Termin inteligentny dom przestał straszyć swoją tajemniczością i niedostępnością dla szarego Kowalskiego. Dziś trudno znaleźć dom czy mieszkanie, w których nie udałoby się znaleźć urządzeń będących choćby namiastką systemów domowej automatyki. Różnego rodzaju termostaty sterujące ogrzewaniem, klimatyzowaniem i wentylowaniem pomieszczeń. Domofony otwierające furtki i bramy. Oświetlenie zewnętrzne uruchamiane za pomocą czujników ruchu lub czujników zmierzchowych. To tylko kilka przykładów elementów, które towarzyszą nam w codziennym życiu i które sprawiają, że żyje nam się wygodniej, bezpieczniej i taniej. Używając ich na co dzień, często nie doceniamy tego, jak bardzo wpływają na nasze życie. Podobnie jest z zaawansowaną automatyką domową, która nie tylko uwalnia nas od wielu powtarzalnych czynności, ale także stoi na straży bezpieczeństwa mienia, osób i naszych finansów.

Bardzo często osoby, z którymi rozmawiam na temat inteligentnych instalacji, najbardziej obawiają się, że montaż takiego systemu całkowicie wywróci ich dom do góry nogami. Boją się, że będą więźniami systemu dla którego będą zmuszeni zmienić swoje przyzwyczajenia, a sam system spowoduje, że będą musieli pogodzić się z bardzo kosztownym remontem i ograniczonymi możliwościami późniejszych reorganizacji domowej przestrzeni. Są to obawy zrozumiałe, ale nie do końca uzasadnione.

 

systemy inteligencji domowejźródło: Internet

 

Rynek systemów inteligencji domowej rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Oferta producentów dostosowana jest niemal do każdych potrzeb i warunków finansowych. Możemy wybierać z pośród systemów bardzo prostych, oferujących sterowanie urządzeniami elektrycznymi i oświetleniem za pomocą wszelkiego rodzaju „inteligentnych” gniazdek czy oprawek do żarówek. Rozwiązania takie posiada Firma Fritz! oferująca gniazdka FRITZ!DECT 200, którymi zarządzamy poprzez internetowe routery tej marki. Swoje gniazdka ma także firma Belkin i kilka innych. W przypadku oświetlenia, najbardziej popularne są oprawki wraz z żarówkami Phillips Hue. Wszystkie te urządzenia pozwalają zdalnie zarządzać domowymi sprzętami elektrycznymi i światłem za pomocą tabletu czy smartfonu. Co ważne, urządzenia te nie wymagają montażu ani wyspecjalizowanej wiedzy. Komunikują się bezprzewodowo i są gotowe do pracy tuż po wyjęciu ich z opakowania.

 

fritzboxźródło: fritzbox.pl

 

Również bezprzewodowo potrafią pracować zaawansowane systemy domowej inteligencji. Rynek tych urządzeń ma swoich liderów, którzy oferują produkty różniące się od siebie zastosowaną technologią, funkcjonalnością, jakością i oczywiście ceną.

W kwestii technologii królują dwie – Z-Wave oraz Zigbee. Różnią się od siebie protokołem komunikacyjnym, choć w praktyce ich zasada działania jest bardzo podobna. Większość producentów wykorzystuje tą pierwszą.

 

systemy automatyki domowejźródło: www.elektroonline.pl

 

Systemy domu inteligentnego – dostosowane do każdych potrzeb i oczekiwań
Jednym z najstarszych jest system xComfort pozwalający na sterowanie oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi, bramami i roletami. System ten jest bezprzewodowy. Możemy nim sterować za pomocą pilota oraz dedykowanych klawiszy ściennych. Równie popularny jest Z-Wave’owy ZHOUSE oraz Peraverde. Systemy te mają zbliżoną funkcjonalność. Pozwalają jak wspomniany xComfort na zarządzanie sprzętami elektrycznymi, bramami i roletami, a dodatkowo oferują sterowanie ogrzewaniem, systemami bezpieczeństwa czy multimediami. Najbardziej wyróżniającym się systemem, nie tylko na rynku polskim, ale również, a nawet przede wszystkim na rynku globalnym, jest system Fibaro, który w całości zaprojektowany i produkowany jest w Poznaniu. Jak wcześniej wspomniane, pozwala na zarządzanie oświetleniem i sprzętami elektrycznymi, sterowanie urządzeniami multimedialnymi, a także oferuje rozbudowaną współpracę z systemami bezpieczeństwa i ogrzewania. Co wyróżnia system Fibaro na tle konkurencji, to bezapelacyjnie wysoka jakość i wzornictwo na światowym poziomie. Zostało ono zresztą docenione na wielu branżowych plebiscytach i w konkursach. Wszystkie te systemy łączy jedno – są bezprzewodowe, a co za tym idzie można je montować w dowolnym miejscu i czasie – także w domach w pełni wykończonych, gdyż nie wymagają prowadzenia przewodów, kucia ścian itp.

 

dom inteligentny sterowanieźródło: www.xcomfort.pl

 

Po drugiej stronie barykady stoją systemy przewodowe, tradycyjne, mające wierną rzeszę zwolenników. Tu bezsprzecznie liderem jest marka KNX, która jest jedną z najprężniej, najdłużej i najszerzej działających na rynku. To sprawia, że dla tego systemu najłatwiej znaleźć najbardziej odpowiadające naszej aranżacyjnej wizji dodatki, jak oprawki, klawisze ścienne, panele dotykowe, sterowniki itd. Elementy, które możemy wykorzystać w systemie KNX produkuje nie tylko sam producent, ale także setki firm trzecich. System kablowy bez wątpienia ma wiele zalet. Trudno zakłócić jego działanie. Połączenie kablowe jest pewne i trwałe. Oferuje mniejsze zużycie energii spowodowane brakiem radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Niestety nie jest pozbawiony wad, w tym takich, które dla wielu są zupełnie nie do zaakceptowania. Przede wszystkim system kablowy należy projektować i montować w budynku, w stanie surowym. W ścianach należy poprowadzić często kilometry kabli – od każdego pojedynczego elementu do magistrali. Funkcjonalność systemu należy zaplanować na wiele lat naprzód, gdyż późniejsza zmiana funkcjonalności może być niemożliwa bądź dotkliwie kosztowna. System nie nadaje się więc do montażu w domach i mieszkaniach wykończonych i zamieszkanych.

Systemy domu inteligentnego: bezprzewodowy czy przewodowy – który wybrać?
Na tym etapie artykułu odpowiedź częściowo powinna nam się nasunąć sama. Kluczem jest tu obiekt, który zamierzamy zautomatyzować. Jeżeli jest to mieszkanie, a więc stosunkowo niewielka przestrzeń o wielkości do 120m2 z maksymalnie jednym poziomem, to zdecydowanie warto wybierać pomiędzy ofertami bezprzewodowymi – niezależnie czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim czy już urządzone. Mieszkanie duże czy małe to doskonała przestrzeń dla takich systemów, gdyż ich praca nie będzie w żaden sposób utrudniona na przykład     kolejnymi stropami pięter. Montaż systemu bezprzewodowego będzie również zdecydowanie mniej pracochłonny i kosztowny.

 

system automatyki domowejźródło: Internet

 

Automatyka dla mieszkania
Wybór systemu bezprzewodowego dla naszego mieszkania powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Jeżeli zadowolimy się jedynie zdalnym uruchamianiem kilku urządzeń elektrycznych czy przyciemnianiem oświetlenia, to zupełnie zbędnym wydatkiem byłoby inwestowanie w bezprzewodowe Fibaro czy nawet xComfort. Do tak prostej automatyki wystarczą wspomniane inteligentne gniazdka i oprawki do oświetlenia.

Jeżeli zależy nam na rozbudowanym systemie oferującym prawdziwą inteligencję, która potrafi zadziałać zgodnie z dostarczanymi jej informacjami z sensorów, to tu wybór będzie uzależniony od kilku czynników – oczekiwanego poziomu automatyzacji, jakości i ceny.

W przypadku systemów bezprzewodowych tej ostatniej bym się tak bardzo nie obawiał, gdyż nawet najbardziej funkcjonalny i oferujący najwyższą jakość poznański system Fibaro, kupimy za stosunkowo niewielki ułamek wartości całej inwestycji w dom czy mieszkanie.

Automatyka dla mieszkania – ile to może kosztować?
Podstawowe wyposażenie mieszkania o wielkości 70 metrów w obsługę zarzadzania oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami elektrycznymi, a także całą gamę czujników, jak Motion Sensor – czyli czujnik ruchu z czujnikiem światła i temperatury, Flood Sensor – czyli czujnikiem zalania, czy Smoke Sensor – czujnikiem dymu, wraz z centralą Home Center 2, to koszt około 6 tysięcy złotych.  W ofercie jest dostępna także o połowę tańsza wersja Lite. Nie jest to więc kwota wygórowana.

 

automatyka dla domu jednorodzinnegoźródło: www.fibaro.com

 

Automatyka dla domu jednorodzinnego
Sprawy mają się zupełnie inaczej, gdy w grę wchodzi automatyzacja domu. Gdy budynek jest wykończony to odpowiedź jest w zasadzie prosta – wybieramy bezprzewodowy. Nikt raczej nie zdecyduje się na ponowny remont całego obiektu, nawet w tak praktycznej sprawie jak domowa inteligencja. Jeżeli jednak dom jest w stanie surowym, to tu trzeba się już poważnie zastanowić czy aby nie lepiej byłoby wybrać system kablowy. Nie chodzi tu wcale o to, że automatyka oparta o protokół Z-Wave czy Zigbee może mieć problem z zasięgiem w całym domu, bo nie, gdyż najdalej zamontowany element systemu, nawet jeżeli nie będzie w stanie nawiązać bezpośredniego połączenia, to skomunikuje się pośrednio przez inne elementy z centralą. Sama możliwość instalacji systemu przewodowego jest bardzo atrakcyjna z powodów, o których już wspomniałem – dostępności niezliczonych elementów współpracujących z systemem oraz stabilności i odporności na awarie. Niestety, złożoność takiej instalacji sprawia, że jest ona niewspółmiernie do oferowanych zalet droga oraz czaso- i pracochłonna. Przyjmuje się, że koszt instalacji kablowej to średnio 10% wartości całej inwestycji. System taki może więc kosztować 30, 60 a nawet 100 i więcej tysięcy złotych. To przy kwocie wspomnianej przy okazji instalacji Fibaro bardzo dużo.

 

fibaro montaż instalacji inteligentnej w domuźródło: www.fibaro.com

 

Wiele osób zdecydowanych na montaż instalacji inteligentnej w domu, chcąc podjąć decyzję zakupową obawia się rozwiązań bezprzewodowych. Obawy te są uzasadnione, gdyż radiowa komunikacja nie jest doskonała. Radiowe fale są podatne na zakłócenia, ich zasięg jest ograniczony – wystarczy zobaczyć jak działa sieć WiFi w dużym domu czy nawet telefony komórkowe. Inżynierowie wzięli to pod uwagę przy projektowaniu protokołu Z-Wave czy Zigbee. Sieć w bezprzewodowym systemie działa w oparciu o protokół sieci MESH (sieć kratowa). W praktyce oznacza to, że każdy element instalacji potrafi działać jak węzeł, komunikując się z centralą przez inne węzły, znajdujące się bliżej centrali. Sytuacja, w której jakiś moduł nie nawiąże połączenia z centralą, jest więc praktycznie niemożliwa. Równie ważna jest częstotliwość radiowa, na której pracuje system – 868,4 MHz. Ta częstotliwość jest zarezerwowana. Oznacza to, że żadne inne urządzenie nadawczo-odbiorcze nie będzie z niej korzystało, a przez to zakłócało pasma. Dodatkowo np. w niektórych urządzeniach Fibaro zastosowano miernik siły zasięgu sieci Z-Wave, więc możemy sprawdzić czy na pewno prawidłowo komunikuje się z jednostką centralną. Ta wiedza w zupełności powinna rozwiać nasze wątpliwości co do technologii bezprzewodowej.

 

automatyka domowa fibaroźródło: Internet

 

Decyzja zakupowa dotycząca technologii i konkretnego systemu automatyki jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, że montując taką instalację, będzie nam ona służyć przez bardzo długie lata. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór systemu pod kątem funkcjonalności, jakości oraz solidność producenta, który przez cały ten czas powinien zapewniać nam wsparcie techniczne. Źle dobrany system może okazać się udręką, a jego zmiana o ile jeszcze w przypadku rozwiązań bezprzewodowych nie jest dużym problemem, o tyle przy technologii kablowej może okazać się niemożliwa. Inteligentny dom to inwestycja, która może przynieść bardzo wymierne korzyści, ale również źle dobrana, może sprawić, że będzie tylko i wyłącznie kiepskim bublem, na który wydamy niemałe pieniądze.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.fibaro.com

 

 

62-081 Wysogotowo, ul.Serdeczna 3, woj. wielkopolskie