Pompa do odprowadzania kondensatu

Skuteczne odprowadzanie skroplin kotłów kondensacyjnych

Era konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych zakończyła się 26 września 2015 roku. Właśnie od tego dnia zaczęły obowiązywać przepisy dyrektywy ErP, wprowadzające wymogi w zakresie efektywności energetycznej dla kotłów grzewczych (gazowych i olejowych), pomp ciepła i in. Na nowo określone minimalne wymogi dotyczące efektywności energetycznej kotłów w praktyce oznaczają wycofanie ze sprzedaży konwencjonalnych kotłów opalanych olejem i gazem (oprócz urządzeń z otwartą komorą spalania jednofunkcyjnych o mocy do 10 kW oraz dwufunkcyjncych o mocy do 30 kW) i odpowiadają poziomowi, który spełniają jedynie kotły kondensacyjne. Ważne, aby tego typu urządzenia wyposażone były w skuteczną pompę do odprowadzania skroplin.

Odprowadzanie skroplin z kotła kondensacyjnego
Produktem ubocznym działania kotłów kondensacyjnych jest powstawanie kondensatu (skroplin). Wytrącanie wody jest zjawiskiem nieuniknionym, które następuje w wyniku osiągnięcia temperatury nasycenia pary wodnej, gdy temperatura powierzchni jest niższa od temperatury otaczającego powietrza. Wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych charakteryzują się wyższą mocą w porównaniu do kotłów konwencjonalnych lub, mówiąc inaczej, posiadają one zdolność do schłodzenia spalin do niższej temperatury, tj. takiej, poniżej której para wodna zawarta w spalinach ulega skropleniu i oddaje ciepło, podnosząc jednocześnie sprawność energetyczną kotła. Im wyższa zawartość wodoru w paliwie, tym większa ilość pary wodnej w spalanym gazie.
Wartość pH, która opisuje kwasowość wody lub stężenie jonów wodorowych, w przypadku skroplin ma wartość mniejszą niż neutralna (pH7), ponieważ posiadają one zmniejszoną zawartość składników mineralnych. Orientacyjne wartości skroplin w przypadku kotłów opalanych gazem kształtują się w przedziale ~ 3,8 do 5,3 pH, a w przypadku kotłów olejowych ~ 1,8 do 3,8 pH.
Im ta wartość jest mniejsza, tym bardziej zwiększa się agresywność skroplin. Zgodnie z niemieckimi wytycznymi (np. ATV A251) skroplin nie należy odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji, jeśli proporcje mieszanki pomiędzy ściekami zawierającymi fekalia (wysoki współczynnik pH przed wydzieleniem siarkowodoru) a skroplinami (niski współczynnik pH) klasyfikowane są jako wątpliwe.
Bez neutralizacji może odbywać się odprowadzanie skroplin w instalacjach o mocy do 25 kW. Są one kwalifikowane są bez zastrzeżeń, ponieważ można założyć dostateczne przemieszanie powstających skroplin. Podobnie kwalifikowane są instalacje o mocy do 200 kW, o ile 25-krotna objętość     ścieków w stosunku do skroplin wprowadzana jest do tego samego punktu wejściowego, gdyż również i w tym przypadku stosunek przemieszania jest wystarczający. Większe instalacje wymagają ogólnej neutralizacji przed wprowadzeniem do urządzenia przetłaczającego skropliny lub do kanalizacji.

 

pompa do odprowadzania kondensaturys. Wilo

 

Zasady działania pomp do skroplin
Gdy kondensat nie może być odprowadzany z naturalnym spadkiem kanalizacji, to znaczy wtedy, gdy urządzenia grzewcze, chłodnicze bądź klimatyzacyjne usytuowane są poniżej poziomu spiętrzania, konieczne jest zastosowanie pomp do skroplin z kotłów kondensacyjnych. Szeroką ofertę w tym zakresie przygotowała firma Wilo, której portfolio poszerzyło się ostatnio o nowy typoszereg pomp do kondensatu Wilo-Plavis-C. Wykonane z tworzywa, odporne na korozję a przy tym lekkie agregaty są idealnym rozwiązaniem do gromadzenia i podnoszenia kondensatu z instalacji chłodniczych/ klimatyzacyjnych w domach mieszkalnych, jak również w obiektach biurowo-usługowych. Zastosowanie wewnętrznej konstrukcji oraz elektrodowych czujników poziomu sprawia, że pompy do odprowadzania kondensatu Wilo należą do najbardziej kompaktowych urządzeń dostępnych na rynku. Dla wygody montażu zbiornik można obrócić o 180˚. Dzięki niezwykle ergonomicznej budowie są to urządzenia niemal niewidoczne w instalacji, energooszczędne i nieuciążliwe dla użytkowników, a cicha praca (<40dB) sprawia, że są one dodatkowo całkowicie nieuciążliwe dla użytkowników.

Trzy pompy do odprowadzania kondensatu od Wilo:
– Wilo-Plavis 011-C  to urządzenie w kategorii „EASY” – idealne do zabudowy naściennej, nad kasetonami, na podłodze. Jest to najmniejsza na rynku pompa do odprowadzania kondensatu i skroplin, która bez trudu poradzi sobie z przetransportowaniem medium na jedną kondygnację wzwyż (maksymalnie 4 metry). Posiada jeden kolektor dopływowy oraz kolektor tłoczny z zaworem odcinającym.

– Agregat Wilo-Plavis 013-C jest spozycjonowany jako wersja „STANDARD” będący harmonijnym połączeniem ergonomii z funkcjonalnością. Pompa została wyposażona w dwa dopływy o wygodnie wybieranej średnicy. Dla bezpieczeństwa pracy urządzenie posiada zestyk alarmowy z kablem 1,5 m oraz alarm LED.

– Z kolei pompa do kondensatu Wilo-Plavis 015-C to urządzenie z półki „COMFORT” pozwalające na podłączenie aż czterech dopływów. W wersji tej dla bezpieczeństwa pracy z kotłami od 200kW wprowadzona została oddzielna komora na granulat do neutralizacji skroplin. Sterownik wyposażony został w alarm dźwiękowy, alarm LED oraz przewód alarmowy (1,5m).

 

pompa do odprowadzania kondensaturys. Wilo

 

Co istotne – agregaty Wilo mogą pracować do 100 załączeń na godzinę, dzięki czemu sprawdzą się one przy  pierwszych wygrzewaniach budynku, gdy ilość kondensatu może być nieco większa.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wilo.pl

05-506 Lesznowola, ul. Jedności 5 , woj. mazowieckie
tel. 22 702 61 61,


Liczba odwiedzin: 2956 | Data publikacji: 2017-04-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
28.09.2020 | Piece, kotły
Urządzenia Viessmann to prawdziwa rewolucja w zakresie...
21.08.2014 | Piece, kotły
Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana...
19.03.2020 | Piece, kotły
Automatycznie sterowane kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich...
11.10.2017 | Systemy kominowe
Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok...
24.08.2017 | Ogrzewanie
Przywykliśmy już, że przekazy medialne każdej zimy...
15.04.2020 | Deweloperzy
Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie większości...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...
22.11.2016 | Systemy kominowe
Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w...
W opinii społecznej firmy rodzinne cieszą się...
18.09.2019 | Ogrzewanie
Kocioł elektryczny centralnego ogrzewania – opinie większości...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
07.11.2016 | Piece, kotły
Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają...
28.11.2014 | Systemy kominowe
W czasach, gdy źródłem ogrzewania najczęściej były...
22.10.2014 | Piece, kotły
Jesienią bogata oferta De Dietrich poszerzyła się...
28.06.2018 | Ogrzewanie
23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP...
Przemysł drzewny, włókienniczy, spożywczy, elektroniczny, papierniczy, drukarnie,...
Detektory gazu i tlenku węgla czy analizatory...
Zbiorniki ciśnieniowe na wodę, zbiorniki buforowe CO,...
28.10.2014 | Ogrzewanie
Zauważalne na rynku dążenie, aby jak najbardziej...
Ograniczenie zużycia energii do zera - ta...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: pompy do odprowadzania kondensatu, odprowadzanie skroplin, pompa do skroplin, kotły kondensacyjne, kocioł kondensacyjny odprowadzenie skroplin, pompa do kondensatu, pompy do kondensatu, pompa do odprowadzania kondensatu, pompa kondensatu zasada działania, pompa do skroplin, pompa do skroplin z kotłów kondensacyjnych, pompa do odprowadzania skroplin, pompka skroplin zasada działania
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy