Dobór instalacji w domu jednorodzinnym – kiedy i na jakie inwestycje się zdecydować?

Technologia stała się myślą przewodnią w nowoczesnym budownictwie, szczególnie w przypadku domów pasywnych i inteligentnych. Do tej pory instalacje kojarzyły się z rozprowadzeniem rur wodnych i kanalizacyjnych, okablowania prądowego czy przyłącza gazu i instalacji dzwonkowej. Jak to wygląda z dzisiejszej perspektywy? Sprawdzamy, które elementy i na jakim etapie warto wdrożyć.

Rekuperacja – sposób na cieplejszy dom

Oprócz wykorzystania materiałów służących do ocieplenia ścian i dachu, a także montażu szczelnych drzwi i okien, ciepło można zatrzymać w domu też inną, nowoczesną metodą. Jest to świeże spojrzenie na wentylację mechaniczną w postaci rekuperatora, czyli urządzenia służącego do odzysku ciepła w trakcie wymiany powietrza. Jego instalację trzeba rozważyć już nawet na etapie projektu, aby wykonawcy mieli odpowiednio dużo miejsca na rozprowadzenie wszystkich przyłączy, przewodów i samej jednostki. Trud i sam wydatek warto ponieść, ponieważ całość sukcesywnie zwraca się w trakcie każdego roku eksploatacji.

fot. ASKDOM Nieruchomości

Centralny odkurzacz

Kolejnym, a przy tym niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest instalacja centralnego odkurzania. Jej obecność warto przemyśleć na etapie budowy, wraz z rozplanowaniem układu wnętrza, w tym ułożenia mebli. Rozwiązanie to nie jest przesadnie drogie – najkosztowniejsza pozostaje sama jednostka centralna, którą można umieścić w pomieszczeniu technicznym – najczęściej w okolicach garażu. Taka instalacja, w połączeniu z autonomicznym robotem sprzątającym, daje ponadprzeciętne efekty w komforcie podczas rutynowych porządków domowych. Właśnie dlatego duet ten coraz częściej pojawia się w nowoczesnych nieruchomościach.

Instalacja alarmowa z monitoringiem

Zwykły alarm to absolutne minimum, jeśli mowa o zapewnieniu bezpieczeństwa dla czterech ścian. Klasyczną instalację tworzy się na podstawie przewodów poprowadzonych od centralki, aż do wszystkich czujników ruchu i kontaktronów. W takim przypadku o ułożeniu trzeba pomyśleć w momencie uzyskania stanu surowego zamkniętego, chociaż obecność kabli jest często uwzględniana już w procesie projektowym. Można to zrobić, korzystając np. z gotowych rozwiązań pracowni Domoweklimaty.pl. Co ciekawe, zapominalscy mogą zdecydować się na alarm nieco później, korzystając z nowszych rozwiązań bezprzewodowych. Przy okazji warto rozważyć jeszcze jedną opcję, jaką jest połączenie jej z monitoringiem – obecnie nie jest to aż tak duży wydatek, jak jeszcze zaledwie dwie dekady temu.

fot. ASKDOM Nieruchomości

Automatyka budynkowa

Różne urządzenia wchodzące w skład automatyki budynkowej są coraz chętniej montowane przez szukających wygody inwestorów. Mogą to być okna dachowe, które otwierają się i zamykają poprzez zaplanowane działania lub sterowanie pilotem bądź aplikacją. Dość popularne są też elektryczne rolety zewnętrzne, chroniące stolarkę w trakcie deszczu i gradu, a także zapewniające dobre zaciemnienie wnętrza i barierę dla energii cieplnej. Synonimem komfortu jest również duet w postaci bramy garażowej i wjazdowej, sterowanej radiowo. Większość z tych instalacji montuje się na etapie prac wykończeniowych i charakterystycznych dla tworzenia stanu surowego zamkniętego w nowym budynku. Można je bez problemu wdrożyć także podczas generalnego remontu, mając na uwadze podwyższenie ogólnego standardu nieruchomości.

Instalacje antenowe, głośnikowe i do internetu

W niektórych budynkach bardzo istotne jest, aby obok zwykłych gniazdek prądowych umieścić również te o nieco innym zastosowaniu. Producenci modułowych gniazd o jednolitym wyglądzie mają w swoim portfolio dość bogaty wybór pod tym względem. Pod tynkiem można schować nie tylko kabel ethernet służący do stworzenia przewodowej sieci domowej, ale nawet rozwiązania takie jak HDMI. Najlepsze rezultaty daje to w miejscach, w których będą przyjmowani goście: w pensjonatach, salach konferencyjnych itp. W typowym domu położenie np. kabli głośnikowych pod płytami gipsowymi ma sens w przypadku niewielkich sal kinowych. W obu przypadkach trzeba się decydować na to przed przystąpieniem do etapu wykończenia ścian i posadzek.

fot. ASKDOM Nieruchomości

Inteligentny dom – przewodowo, czy bezprzewodowo?

Wiele głosów eksperckich wciąż mówi, że prawdziwy inteligentny dom można stworzyć jedynie na podstawie instalacji przewodowej. W praktyce oznacza to, że w domu ułożonych zostaje kilka kilometrów kabli! Całość jest też dość droga w realizacji, ponieważ wymaga zatrudnienia osobnej firmy specjalizującej się w tego typu wdrożeniach, a także wyznaczenia osobnego pomieszczenia na „centrum dowodzenia”. Tymczasem rozwiązania bezprzewodowe można wdrożyć nawet po zamieszkaniu w danej nieruchomości, z uzyskaniem podobnego zakresu możliwości. Oczywiście część spraw – np. związanych z automatycznym otwieraniem bram i okien oraz nawadnianiem ogródka – warto przemyśleć nieco wcześniej.

fot. ASKDOM Nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna

Ostatnim z przykładów jest fotowoltaika. Z każdym rokiem rośnie jej skuteczność, jest też coraz tańsza. Szereg programów wsparcia dla inwestorów i innych działań proekologicznych sprawia, że na obecność paneli na dachu może sobie pozwolić niemal każdy. Instalacja ta nie jest trudna we wdrożeniu nawet w przypadku już zamieszkałego domu, ale i tak dobrze jest pomyśleć o niej na etapie budowy. Trzeba przygotować miejsce nie tylko na dachu, ale i w jednym z pomieszczeń, gdzie umieszczony zostanie centralny moduł w postaci falownika, dalej łączonego z licznikiem od dostawcy energii.

Przeczytaj również: Domy parterowe z garażem – wygoda i funkcjonalność. TOP 5 gotowych projektów!

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,


Liczba odwiedzin: 796 | Data publikacji: 2020-07-23

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.03.2021 | Meble
Marzy wam się przytulna aranżacja salonu, która...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
Izolacja nakrokwiowa ma swoje niepowtarzalne zalety i...
Niekończące się formalności, kilogramy papierów, pozwoleń –...
06.09.2019 | Automatyka domowa
Długoletnie doświadczenie firmy Laskomex w projektowaniu i...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
09.08.2019 | Remonty, renowacje
Remont przeprowadzony szybko, sprawnie, rzetelnie? Wielu z...
Płyty kamienne to materiał niezmiennie chętnie wykorzystywany...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, w których...
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
01.02.2017 | Systemy odwodnień
Jest kwestią oczywistą, że skuteczne odprowadzenie wody...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
Energooszczędność, niskie koszty ogrzewania, wyeliminowanie konieczności napraw...
11.08.2015 | Izolacje
Ciepły i tani w eksploatacji dom to...
28.11.2013 | Kruszywa
Dzięki swoim właściwościom polimerobetony mogą być stosowane...
Z roku na rok ekologiczne rozwiązania i...
07.09.2021 | Kontenery
Specjalistyczne kontenery Polkont to gwarancja bezpieczeństwa magazynowania...
01.09.2021 | Oświetlenie
Współczesne lampy solarne to coś więcej niż...
Japońska jakość wraz ze światowym wzornictwem. Wśród...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: askdom, ask, dom, nieruchomości, wynajem, sprzedaż, inwestycje, inwestycje budowlane, inwestycje deweloperskie, biuro nieruchomości, automatyka domowa,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy