Tanie ogrzewanie elektryczne w domu ­ czy to możliwe?

Tak, a wszystko to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom. Dzięki nim tradycyjne grzejniki można zastąpić estetycznymi panelami lub nawet całkowicie niewidocznym ogrzewaniem ze sterownikami. Cieszyć się większą przestrzenią w domu bez kotłowni, a już sam brak konieczności budowania tego pomieszczenia, to duże oszczędności.

Ogrzewanie na podczerwień co to takiego?

Energię na podczerwień można opisać jako energię promieniowania cieplnego przemieszczającą się przez przestrzeń w formie fal elektromagnetycznych. Prąd jest więc zamieniany na promieniowanie takie samo, jak to pochodzące ze słońca. Fakt ten niesie ze sobą same korzyści. Ogrzewanie jest bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, pozwala na równomierne nagrzewanie pomieszczeń poprzez najpierw równomierną akumulację ciepła we wszystkich powierzchniach, a potem jego stopniowe uwalnianie. Przy ogrzewaniu na podczerwień nie występuje zjawisko konwekcji, a to z kolei zapobiega wdychaniu wirującego w powietrzu kurzu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że to istotne i to nie tylko dla alergików.

fot. Raine Polska

Uniwersalne rozwiązanie

Promieniowanie podczerwone jest w stanie ogrzać każdego rodzaju powierzchnie.

IR-A czyli fala krótka, będzie najlepsza dla ogromnych powierzchni, takich jak duże hale produkcyjne czy magazynowe. To sprawia, że ogrzewanie na podczerwień dedykowane jest nie tylko dla domów prywatnych, ale też jest świetnym rozwiązaniem dla biznesu.

IR-B czyli średnia fala, sprawdzi się najlepiej tam, gdzie trzeba ogrzać tylko wybrane miejsca albo strefy. To dobre rozwiązanie dla obiektów sakralnych.

IR-C czyli fala długa, to rozwiązanie rekomendowane dla domów oraz biur. Może być ogrzewaniem zarówno podstawowym, jak też uzupełniającym.

Ogrzewanie na podczerwień ­ jakie urządzenia wybrać?

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne domu jest możliwe. Alternatywą dla pieca są m.in. folie grzewcze Dream Heat firmy Uden-s. To system ogrzewania podłogowego z zastosowaniem technologii podczerwieni. Ta mata grzewcza utworzona została z połączenia włókna węglowego z pastą z karbonu. Pokryta jest dodatkowymi dwiema warstwami laminatu, tworząc łącznie 11 warstw, czyniąc produkt bardzo cienkim (tylko 0,7 mm) w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem podłogowym. Folie grzewcze można zainstalować w dowolnie wybranym miejscu. Mogą służyć w celu ogrzewania pomieszczeń, schodów, bądź samego dogrzania. Całość jest bezobsługowa i nie wymaga serwisowania. Kontrola ogrzewania odbywa się za pomocą urządzeń sterujących – termostatów, z możliwością sterowania zdalnego.

Jeśli nie podłogówka to co?

Inwestor nie zawsze będzie miał możliwość instalacji ogrzewania podłogowego, ale nie oznacza to konieczności rezygnacji z nowoczesnego ogrzewania elektrycznego. W domach i mieszkaniach promienniki podczerwieni sprawdzają się równie dobrze. Jedynym wymogiem dla zastosowania paneli na podczerwień jest dostęp do przyłącza prądowego – panele standardowe lub gniazdka elektrycznego 230 V – panele uniwersalne. Urządzenia te charakteryzują się energooszczędnością nawet 90 W. Można je zamontować nie tylko na ścianach, ale też na suficie czy przy podłodze. Dostępne są również modele wolnostojące.

fot. Raine Polska

Koszty ogrzewania na podczerwień

Obciążenie dla domowego budżetu, będzie zależało ściśle od powierzchni i kubatury pomieszczeń. Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania techniczne czołowych producentów, takich jak Uden-s, aby mieć pewność, że urządzenia są bezpieczne i ekonomiczne w eksploatacji. Dla domu 100 m2 roczny bilans kosztów ogrzewania podczerwienią może zamknąć się w kwocie poniżej 3000 złotych. Jeżeli nieruchomość wyposażono w elektrownię słoneczną, to kosztów ogrzewania domowy budżet nie odczuje wcale.

Więcej o zaletach podczerwieni i oferowanych rozwiązaniach przeczytać można na www.uden-s.pl

43-300 Bielsko Biała, ul. 1 Maja 9, woj. śląskie
tel. +48 33 814 90 24, +48 732 955 799 ,