne promienniki to urządzenia, które emitują promieniowanie podczerwone. Ta metoda ogrzewania opiera się na bezpośrednim ogrzewaniu osób i przedmiotów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Promiennik co do zasady nie ogrzewa powietrza wokół siebie, jednak to czy i w jakim stopniu powietrze zaabsorbuje podczerwień zależy od długości fali. Przykładowo, ciepło z fali o zakresie 0,8-1,4 mikrometrów charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością promieniowania 96 %, o ogromnym natężeniu i tego promienia podczerwieni powietrze nie absorbuje, w związku z tym możemy go bezstratnie w ułamku sekundy przesłać na znaczne odległości. Promienniki z tego zakresu (np. kwarcowo-halogenowe) to słońca o małej zawartości ciepła konwekcyjnego- ok. 4%, idealne do ogrzewania na powietrzu i w ogromnych kubaturach lub tam gdzie potrzeba natychmiastowego działania na określony czas i określoną powierzchnię. Natomiast fala w zakresie 1,8 -2,8 mikrometrów jest już znacznie absorbowana przez powietrze, jednak nadal doskonale sprawdza się jako źródło ogrzewania na bliskich odległościach.

Rodzajów tych urządzeń jest wiele, każdy z nich ma swoje przeznaczenie, wybierając promiennik należy kierować się ściśle konkretnymi potrzebami i charakterem miejsca, w którym urządzenie będzie wykorzystywane. Jeśli te warunki zostaną spełnione, wtedy opinie użytkowników o promiennikach na pewno będą pozytywne. Tym bardziej, że…

fot. DREWART-ENERGY

Zalet promiennikom nie brakuje

Dzisiejsze promienniki podczerwieni umożliwiają intuicyjne sterowanie mocą urządzenia, są estetyczne, trwałe i bezawaryjne. Dzięki zastosowanym materiałom, wyeliminowano jedną z dawnych wad tego typu ogrzewania, czyli nieprzyjemne dla ludzkiego wzroku pomarańczowe światło. Obecnie promienniki świecą znacznie mniej intensywnie, co wpływa na komfort osób przebywających w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach.

Odpowiednie, precyzyjne umieszczenie promienników pozwala ogrzewać obiekt punktowo. Dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Lampy montowane w promiennikach wysokotemperaturowych kwarcowo- halogenowych osiągają temperaturę od kilkuset do nawet 3000 stopni C. Takie ogrzewanie punktowe jest więc o wiele bardziej efektywnym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego tym, którzy tego potrzebują, bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Co więcej sprawdzi się i w domu i na hali produkcyjnej, ale nie tylko

Ogrzewanie podczerwienią jako ogrzewanie konserwatorskie

To najlepsze rozwiązanie. Celem ogrzewania konserwatorskiego jest utrzymanie we wnętrzu stałej wilgotności względnej w okresie całego roku Uzyskuje się to przez sterowanie ilością wprowadzonego ciepła Ma ono dążyć do ustabilizowania warunków mikroklimatycznych i dostarczać jak najmniejszą ilość energii, która by je destabilizowała. Dlatego radiacja jest najlepszym i zalecanym wyborem przy ogrzewaniu budynków zabytkowych.

fot. DREWART-ENERGY

System Solart od Drewart Energy

Energia, którą niesie fala podczerwieni przechodzi bez strat przez powietrze i ogrzewa natychmiastowo osoby i przedmioty w zasięgu jej działania. Podstawowa zasada, o której należy pamiętać. Im niższa temperatura na obudowie grzejnika tym więcej ciepła odbieramy , lampa pracuje dłużej i uzyskujemy większe oszczędności. Niską temperaturę na obudowie promiennika zapewni jedynie odpowiednia konstrukcja , która posiada specjalistyczny reflektor o wysokim stopniu odbicia promieni IRA, IRB. Dlatego wybór systemu SOLART, to pewność inwestycji w bezpieczne rozwiązania o dokładnie znanych parametrach technicznych. SOLART został przetestowany w specjalistycznych branżowych laboratoriach badawczych firm PHILIPS, TOSHIBA i ARKANA ELECTRIK i wciąż podlega badaniom i udoskonaleniom.

SOLART standard jest pierwszym polskim promiennikiem ciepła spełniającym wysokie wymagania w zakresie trwałości, skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania. Badania termograficzne i optyczne specjalistycznego reflektora zastosowanego w promiennikach SOLART potwierdziły największą refleksyjność promieni cieplnych i co równie istotne brak strat energii gwarantujące realne oszczędności.

Promienniki SOLART nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń chłodzących, a to dlatego, że lustrzany reflektor, obudowa i radiatory są wykonane z aluminium 99,9%, które nie akumuluje ciepła i zapewnia właściwą temperaturę środowiska pracy.

Energia cieplna jest kierowana dokładnie tam gdzie jest potrzebna.

W ten sposób podczerwień umożliwiła dotarcie do rozwiązania idealnego.

Więcej o promiennikach można przeczytać na stronie www.drewart.com.pl

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,