Co to są panele ścienne PCV?

Panele ścienne PCV (znane również jako winylowe) to produkty dekoracyjne do estetycznego wykańczania ścian. Do ich wytworzenia wykorzystuje się polichlorek winylu, czyli materiał, który jest wysoce odporny na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Łatwość utrzymania czystości oraz możliwość mycia sprawia, że panele ścienne PCV można z powodzeniem wykorzystać zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i powierzchniach biurowych.

To jednak niejedyne zalety zapewniane przez te produkty. Otóż panele ścienne PCV, dzięki zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu, są wytwarzane z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Są one niemal idealnie proste, umożliwiając tym samym użycie ich do skorygowania powierzchni krzywych ścian.

Panele ścienne PCV są również niezwykle łatwe w montażu. Ich zewnętrzne krawędzie są specjalnie wyfrezowane i wykonane na „pióro i wpust”. Pozwala to na wzajemne klinowanie się, a co za tym idzie, stworzenie idealnie płaskiej powierzchni ściany. 

fot. ASKDOM 

Co będzie potrzebne do montażu paneli ściennych PCV?

Panele ścienne PCV są stosunkowo łatwe w montażu, dzięki czemu z ich założeniem na ścianie powinna poradzić sobie każda osoba. Wystarczy tylko odrobina umiejętności manualnych oraz zestaw podstawowych narzędzi takich jak:

• wiertarko-wkrętarka udarowa,
• poziomica,
• miara zwijana,
• młotek,
• zestaw śrubokrętów lub uniwersalnych bitów,
• piła ręczna lub wyrzynarka,
• wyciskacz do tub.

Warto jednak zaznaczyć, że pracę znacząco ułatwi dobrej klasy laser krzyżowy. Emitowane przez urządzenie wiązki laserowe pomogą w szybkim ustawieniu pionów oraz poziomów podczas mocowania do ściany kantówek pełniących funkcję stelażu. Dobrze jest mieć również do dyspozycji piłę ukośnicę, której tarcza tnąca o dużej średnicy przyspieszy precyzyjne docinanie drewnianych łat oraz ozdobnych maskownic aluminiowych.

Montując panele ścienne PCV, do dyspozycji powinno się również mieć uniwersalny detektor kabli. Pomoże on zlokalizować umieszczone w ścianie przewody, tym samym eliminując ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. Wykryte kable można oznaczyć poprzez naklejenie na ścianę pasków taśmy malarskiej.

Ostatnimi niezbędnymi elementami do samodzielnego montażu paneli ściennych PCV będą kołki rozporowe, wkręty oraz uniwersalny klej budowlany. Przy pomocy wkrętów oraz kołków możliwe będzie prawidłowe wykonanie stelażu pod panele, podczas gdy klej uniemożliwi przesuwanie się wobec siebie rynienek „pióro i wpustów”.

Montaż paneli ściennych PCV krok po kroku

Samodzielny montaż paneli ściennych PCV jest stosunkowo prostym, chociaż czasochłonnym zadaniem. Podczas jego realizacji należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym spasowaniu ze sobą poszczególnych formatek materiału, a także ich odpowiednim wyrównaniu zarówno w pionie, jak i poziomie.

Jest też niezwykle ważne, by w trakcie wykonywania stelażu pod montaż paneli ściennych PCV dokładnie sprawdzić, gdzie znajdują się wszystkie umieszczone w ścianie przewody elektryczne, internetowe oraz kable sterujące systemami typu „smart home”. W przeciwnym razie mogą one zostać niechcący uszkodzone podczas wykonywania otworów pod kołki montażowe.

Krok 1 – aklimatyzacja paneli ściennych PCV

Panele ścienne PCV powinny przed montażem zostać zaaklimatyzowane do warunków panujących w danym budynku. W tym celu nieodpakowane paczki z panelami należy położyć na podłodze pomieszczenia i pozwolić im leżakować przez okres przynajmniej 48 godzin.

Krok 2 – zlokalizowanie położenia kabli w ścianie

Przed rozpoczęciem właściwych prac konieczne będzie zlokalizowanie położenia wszystkich ukrytych w ścianie przewodów. W tym celu najlepiej jest posłużyć się specjalnym detektorem kabli, a znalezione przewody oznaczyć, naklejając w ich miejsce taśmę malarską.

Krok 3 – rozplanowanie stelażu oraz wywiercenie otworów montażowych

Do budowy stelażu pod panele ścienne PCV należy użyć drewnianych łat o wymiarach 19 × 45 mm lub podobnych. Łaty muszą zostać przykręcone do ścian przy pomocy kołków rozporowych, a odległość pomiędzy poszczególnymi kantówkami powinna odpowiadać szerokości montowanych paneli ściennych PCV.

Krok 4 – mocowanie paneli winylowych do ścian 

Zasadniczy montaż formatek winylowych może przebiegać na kilka sposobów, dlatego też powinno się zapoznać z zaleceniami producenta zakupionych paneli ściennych PCV. Niektóre z nich mogą być przykręcane do drewnianego stelaża przy pomocy uniwersalnych wkrętów, podczas gdy inne powinny być do niego klejone. 
Zdarza się też, że systemy paneli ściennych PCV mogą być też montowane poprzez specjalne wsporniki metalowe. W przypadku wielkoformatowych paneli ściennych można je też dodatkowo podkleić do stelaża, korzystając z dedykowanego kleju montażowego.

Krok 5 – założenie listew maskujących

Ostatnim etapem pracy jest zamontowanie dodatkowych listew maskujących na obrzeżach konstrukcji z paneli ściennych PCV. W tym celu należy dociąć je do odpowiedniej wysokości, a następnie osadzić w wyfrezowanych rowkach i przykleić klejem montażowym. 

fot. ASKDOM 

Czy warto zdecydować się na montaż paneli ściennych PCV?

Panele winylowe nadadzą pomieszczeniu uroku i podkreślą jego atuty. Co więcej, dzięki zamocowaniu ich na drewnianym stelażu materiały te pozwolą skorygować nierówności ścian, jednocześnie maskując wszelkiego rodzaju ubytki. To właśnie dlatego panele ścienne PCV są często wybieranym rozwiązaniem do wykończenia wnętrz w stanie deweloperskim oraz szybkiego odświeżenia pomieszczeń podczas prac remontowych.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,