Ciepły dom bez tradycyjnego kaloryfera

W nowoczesnych domach rzadko spotkamy tradycyjne grzejniki ścienne. Wychodzą one z mody ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Coraz więcej architektów oraz mieszkańców wybiera ogrzewanie podłogowe.

– Jest to niewidoczny system, dzięki któremu uzyskujemy ogromną dowolność aranżacji wnętrza, a także więcej miejsca – mówi Mariola Michalczyk, Marketing Manager w firmie Wavin, oferującej najnowsze technologie ogrzewania domu. – Brak grzejnika to wyeliminowanie ewentualnych wypadków z udziałem dzieci, a także mniej kurzu, który zbiera się w trudnych do czyszczenia zakamarkach kaloryfera, a potem wiruje wraz z uruchomieniem ogrzewania. Dlatego tzw. „podłogówka” to najczęstszy wybór alergików i astmatyków.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe to także lepszy komfort cieplny osiągany poprzez równomierne ogrzanie całego pomieszczenia.

fot. Wavin 

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z chłodzeniem płaszczyznowym

Co ciekawe, samo ogrzewanie podłogowe ewoluuje niezwykle dynamicznie, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się bardzo praktycznymi rozwiązaniami. Obecnie najnowsze technologie ogrzewania domu, tzw. systemy komfortu dla budynku łączą się z jego… chłodzeniem! Dzięki współpracy z pompą ciepła można uniknąć konieczności instalowania klimatyzatora.

– Opracowane przez nas ogrzewanie podłogowe i ścienne Wavin dzięki współpracy z alternatywnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, pozwala na uzyskanie jednego wspólnego układu chłodzenia i grzania – mówi Tomasz Knap, product manager ICS z firmy Wavin. – Ta sama instalacja, jaka odpowiada za ogrzewanie zimą może posłużyć do chłodzenia latem.

Tzw. chłodzenie płaszczyznowe możemy uruchomić na dwa sposoby.

– Tryb chłodzenia możemy aktywować ręcznie na centrali sterującej, natomiast korzystając z dodatkowego czujnika temperatury zewnętrznej, tryb chłodzenia uruchomi się automatycznie w zależności od warunków panujących na zewnątrz– dodaje Tomasz Knap.

Nowoczesne czujniki i termostaty to ogromna wygoda, ale także gwarancja bezpieczeństwa. Mierzą one bowiem nie tylko temperaturę w pomieszczeniach, ale także wilgotność. W przypadku, gdy zmierzona temperatura i wilgotność w pomieszczeniu jest na granicy temperatury puknktu rosy to system sam zmieni parametry chłodzenia, dzięki czemu unikniemy zjawiska wykroplenia wody na powierzchni podłogi.

fot. Wavin 

Najnowsze technologie ogrzewania domu (systemy komfortu dla domu) – sterowanie, czyli mózg systemu

Właściwa kontrola temperatury w domu pozwala uzyskać odpowiednie warunki komfortu wewnętrznego, a także ma istotny wpływ na oszczędności energii na potrzeby ogrzewania czy chłodzenia. To właśnie za sprawą odpowiedniego systemu sterowania możemy zmniejszyć zużycie energii np. obniżając temperaturę w nocy lub w mniej używanych pomieszczeniach. Firma Wavin ma w swojej ofercie różne systemy i rozwiązania z zakresu komfortu wewnętrznego, wchodzące w skład grupy produktów pod nazwą ICS (Indoor Climate Solutions), dzięki którym uzyskanie właściwego klimatu w domu jest niezwykle łatwe.

fot. Wavin 

– Zależało nam na dopasowaniu sterowania do najnowszych technologii ogrzewania domu, co w rezultacie pozwoliło uzyskać najwyższy poziom komfortu wewnętrznego domowników – tłumaczy Mariola Michalczyk. – Nasze rozwiązania pozwalają sterować różnymi systemami: rekuperacją, ogrzewaniem lub chłodzeniem płaszczyznowym – podłogowym, ściennym czy sufitowym, ale także ogrzewaniem grzejnikowym, czy też konfiguracją mieszaną – gdy część pomieszczeń wyposażona jest w ogrzewanie podłogowe, a część posiada tradycyjne grzejniki.

Sterowanie Sentio

W bogatej ofercie rozwiazań z zakreu zarządzania temperaturą warto wspomnieć o systemie Sentio, doskonale dostosowanym do wymagań ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, jak też grzejnikowego.

W sład systemu wchodzi centrala sterująca, moduły rozszerzające, precyzyjne przewodowe lub bezprzewodowe termostaty i czujniki pokojowe. Sentio posiada wygodny ekran dotykowy LCD, oraz dedykowaną aplikację dla urządzeń mobilnych. Co ważne, centralę SENTIO można też podłaczyć do systemu zarządzania budynkiem (BMS).

– Przy pomocy dodatkowych modułów Sentio może pełnić funkcję zaawansowanego systemu sterującego, np. otworzyć bramę, uruchomić zraszacz w ogrodzie, a nawet włączyć światło i zamknąć rolety zewnętrzne. Takie sterowanie za pomocą panelu lub aplikacji mobilnej pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie, a tym samym zwiększa komfort, bezpieczeństwo i pozwala zmniejszyć rachunki, nawet jeśli po wyjściu z domu zapomnieliśmy wyłączyć ogrzewanie lub oświetlenie – informuje Mariola Michalczyk.

fot. Wavin 

Wymiana powietrza bez strat ciepła

Wśród najnowszych technologii ogrzewania domu (systemów komfortu) znajdziemy także systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Co mają one ze sobą wspólnego? Jeśli zastanowimy się ile ciepła „ucieka z domu” podczas otwierania okien, to naturalną reakcją jest chęć jak najrzadszego korzystania z tej metody. Niestety brak wymiany powietrza w budynku może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych, a także wpłynąć niekorzystnie na stan samego domu i jego konstrukcji. Niedostatek świeżego powietrza oznacza gorszą jakość wypoczynku i snu, problemy z nauką i koncentracją, a także złe samopoczucie. Brak właściwej cyrkulacji to potencjalne ryzyko kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie – rozwoju grzybów i pleśni, a stąd niedaleka droga do rozwoju chorób układu oddechowego i konieczność częstszych remontów. Odpowiedzią na te problemy jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która pozwala w sposób ciągły na wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami, a środowiskiem zewnętrznym, ale co ważne – pozwala także „odzyskać” ciepło z ogrzanego powietrza wewnętrznego i wykorzystać je do ogrzania świeżego powietrza doprowadzanego do domu.

– Wprowadzane przez nas systemy wentylacji mechanicznej Ventiza pozwalają na odzysk ponad 90% ciepła. Oznacza to mniejsze straty a tym samym niższe koszty ogrzewania niż w przypadku otwierania okien – tłumaczy Tomasz Knap.

Trudno się dziwić rosnącej popularności tego, jednego z najnowszych systemów komfortu dla domu.

– W urządzeniach Ventiza zastosowaliśmy specjalny wymiennik, który odzyskuje ciepło i przekazuje je do świeżego, przefiltrowanego powietrza, doprowadzanego z zewnątrz – opisuje Mariola Michalczyk. – Warto dodać, że rozwiązanie Ventiza sprawdza się także latem, kiedy mamy do czynienia z różnicą temperatur i nie chcemy wprowadzać do wnętrza domu ciepła z zewnątrz. W nocy wentylacja mechaniczna w kontrolowany, automatyczny sposób doprowadzi świeże, chłodniejsze powietrze do nagrzanych w ciągu dnia pomieszczeń zapewniając tym samym komfortowe warunki do snu i odpoczynku. Dzięki czemu oszczędzimy na kosztach energii, jaką przeznaczylibyśmy na wentylatory elektryczne lub system klimatyzacji.

Wentylacja mechaniczna Wavin oferowana jest wraz z dedykowaną automatyką z aplikacją mobilną, ale może być także podłączona i sterowana za pomocą wspomnianego już systemu zarządzania komfortem wewnętrznym Sentio.

fot. Wavin 

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wavin.com

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,