Koszty ogrzewania w Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa pół roku albo i dłużej, pochłaniają nierzadko lwią część domowego budżetu, obejmują także znaczny procent kosztów eksploatacyjnych w przypadku obiektów użyteczności publicznej, hoteli czy zakładów produkcyjnych. Nic dziwnego, że wybierając urządzenia grzewcze, rozważamy przede wszystkim aspekty ekonomiczne, to znaczy – ile zapłacimy za ogrzewanie. Za jedną z najbardziej opłacalnych dziś opcji uważa się kotły kondensacyjne. Czy warto w nie inwestować? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zrozumieć, na jakiej zasadzie działają tego typu urządzenia.
Kondensacja (czyli inaczej skraplanie) to oddawanie energii cieplnej przez parę wodną zawartą w spalinach, przy czym cały proces zachodzi w wymienniku. Jednak, jak pokazuje praktyka, kondensacja kondensacji nierówna. Aby osiągnąć jak najwyższą sprawność oferowanych urządzeń, firma Beretta opracowała unikalną konstrukcję wymiennika. Spaliny zostają w nim schłodzone przez „wodę powrotną” do temperatury punktu rosy 57°C (dla gazu ziemnego). Dzięki temu zawarta w spalinach para wodna zaczyna się wykraplać i oddawać energię cieplną, a efektem jest bardzo wysoka wydajność i sprawność, sięgająca w niektórych modelach nawet 109,4%!

 

kocioł kondensacyjny berettaKocioł MYNUTE BOILER GREEN

 

Kotły kondensacyjne małej mocy
Rodzina kotłów kondensacyjnych małej mocy przeznaczonych do mieszkań i domów jedno i wielorodzinnych obejmuje kilka urządzeń. Są to modele: MYNUTE GREEN, MYNUTE BOILER GREEN (z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.), EXCLUSIVE GREEN E i EXCLUSIVE BOILER GREEN HE (z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.). Od konkurencyjnych urządzeń różnią się one głównie innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi we wspomnianym już, opatentowanym wymienniku, który jest wykonany ze stopu aluminium i nie posiada żadnych łączeń spawanych. Dzięki wyeliminowaniu niepożądanego zjawiska przegrzewu (z uwagi na świetną przewodność cieplną materiału, która gwarantuje równomierny rozkład temperatury), znacznie wydłuża się żywotność wymiennika. Jego konstrukcja zapewnia ponadto pełny przepływ wody kotłowej bez spadków ciśnienia, co eliminuje z kolei osadzanie się kamienia i ułatwia konserwację.

 

kocioł kondensacyjny beretta kocioł kondensacyjny berettaKocioł EXCLUSIVE GREEN E i EXCLUSIVE BOILER GREEN

 

Jednymi z najnowszych urządzeń w ofercie są MySMART – kotły kondensacyjne, które już w standardzie oferowane są z inteligentnym programatorem BeSMART WiFi, zapewniającym najwyższy poziom komunikacji oraz możliwość sterowania komfortem cieplnym i kotłem poprzez mobilną aplikację na smartfonie lub tablecie.

 

kocioł kondensacyjny berettaProgramator BeSMART

 

Zaletą tego urządzenia jest też zaawansowany wymiennik kondensacyjny wykonany z aluminium o bardzo wysokiej przewodności cieplnej. Dostęp do wymiennika oraz do pozostałych podzespołów znajduje się od przodu kotła (tak samo jak w EXCLUSIVE GREEN E), co daje dużą elastyczność montażu, którą trudno przecenić w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni.
Ciekawą propozycją firmy RUG Riello jest też kocioł kondensacyjny dużej mocy Power X, przeznaczony do zastosowań komercyjnych – do montażu w willach czy budynkach wielorodzinnych. Jest to urządzenie jednofunkcyjne, modulujące w szerokim zakresie mocy13,5–45 kW (przy parametrach pracy 50/30°C). Kocioł ten jest wyposażony w wymiennik o dużej powierzchni wymiany ciepła, wysoce odporny na korozję. Jest on zbudowany z karbowanej wężownicy bimetalicznej (wykonanej z miedzi po stronie wody kotłowej i stali kwasoodpornej AISI316L po stronie spalin). W środku wymiennika umieszczony jest palnik PREMIX, do którego dostarczana jest odpowiednia mieszanka gazu i powietrza, potrzebna do spalania. Kocioł kondensacyjny Power X, tak jak wszystkie urządzenia Beretta, wyposażony jest w energooszczędną pompę z synchroniczną modulacją oraz zawór trójdrogowy do podłączenia zasobnika c.w.u. Urządzenie posiada możliwość sterowania trzema obiegami grzewczymi: strefami wysokiej i niskiej temperatury oraz temperaturą ciepłej wody użytkowej w zasobniku.

 

kocioł kondensacyjny berettaKocioł Power X

 

Energooszczędne kotły kondensacyjne do mieszkań i domów jednorodzinnych
Na co jeszcze zwracać uwagę obok żywotności kotłów kondensacyjnych, która gwarantowana jest m.in. przez jakość poszczególnych podzespołów? Dobierając kotły kondensacyjne małej mocy zwracajmy też uwagę, aby były one oszczędne w eksploatacji. W przypadku kotłów marki Beretta niskie koszty zapewnione są przez szeroki zakres modulacji mocy (najszerszy w przypadku kotłów Exclusive Green E, Exclusive Boiler Green HE, MySMART), bo modulując do jej dolnej granicy, kocioł redukuje częstotliwość włączania i wyłączania, a tym samym wydłuża się jego żywotność. Ponadto wszystkie kotły kondensacyjne małej mocy Beretta posiadają homologację RANGE RATED, która pozwala na dostosowanie maksymalnej mocy kotła do rzeczywistego zapotrzebowania cieplnego, wielkości ogrzewanych pomieszczeń i wyliczeń projektanta. Umieszczony w każdym kotle moduł pogodowy odczytuje temperaturę wskazaną przez sondę, która zamontowana jest na zewnętrznej ścianie budynku. Następnie, na podstawie krzywej grzewczej ustala odpowiednią temperaturę wody zasilającej instalację tak, aby zachować niezmienny komfort cieplny. Jeszcze większą kontrolę nad temperaturą umożliwia dostępny opcjonalnie programator tygodniowy (np. BeSMART).

 

kocioł kondensacyjny beretta kocioł kondensacyjny beretta

 

Ogromne znaczenie w redukcji wydatków ponoszonych na ogrzewanie ma też zastosowanie we wszystkich urządzeniach energooszczędnej pompy o modulowanej prędkości, której współczynnik efektywności energetycznej wynosi EEI ≤ 0,23. W połączeniu z wykorzystaniem zjawiska kondensacji, taka pompa gwarantuje niższe zużycie gazu i energii elektrycznej, bo prędkość jej przepływu jest automatycznie dobierana do mocy, z jaką pracuje kocioł. Co oznacza to w praktyce? Otóż przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło kocioł i pompa będą pracowały z minimalną mocą i prędkością, oszczędzając gaz, energię elektryczną i pieniądze właściciela nieruchomości.

Kotły kondensacyjne w kaskadzie
RUG Riello oferuje również kotły kondensacyjne dużej mocy, które znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej.
Już ponad dekadę temu w ofercie firmy pojawiły się kondensacyjne kotły widzące Power Plus, zaprojektowane z myślą o ogrzewaniu powierzchni o bardzo dużych metrażach. W przypadku kombinacji tego typu kotłów kondensacyjnych w kaskadzie (w jednym systemie grzewczym) można uzyskać łączną moc aż 360 kW.
Jak działają kotły w takiej kombinacji? Dzięki temu, że steruje nimi funkcja automatycznej inwersji zapłonu palników, po osiągnięciu pewnego procentu mocy przez pierwszy element grzewczy, uruchamiają się kolejne elementy z tym samym współczynnikiem obciążenia. W efekcie każdy z kotłów kondensacyjnych w kaskadzie pracuje z niższą mocą, osiągając tym samym wysoką sprawność (do 108,7%).

 

kocioł kondensacyjnyKocioł POWER PLUS BOX

 

Dwa lata temu do rodziny kotłów kondensacyjnych o dużej mocy dołączyły stojące kotły Power Plus Box, kierowane do tej samej grupy docelowej klientów, które jednak sprawdzą się w przypadku jeszcze większych budynków o powierzchni nawet 40000 m². Pracując w kaskadzie, kotły kondensacyjne Power Plus Box mogą uzyskać łączną moc 6,9 MW. Dostępne są trzy modele tych urządzeń, składające się z dwóch, trzech lub czterech modułów grzewczych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.beretta.pl

87-100 Toruń, ul. Kociewska 28/30 , woj. kujawsko-pomorskie
tel. 801 044 804, 56 663 79 99,