Inteligentny dom - co warto mieć? 

Technologia nie znosi stagnacji i ciągle się rozwija. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, staje się naszą nową rzeczywistością. Przykłady można mnożyć. Kilkadziesiąt lat temu np. szczytem możliwości wydawało się powołanie do życia odbiornika telewizyjnego, nadającego czarno-biały obraz. Dziś Smart TV gości w niemal każdym domu. Co więcej, jest wykorzystywany nie tylko do oglądania telewizji. Postęp jest widoczny w każdej dziedzinie – nie inaczej jest w przypadku systemów wentylacyjnych. Wentylacja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu świeżego, czystego powietrza mieszkańcom i regulacji wilgotności. Nowoczesne urządzenia wentylacyjne cechują już wysokie klasy energetyczne A i A+, dzięki czemu zużywają mało prądu. Odzyskują nawet ponad 90% ciepła i nie powodują uciążliwego wcześniej hałasu. To zdecydowany postęp. Czy od wentylacji można oczekiwać jeszcze więcej? Zdecydowanie tak! Umożliwia to inteligentny system oparty na strefowaniu, zastosowany przez Alnor – wiodącego producenta systemów wentylacyjnych. Zdecydowanie warto go mieć w inteligentnym domu. Dlaczego? 

fot. Alnor

Strefowanie w rekuperacji 

Inteligentny dom potrzebuje równie inteligentnych rozwiązań. Do tej pory systemy wentylacyjne, choć wysoce zaawansowane, nie pozwalały na określenie zapotrzebowania na wentylację w konkretnych pomieszczeniach. Wyobraźmy sobie typowy dzień kilkuosobowej rodziny. Podczas gdy część domowników przebywa w domu, pozostała część może znajdować się poza nim. A co, jeśli wszyscy są w domu? Tu również zapotrzebowanie na wentylację może być różne. Wszak nie wszystkie pomieszczenia muszą być w danym momencie wykorzystywane. Część domowników może znajdować się w sypialni, a część nadal korzystać z salonu. To tylko niektóre przykłady jasno wskazujące na to, że zapotrzebowanie na ilość dostarczanego powietrza nie zawsze i nie w każdym pomieszczeniu jest taka sama. A co, gdyby system wentylacji mógł dostarczać odpowiednią ilość powietrza, w odpowiednim miejscu i czasie, a dzięki temu ograniczyć zużycie energii? Tu właśnie z pomocą przychodzi strefowanie, czyli wydzielenie w domu stref, dla których możemy przewidzieć pewne zachowania domowników. 

fot. Alnor

Podział przestrzeni na różne strefy ma na celu dostosowanie przepływu powietrza i innych parametrów wentylacyjnych do odrębnych wymagań dotyczących wentylacji. Choć typowym podziałem jest strefa dzienna i strefa nocna, podział ten ma jednak swoje oczywiste odstępstwa, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jak zatem system wentylacji może sobie z nimi poradzić? SmartAIR Alnor to inteligentny system, który wykorzystuje nowoczesną technologię do detekcji obecności domowników. Dzięki temu dostosowuje się do użytkowników. Wyposażony jest w czujniki CO2, które monitorują poziom dwutlenku węgla w powietrzu. Na podstawie tych danych, system automatycznie reguluje ilość i jakość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. 

fot. Alnor

Inteligentny system – oszczędność energii 

Energooszczędność to termin w ostatnich latach odmieniany przez wszystkie przypadki. System oparty na technologii detekcji obecności domowników to innowacyjne rozwiązanie, które zdecydowanie warto mieć w inteligentnym domu. Detekcja polegająca na mierzeniu parametrów powietrza, takich jak stężenie dwutlenku węgla, wilgotność względna czy lotne związki organiczne, przyczynia się do znacznej energooszczędności. Najbardziej optymalnym miernikiem w przypadku domu jest detekcja CO2, dlatego też SmartAIR posiada dwa czujniki dwutlenku węgla (po 1 sztuce na każdą strefę). To gwarantuje zmniejszenie zużycia prądu oraz zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania. Jak przekonuje producent, dzięki temu można uzyskać aż 20 kWh oszczędności z metra kwadratowego rocznie. 

Inteligentny dom oferuje wiele rozwiązań, które warto mieć. Co jeszcze przyniesie nam przyszłość? Można pokusić się o stwierdzenie, że coś, co nawet nam się nie śniło. Inwestycja w zaawansowane systemy wentylacyjne przynosi nie tylko korzyści zdrowotne, ale także przyczynia się do zrównoważonego i efektywnego korzystania z zasobów energetycznych. Poszukując innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują komfort, wygodę i efektywność energetyczną, warto zapoznać się ze szczegółową ofertą firmy Alnor. 

Więcej informacji na stronie: https://www.alnor.com.pl/

05-552 Wola Mrokowska, Aleja Krakowska 10, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 737 40 00,