Nowoczesne i energooszczędne źródło ogrzewania domu
Każdy z nas chciałby, aby jego dom był przytulny, wygodny i energooszczędny. Marzenie wielu z nas – kominek – z pewnością nadaje naszemu „gniazdku” przyjemnego charakteru. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej relaksującego niż widok płonącego ognia w kominku, gdy na dworze panuje mróz. Tradycyjne kominki nie należą jednak do wysoce energooszczędnych i trudno traktować je jako podstawowe źródło ogrzewania. Natomiast nowoczesna technologia, czerpiąc z tradycji pieca kaflowego, pozwoliła stworzyć systemy grzewcze nazywane piecokominkami, które łączą w sobie funkcje tradycyjnego pieca pokojowego (kaflowego) z funkcjami nowoczesnego kominka i mogą stanowić podstawowe źródło ciepła w domu, wygodne w obsłudze, ekologiczne i energooszczędne.

Czym są piecokominki akumulacyjne?
Są to urządzenia umożliwiające skuteczne i stabilne ogrzewanie domu. Wytworzone podczas spalania drewna lub pelletu ciepło oddają bez potrzeby zasilania prądem, w sposób powolny, grawitacyjny i dopasowany do potrzeb grzewczych konkretnych pomieszczeń. Mając zdolność do magazynowania ciepła, w sposób długotrwały utrzymują komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, do których ich budowniczy – zdun, rozprowadził ciepłe powietrze lub wodę.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, które emitują ciepło konwekcyjnie tylko podczas palenia się w nich ognia, piecokominki akumulacyjne jeszcze przez długi czas po zgaszeniu ognia uwalniają stopniowo zmagazynowane w nich ciepło do otoczenia. Czyni to je łatwiejszym w obsłudze, bardziej przyjemnym i energooszczędnym systemem grzewczym w porównaniu do ich nieakumulacyjnych odpowiedników. Ponadto, możemy cieszyć się jednocześnie urokiem ognia jak z tradycyjnego kominka i zarazem nowoczesną technologią grzewczą, która zapewnia od 8 do nawet 24 godzin bezobsługowego ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu. Taki sposób ogrzewania jest możliwy dzięki zastosowanemu do ich budowy kompozytowi szamotowemu, tzw. akubetowi. Wyróżniają go 3-krotnie wyższe – w stosunku do tradycyjnego szamotu – parametry grzewcze. Dawniej, gdy branża zduńska nie dysponowała jeszcze materiałami akumulacyjnymi o podobnie podwyższonych parametrach grzewczych i stosowała głównie zwykłe cegły szamotowe i glinę do ich łączenia, do ogrzewania całego domu lub mieszkania konieczne było wybudowanie przez zduna kilku piecy kaflowych, a potem palenie w każdym z nich.

Współcześnie jeden piecokominek akumulacyjny jest już w stanie ogrzewać wszystkie pomieszczenia domu, w tym to, w którym jest zamontowany w sposób bezpośredni przez promieniowanie podczerwone, a pozostałe w sposób pośredni poprzez grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza lub wody. Ciepło z rozgrzanego akumulacyjnego piecokominka rozchodzi się jeszcze długo po wygaszeniu ognia i jest rozprowadzane poprzez system kanałów powietrznych lub przez system ogrzewania wodnego (podłogowego lub z grzejnikami ściennymi). Współczesne piecokominki zapewniając główne, a zarazem najtańsze źródło ogrzewania domu, uzasadniają sensowność inwestycji w tego rodzaju technologię indywidualnego ogrzewania biomasą drzewną – największym polskim źródłem odnawialnej energii (OZE).

Kominek akumulacyjny z rozprowadzeniem ciepła (piecokominek) produkcji Cebud, z innowacyjną hybrydową technologią spalania gazu drzewnego

Firma Cebud – znany europejski producent prefabrykowanych piecokominków i kominków akumulacyjnych z Akubetu opalanych drewnem, we współpracy z włoską firmą Blucomb, wprowadził na rynek nową, ciekawą technologię hybrydowych pieców i kominków, która umożliwia spalanie nie tylko drewna, ale również gazu drzewnego generowanego z pelletu.

 

Co ją wyróżnia? Przede wszystkim rozdzielenie procesu spalania na dwa etapy, polegające, w pierwszej kolejności, na zgazowaniu pelletu drzewnego zasypanego do specjalnej konstrukcji komory mikrogeneratora gazu, a następnie na spalaniu – już w komorze paleniskowej pieca czy kominka – wyłącznie wytworzonego wcześniej gazu drzewnego. W ten sposób do produkowanych już wcześniej przez Cebud ponad 80 modeli palenisk piecowych, opalanych wyłącznie drewnem, doszło drugie tyle palenisk hybrydowych. Jest wśród nich również najnowsze „dziecko” Cebudu – najmniejszy, wolnostojący kominek akumulacyjny, tzw. koza. Wyróżnia się łatwością w montażu, ponieważ buduje się go z prefabrykowanych, „skrzyniowych” elementów, które nadają mu dodatkowo bardzo nowoczesny wygląd. Choć waży około 600 kg i zapewnia aż 8-12-godzinny okres grzewczy dla jednego dużego pomieszczenia (do 100 m2), jest najtańszym kominkiem akumulacyjnym produkowanym przez Cebud. Potwierdzona niskoemisyjność spalania gazu drzewnego jest na poziomie spalania gazu ziemnego, a przy spalaniu drewna znacznie niższa od granicznych wymagań Ekoprojektu. Ponadto, jako OZE z biomasy drzewnej, charakteryzuje się zerowym bilansem emisji CO2, przez co pozwala w najbardziej ekonomiczny sposób realizować cele europejskiego Zielonego Ładu.

Wszystkie produkowane przez Cebud piecokominki i kominki akumulacyjne, charakteryzuje całkowite uniezależnienie od zasilania prądem elektrycznym, w długim i bezobsługowym okresie grzewczym całych budynków i mieszkań.

Wraz z rosnącym dziś zainteresowaniem efektywnymi i ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi OZE, wygodne w użytkowaniu piecokominki i kominki akumulacyjne z rozprowadzeniem ciepła, mogą stać się coraz bardziej interesującą propozycją dla wszystkich poszukujących głównych lub alternatywnych odnawialnych źródeł energii cieplnej. Piecokominki firmy Cebud zapewniają główne i stabilne, niezależne od pogody czy pory dnia, indywidualne ogrzewanie całego domu.

Z ofertą Cebud, którą doskonale można łączyć z wszystkimi grzewczymi technologiami OZE, można zapoznać się na stronie: https://cebud.eu/

30-198 Kraków, ul. Balicka 320, woj. małopolskie
tel. 637-92-88, 660-611-169,