Sterowanie domem – na miejscu lub zdalnie
Inteligentne systemy sterowania domem to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które pozwala wykonywać codzienne, wielokrotnie powtarzane w ciągu dnia czynności automatycznie, za pomocą tylko jednego przycisku. Dzięki temu nie trzeba wieczorem zrywać się z łóżka, gdy przypomnimy sobie, że nie zredukowaliśmy ogrzewania. Możemy też podnieść rolety nie wstając z kanapy lub – gdy w domy zrobi się podejrzanie cicho – zajrzeć na piętro do pokoju dzieci bez wchodzenia po schodach.
Sterowanie MyHome daje również możliwość utrzymywania kontaktu z domem za pośrednictwem smartfona i internetu. Dzięki temu, nawet będąc daleko, można sterować wybranymi funkcjami, otrzymywać wiadomości o zarejestrowanych przez system zdarzeniach lub po prostu sprawdzić na podglądzie kamer, czy wszystko jest w porządku.

 

inteligentny dom ipad tablet aplikacja do sterowania inteligentnym domemfot. Legrand

 

Inteligentne sterowanie domem dla zwiększenia bezpieczeństwa
Systemy automatyki domowej stają się coraz popularniejsze, ponieważ zapewniają ogromną wygodę użytkowania domu. Jednak również ważne jest to, że zwiększają także bezpieczeństwo domowników, uruchamiając alarmy i informując o próbach włamania. Specjalne czujniki systemu MyHome mogą również uruchomić alarm techniczny na przykład w przypadku wykrycia dymu, zalewania wodą, ulatniającego się gazu. Jeżeli w instalacjach zostały wykorzystane zawory elektryczne, system może je zamknąć, odcinając wyciek i tym samym eliminując zagrożenie aż do momentu usunięcia awarii. Monitorowanie domu oraz najbliższego otoczenia umożliwia zainstalowanie dodatkowych kamer, a dzięki połączeniu z internetem można „zajrzeć do domu” z dowolnego miejsca na świecie.

Oszczędzanie z automatyką domową
Oprócz podwyższania komfortu codziennego przebywania w domu czy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, równie ważnym aspektem automatyki domowej MyHome jest także ekologiczna strona tego rozwiązania. Dzięki temu, że system eliminuje zbędne czy nieuzasadnione zużywanie wody, energii elektrycznej czy gazu, pozwala on na obniżenie comiesięcznych rachunków oraz oszczędzanie zasobów naturalnych. Umożliwia też stałą kontrolę domowego budżetu dzięki monitorowaniu zużycia energii elektrycznej, gazu i wody w formie danych liczbowych lub wykresów wyświetlanych na ekranie dotykowym. Dane dotyczące zużycia poszczególnych mediów dostępne są w ujęciu dziennym, miesięcznym lub rocznym. Prezentacja może obejmować również dane o energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne lub ciepłej wodzie uzyskiwanej z kolektorów słonecznych.

 

elementy inteligentnego domufot. Legrand

 

Automatyka domowa – jeden system, wiele możliwości
MyHome może obejmować jeden lub więcej podsystemów zainstalowanych w domu. Najczęściej są to: sterowanie oświetleniem, roletami oraz termoregulacja. Jednak może to być również sterowanie systemem alarmowym, dystrybucja dźwięku czy integracja z systemem wideodomofonowym. Co istotne – choć z uwagi za różnice w sygnałach w poszczególnych podsystemach należy je wydzielić – istnieje możliwość spięcia ich wszystkich w jeden kompleksowy system, wykorzystując interfejsy SCS-SCS do połączenia dedykowanych dla nich magistrali. Ułatwieniem jest też możliwość sprzęgnięcia podsystemów za pomocą tzw. „scenariuszy”, czyli zapamiętanych zestawów komend, wywoływanych naciśnięciem jednego przycisku. I tak np. podczas wychodzenia z domu wystarczy uruchomić scenariusz „wyjście”, który spowoduje zgaszenie świateł, opuszczanie rolet i redukcję ogrzewania, czy – podczas dłuższego urlopu – scenariusz „wakacje”, który w określonych godzinach będzie włączał oświetlenie, muzykę, podnosił rolety, czy uruchamiał podlewanie ogrodu. Stworzy to wrażenie, że domownicy są obecni, a ponadto ogród nie ucierpi podczas upałów.

 

schemat inteligentny dom inteligentny dom schematrys. Legrand

 

Elementy systemu automatyki domowej
System MyHome tworzą trzy podstawowe grupy produktów: elementy sterujące (sterowniki), akcesoria systemowe (zasilacze, interfejsy itp.) i elementy wykonawcze (aktory), które dostępne są w 2 wersjach: modułowej do montażu w rozdzielnicach oraz jako elementy osprzętu, montowane podtynkowo. Dzięki temu, zależnie od rodzaju obiektu oraz wymagań, można zbudować system o architekturze scentralizowanej lub peryferyjnej (rozproszonej). W przypadku tej pierwszej, aktory zlokalizowane są w rozdzielnicy głównej, a więc w jednym miejscu, zaś sterowniki są umieszczone w różnych punktach obiektu.
Jeśli zdecydujemy się na architekturę peryferyjną, zarówno aktory, jak i sterowniki są „rozrzucone” w różnych miejscach.

 

panel do sterowania inteligentnym domem inteligentny domfot/rys. Legrand

 

MyHome jest systemem automatyki domowej, opartym w swojej zasadniczej części o magistralę BUS i oryginalny protokół komunikacji SCS. Uzupełnieniem systemu magistralnego są rozwiązania radiowe, wykorzystujące w komunikacji protokół ZigBee. Oba rozwiązania mogą funkcjonować niezależnie lub współpracować ze sobą. To pozwala zbudować system najlepiej odpowiadający potrzebom klienta i uwzględniający specyficzne warunki projektu, jak choćby bariery architektoniczne.

 

inteligentne-sterowanie-domemfot. Legrand

 

Automatyka domowa w atrakcyjnej formie
Elementy sterowania systemem MyHome, takie jak łączniki scenariuszy, sterowniki, ekrany dotykowe i wideodomofony dostępne są seriach osprzętu Axolute i Celiane, które zaprojektowano tak, aby stały się ozdobnymi elementami wystroju wnętrza.
Szeroki wybór materiałów i kolorów pozwala na dopasowanie produktów do danego wnętrza – do ścian, podłóg, dywanów, mebli lub innych elementów. Dostępne są m.in. wykończenia z drewna, szkła, metalu, kamienia, porcelany, tkaniny oraz bogata paleta kolorów.
Szerokie możliwości doboru urządzeń, rozwiązań systemowych i opcji sterowania sprawia, że automatyka domowa MyHome doskonale spełni swoją funkcję, podwyższając komfort użytkowników i bezpieczeństwo oraz generując oszczędności, a wszystko przy minimalnej ingerencji człowieka. Ponadto mnogość rozwiązań wizualnych osprzętu sprawi, że MyHome będzie rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale również atrakcyjnym, które wprowadzi również ciekawe akcenty we wnętrzu.

 

inteligentny dom system do inteligentnego domufot. Legrand

 

Ze szczegółową ofertą firmy Legrand można zapoznać się na stronie: www.automatykadomowa.legrand.pl

 

 

02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 50 , woj. mazowieckie
tel. 22 549 23 30,