Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Elektryczny promiennik podczerwieni (IR - infrared) to urządzenie przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Grzałka lub pręt grzewczy rozgrzewają się do kilkuset stopni. Emitery krótkofalowe nawet do 2200 i więcej stopni Celsjusza. Z ich powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone, które jest niewidzialnym dla ludzkiego oka nośnikiem energii cieplnej.

Co to jest podczerwień i dlaczego warto ją zastosować?

To promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Długość fali wynosi od 780nm do 1mm. Promieniowanie podczerwone ogrzewa dokładnie w ten sam sposób, co słońce. Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, bezpośrednie ogrzewanie powierzchni ścian, mebli i oczywiście ludzkiego ciała odczuwane jest jako przyjemne ciepło – jak w letni dzień.

Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne ogrzewa głównie powietrze. Ciepłe jego masy wznoszą się ku górze, a ruch powietrza to niestety również niepożądana cyrkulacja roztoczy i alergenów. Podczerwień skutecznie pozwala jej uniknąć.

fot. DREWART-ENERGY | model nowego promiennika SOLART

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Nie istnieje coś takiego jak jeden dobry promiennik podczerwieni. Na rynku oferowane są promienniki podczerwieni w różnych wersjach odpowiednie do wielu zastosowań.
Podstawowy podział to:

• krótkofalowe,
• średniofalowe,
• długofalowe

Lampa krótkofalowa świeci najsilniej. Fala podczerwona dociera natychmiast do ogrzewanego i gwarantuje ciepło punktowe. Ważne jest, aby dobrać odpowiednio reflektor (wąskokątny, sferyczny, standardowy, szerokokątny) do wysokości zawieszenia urządzenia. Zagwarantuje to właściwy komfort odbioru ciepła (bez punktowego przygrzewania) Promienniki krótkofalowe są stosowane najczęściej do ogrzewania dużych przestrzeni, np. hal produkcyjnych czy obiektów sakralnych, ale też przestrzeni otwartych, takich jak: tarasy ogrodowe, ogrody zimowe.

W drugim przypadku mowa o urządzeniach o węższym zastosowaniu. Fala średnia również służy do ogrzewania. Promienniki te wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz do wygrzewania ciała w saunach.

fot. DREWART-ENERGY | model nowego promiennika SOLART

Trzeci przypadek – promienniki długofalowe nie emitują w ogóle światła. Sprawują się doskonale w warunkach budownictwa mieszkaniowego. Temperatura ich powierzchni grzewczej jest niższa od tej w promiennikach świecących krótkofalowych, które są przede wszystkim bezkonkurencyjne w ogrzewaniu w obiektach o dużej kubaturze i ogrzewaniu strefowym. Promienniki ceramiczne, panele grzewcze, które emitują długą falę najpierw ogrzewają powietrze, a ciepłe powietrze ogrzewa nas. Można je bezpiecznie stosować w domach i mieszkaniach, ale i restauracjach i wszystkich pomieszczeniach użytkowych. Jednocześnie, co warto podkreślić, niższa temperatura panelu grzewczego nie musi stanowić o zmniejszeniu poziomu komfortu cieplnego.

Wybór promiennika lub panelu grzewczego IR powinien być więc uzależniony ściśle od miejsca jego instalacji i sposobu wykorzystywania. Co nie oznacza, że ma kilku uniwersalnych parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, aby już nie zastanawiać się, jak właściwie dobrać promiennik podczerwieni.

fot. DREWART-ENERGY | model nowego promiennika SOLART

Nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie

Jak już wyżej wspomniano, w promienniku powinien być odpowiednio dobrany reflektor. W zależności od sposobu jego zastosowania i wysokości zawieszenia, a także od kształtu i jakości powierzchni refleksyjnej odbłyśnika zależy ilość przesyłanego ciepła Istotne jest również to, aby ciepło nie było kumulowane w obudowie, tym samym zwiększa się sprawność grzewcza, bezpieczeństwo użytkowania i wydłuża czas pracy lampy promiennika. W promiennikach krótkofalowych najlepiej sprawdzają się obudowy wykonanego z czystego aluminium.

Promiennik SOLART industrial jest nowym produktem polskim, zastrzeżonym patentami na konstrukcje obudowy i wyposażonym w podwójne sterowanie – mechaniczne i elektroniczne. Urządzenie ma odpowiednią konstrukcję i reflektor z certyfikowanym lustrem, który wykonany jest z najlepszej na świecie również certyfikowanej blachy firmy ALANOD. Gwarantuje >97% odbicie promieni IR oraz stałą stabilność refleksyjną przez cały okres jego eksploatacji. SOLART industrial ma tak dobrany kształt reflektora, że zapewnia szeroki rozsył emisji ciepła, nie przygrzewa punktowo i dostosowany jest do ogrzewania różnych obiektów wewnątrz i na zewnątrz, z niewielkich wysokości. Wszystkie parametry efektywności promiennika zostały potwierdzone w specjalistycznych branżowych laboratoriach badawczych firm TOSHIBA i ARKANA ELECTRIC

Promienniki systemu SOLART dostępne są w ofercie działającej od 1981 roku polskiej firmy Drewart Energy, która od przeszło 20 lat zajmuje się również technologiami podczerwieni. Dlatego…

Więcej o ekologicznej technologii ogrzewania na podczerwień i przeznaczonych do tego urządzeniach na www.drewart.com.pl

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,