Nasze wymagania dotyczące wygody przebywania we własnych czterech ścianach nieustannie ewoluują, ważne jest więc, aby dom i jego funkcjonalności nadążały za tymi oczekiwaniami. Większy komfort, poprawa bezpieczeństwa, a także niższe rachunki – to dziś oczekiwania, jakie stawiamy nowoczesnym budynkom.

Różne rodzaje systemów inteligentnego domu pozwalają na dobór optymalnej palety rozwiązań, które będą perfekcyjnie odpowiadać na nasze potrzeby. Takie możliwości dają dwa produkty z oferty włoskiej marki Finder. Pierwszy – YESLY pozwala na scentralizowane sterowanie roletami czy zasłonami elektrycznymi, zarządzanie gniazdkami elektrycznymi, oświetleniem oraz zamkami elektrycznymi w drzwiach wejściowych, wewnętrznych i furtkach.

fot. Finder 

Drugi – inteligentny termostat BLISS2 daje pełną kontrolę nad temperaturą oraz wilgotnością powietrza w domu.

Co istotne, produkty smart od Finder instaluje się jak tradycyjne przekaźniki, za pomocą aplikacji, a ich konfiguracja jest bardzo łatwa i szybka. Nie ma przy tym potrzeby kucia ścian czy przeprowadzania kosztownego i uciążliwego remontu, a system można instalować na dowolnym etapie budowy, nawet w starych domach. Urządzenia można zaprogramować tak, aby sterować nimi będąc w domu, jak również zdalnie. W tym celu wystarczy dodać urządzenie GATEWAY2 , z którym możemy łączyć się za pomocą wifi z naszego smartfona poprzez aplikację lub asystentów głosowych.

Rodzaje systemów inteligentnego domu Finder

YESLY to system, który umożliwia inteligentne sterowanie oświetleniem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi. W jego skład wchodzą między innymi: bramka Wi-Fi GATEWAY2 , aktuator do rolet i zasłon elektrycznych, a także ściemniacze oświetlenia i oświetlenia LED. Warto też wspomnieć o przyciskach bezprzewodowych BEYON, które można mieć zawsze w zasięgu ręki lub przymocować do dowolnej powierzchni i… raz na zawsze zapomnieć o zapalaniu i gaszeniu światła za pomocą tradycyjnych włączników. Co istotne – przycisk BEYON do pracy nie potrzebuje ani baterii, ani ładowania.

To jednak nie koniec funkcjonalności, bo YESLY daje też kontrolę nad gniazdkami elektrycznymi, a więc w praktyce nad każdym urządzeniem elektrycznym w domu. Można więc nie tylko włączać i wyłączać lampy, ale także np. grzejniki elektryczne czy inny sprzęt.

fot. Finder 

Dobierając różne rodzaje systemów inteligentnego domu warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden produkt marki Finder – mianowicie na inteligentny termostat BLISS2. Dziś, gdy koszty energii grzewczej rosną w tempie ekspresowym, pełna kontrola nad temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach może pomóc w znaczącym obniżeniu rachunków. BLISS2 pozwoli obniżyć temperaturę w tych częściach domu, z których w danym momencie nie korzystamy, co jest możliwe dzięki połączeniu termostatów ze sterowanymi elektrycznie zaworami.

Z inteligentnym termostatem BLISS2 można ponadto dokładnie sprecyzować moment włączenia ogrzewania, za co odpowiada funkcja AUTOWAY. Wykorzystuje ona geolokalizację w ustalaniu położenia geograficznego użytkownika – dzięki temu mieszkanie nie jest niepotrzebnie ogrzewane, gdy znajduje się on daleko od domu.

Z kolei w budynkach wyposażonych w system wentylacji mechanicznej BLISS2 pozwoli na automatyczne uruchomienie systemów osuszania powietrza i wentylacji dzięki wbudowanemu higiometrowi.

fot. Finder 

Wygoda do potęgi

Decydując się na konkretny rodzaj systemu inteligentnego domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na dostępne funkcjonalności, ale także na zróżnicowane możliwości zarządzania.

W przypadku YESLY i BLISS2 możliwe są różne warianty sterowania. Dzięki dodaniu urządzenia GATEWAY2 całą instalacją można zarządzać zdalnie lub za pomocą asystentów głosowych od Google i Amazon. W przypadku braku połączenia internetowego, dalsze prawidłowe działanie systemu jest nadal możliwe dzięki połączeniu Bluetooth.

Za pomocą asystenta głosowego lub z poziomu aplikacji można ponadto wyzwalać scenariusze albo zaplanować uruchamianie się danego scenariusza o określonej porze czy w efekcie załączenia danego czujnika (np. zamknięcia drzwi).

Darmowa aplikacja Finder YOU, która jest dostępna dla iOS i Android, pozwala użytkownikowi sterować oświetleniem, roletami/zasłonami elektrycznymi i temperaturą zarówno wewnątrz jak i poza domem. Z poziomu aplikacji można aktywować polecenia i scenariusze, wizualizować i modyfikować pracę rolet, oświetlenie, temperaturę, a także w prosty sposób programować inteligentny termostat BLISS2. To także pełna kontrola nad stanem i czasem pracy urządzeń grzewczych.

fot. Finder 

W XXI wieku różne rodzaje systemów inteligentnego domu to coś więcej niż elektroniczna nowinka. Dla osób starszych czy o ograniczonej sprawności możliwości zarządzania roletami, oświetleniem czy zamkami elektrycznymi to wręcz wybawienie, dające możliwość samodzielnego funkcjonowania. Rolę automatyki budynkowej trudno też przecenić, gdy jesteśmy na wakacjach – pozorowanie obecności w domu poprzez zapalanie światła i podnoszenie rolet czy możliwość zdalnego podlewania ogrodowych rabatek to tylko kilka przykładów tego, jak bardzo takie systemy ułatwiają życie.

Nie zapominajmy też o aspekcie czysto ekonomicznym! Precyzyjne sterowanie temperaturą w domu czy możliwość zdalnego zgaszenia światła, które zapomnieliśmy wyłączyć wychodząc z domu, to przecież realne działania przekładające się na stan domowego budżetu.

Co istotne – decydując się na rozwiązania opracowane przez Finder można samemu zdecydować, jakie rodzaje produktów z systemu inteligentnego domu chcemy zainstalować, precyzyjnie dobierając je do potrzeb i przestrzeni życiowych, których komfort chcemy poprawić.

Więcej informacji na stronie: www.yesly.findernet.com

62-080 Sady, ul. Logistyczna 27, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 865 94 07,