Elektryczne promienniki podczerwieni – ciepło w ciągu sekundy
Niezależnie od tego, czy naszym celem jest skuteczne ogrzanie domu, hotelu, zakładu produkcyjnego, galerii czy patio zależy nam na tym, aby energia cieplna była efektywna, dostępna natychmiast po włączeniu jej źródła oraz kontrolowana. Jednak tradycyjne systemy grzewcze – zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych czy w przypadku bardzo dużych obiektów często okazują się nie tylko mało skuteczne, ale także nieopłacalne, bo ogrzewają przede wszystkim powietrze, a ciepło ulega rozproszeniu i „ucieka” pod strop budynku. A razem z nim uciekają pieniądze z portfela inwestora, wydawane na energię, która i tak nie jest optymalnie wykorzystywana.
- Skuteczna technika grzewcza opierająca się o elektryczne krótkofalowe promienniki ciepła to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, poszukującego rozwiązań nowoczesnych, a jednocześnie wykorzystujących najprostszą i najbardziej naturalną zasadę przesyłu energii cieplnej, podobną do układu Słońce-Ziemia – komentuje Piotr Wroński z firmy TEO TERM, oferującej polskie promienniki ciepła TERM 2000® - produkt, który zyskał uznanie nie tylko na rynku rodzimym, ale także wśród odbiorców w całej Europie.

 

krótkofalowe promienniki podczerwieni krótkofalowe promienniki podczerwienifot. TEOTERM

 

W reflektorach TERM 2000® nośnikiem ciepła są krótkie fale podczerwone. Ich energia zmienia się jednak w ciepło dopiero w momencie zetknięcia z powierzchnią, którą ma ogrzać. Tym samym energia cieplna trafia bezpośrednio i błyskawicznie do odbiorcy i nie jest tracona na czasochłonne, kosztowne ogrzanie powietrza, które dopiero później – wtórnie- ogrzeje człowieka.

Ogrzewanie promiennikowe a konwekcyjne
W przypadku zastosowania konwekcyjnego źródła ogrzewania powietrze wprawiane jest w ruch, przez co unosi się szkodliwy dla zdrowia kurz. Jednak nie jest to jedyny problem. Komfort cieplny przebywających w danym obszarze osób w tym wypadku zależy od stopnia nagrzania powietrza i murów, a odczuwalna różnica temperatur w pionie przekłada się na niższy komfort cieplny.

 

krótkofalowe promienniki podczerwienirys. TEOTERM

 

Przekazywanie energii w promiennikach ciepła TERM2000® odbywa się zupełnie inaczej, gdyż ciepło wysyłane jest w postaci promieniowania podczerwonego, bezpośrednio ogrzewając daną strefę lub stanowisko pracy.
- Dzięki temu można zachować w całym obiekcie temperaturę powietrza niższą o ok. 4-5°C, zużywając o 25-30% mniej energii cieplnej niż w przypadku systemów konwekcyjnych dla uzyskania podobnego komfortu cieplnego – podkreśla Piotr Wroński.

 

krótkofalowe promienniki podczerwienirys. TEOTERM

 

Dalsze zyski płyną z faktu ograniczenia o 20-30% faktycznie ogrzewanej powierzchni hali (przy ogrzewaniu strefowym lub ogrzewaniu stanowiskowym), a także skrócenie dobowego cyklu ogrzewania. W efekcie koszty ponoszone na ogrzewanie budynków mogą być nawet o 50% niższe niż przy konwencjonalnych rozwiązaniach.

 

krótkofalowe promienniki podczerwienirys. TEOTERM

 

Czy ogrzewanie promiennikami podczerwieni się opłaca?
Decydując się na konkretne rozwiązanie do ogrzewania obiektu uwzględniamy jednak nie tylko komfort cieplny i opłacalność eksploatacji. Pamiętajmy też o zastanowieniu się nad specyfiką danego budynku: jego konstrukcją, kubaturą, powierzchnią, rodzajem izolacji oraz sposobem wykorzystania. W dużych obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej powszechnym zjawiskiem jest także częsta wymiana powietrza wynikająca z zastosowanej wentylacji oraz częstego przewietrzania podczas otwierania bram transportowych czy drzwi, co również powinniśmy uwzględnić dobierając system grzewczy.

 

krótkofalowe promienniki podczerwieni krótkofalowe promienniki podczerwienifot. TEOTERM

 

Promienniki podczerwieni TERM2000® pozwalają stworzyć komfort cieplny w ściśle określonym miejscu, ogrzewając tylko wyznaczone stanowisko – bez względu na powierzchnię i kubaturę hali. Jako urządzenia grzewcze wygrywają jeszcze jednym – ich montaż jest bardzo prosty, nie wymaga kosztownych instalacji czy budowania konstrukcji nośnych, doprowadzania mediów lub systemów odprowadzania spalin. A jeśli zdecydujemy się na montaż promienników na specjalnych statywach, to zyskamy mobilne urządzenie grzewcze, które z łatwością będzie można przemieścić w miejsce, w którym akurat będzie potrzebne.

Dla kogo promienniki podczerwieni?
Promienniki podczerwieni zwiększają odczucie ciepła człowieka oraz przedmiotów go otaczających w pomieszczeniach słabo izolowanych, wielkokubaturowych, jak i w otwartej przestrzeni. Dlatego świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju zastosowaniach przemysłowych: zakładach produkcyjnych, magazynach, halach, do stanowiskowego ogrzewania maszyn, a także w obiektach sakralnych.

 

krótkofalowe promienniki podczerwieni krótkofalowe promienniki podczerwienifot. TEOTERM

 

Powszechne jest też stosowanie promienników w procesach suszenia i wygrzewania technologicznego oraz w zabiegach medycznych i kosmetycznych. Sprawdzą się również jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych oraz na zewnątrz tych obiektów, przez co często kupują je restauratorzy i właściciele lokali gastronomicznych, którzy potrzebują skutecznie ogrzać przestrzeń znajdującą się na zewnątrz obiektu, jak taras czy ogródek.
- Obok skuteczności również ważnym aspektem jest estetyczna strona urządzeń grzewczych. Obudowy reflektorów TERM2000® pozwalają na ich montaż nawet w obiektach zabytkowych czy galeriach, czyli tam, gdzie ważny jest wygląd i design, pasujący do otoczenia. Ponadto można je pomalować na dowolny kolor z palety RAL, co ułatwia wkomponowanie promiennika w aranżację danej przestrzeni – mówi Piotr Wroński.
W ofercie firmy TEOTERM znajdują się promienniki specjalnie zaprojektowane do różnych zastosowań: przemysłowe, do obiektów sakralnych, do hoteli, restauracji i kawiarni, jak również gama urządzeń dedykowanych dla odbiorców prywatnych, którzy poszukują ekonomicznej alternatywy dla konwekcyjnego ogrzewania domu.

Ze szczegółową ofertą firmy TEO TERM można zapoznać się na stronach: www.teoterm.com.pl, www.irsystem.pl oraz www.promiennik.com

, , woj.