Odprowadzanie skroplin z kotła kondensacyjnego
Produktem ubocznym działania kotłów kondensacyjnych jest powstawanie kondensatu (skroplin). Wytrącanie wody jest zjawiskiem nieuniknionym, które następuje w wyniku osiągnięcia temperatury nasycenia pary wodnej, gdy temperatura powierzchni jest niższa od temperatury otaczającego powietrza. Wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych charakteryzują się wyższą mocą w porównaniu do kotłów konwencjonalnych lub, mówiąc inaczej, posiadają one zdolność do schłodzenia spalin do niższej temperatury, tj. takiej, poniżej której para wodna zawarta w spalinach ulega skropleniu i oddaje ciepło, podnosząc jednocześnie sprawność energetyczną kotła. Im wyższa zawartość wodoru w paliwie, tym większa ilość pary wodnej w spalanym gazie.
Wartość pH, która opisuje kwasowość wody lub stężenie jonów wodorowych, w przypadku skroplin ma wartość mniejszą niż neutralna (pH7), ponieważ posiadają one zmniejszoną zawartość składników mineralnych. Orientacyjne wartości skroplin w przypadku kotłów opalanych gazem kształtują się w przedziale ~ 3,8 do 5,3 pH, a w przypadku kotłów olejowych ~ 1,8 do 3,8 pH.
Im ta wartość jest mniejsza, tym bardziej zwiększa się agresywność skroplin. Zgodnie z niemieckimi wytycznymi (np. ATV A251) skroplin nie należy odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji, jeśli proporcje mieszanki pomiędzy ściekami zawierającymi fekalia (wysoki współczynnik pH przed wydzieleniem siarkowodoru) a skroplinami (niski współczynnik pH) klasyfikowane są jako wątpliwe.
Bez neutralizacji może odbywać się odprowadzanie skroplin w instalacjach o mocy do 25 kW. Są one kwalifikowane są bez zastrzeżeń, ponieważ można założyć dostateczne przemieszanie powstających skroplin. Podobnie kwalifikowane są instalacje o mocy do 200 kW, o ile 25-krotna objętość     ścieków w stosunku do skroplin wprowadzana jest do tego samego punktu wejściowego, gdyż również i w tym przypadku stosunek przemieszania jest wystarczający. Większe instalacje wymagają ogólnej neutralizacji przed wprowadzeniem do urządzenia przetłaczającego skropliny lub do kanalizacji.

 

pompa do odprowadzania kondensaturys. Wilo

 

Zasady działania pomp do skroplin
Gdy kondensat nie może być odprowadzany z naturalnym spadkiem kanalizacji, to znaczy wtedy, gdy urządzenia grzewcze, chłodnicze bądź klimatyzacyjne usytuowane są poniżej poziomu spiętrzania, konieczne jest zastosowanie pomp do skroplin z kotłów kondensacyjnych. Szeroką ofertę w tym zakresie przygotowała firma Wilo, której portfolio poszerzyło się ostatnio o nowy typoszereg pomp do kondensatu Wilo-Plavis-C. Wykonane z tworzywa, odporne na korozję a przy tym lekkie agregaty są idealnym rozwiązaniem do gromadzenia i podnoszenia kondensatu z instalacji chłodniczych/ klimatyzacyjnych w domach mieszkalnych, jak również w obiektach biurowo-usługowych. Zastosowanie wewnętrznej konstrukcji oraz elektrodowych czujników poziomu sprawia, że pompy do odprowadzania kondensatu Wilo należą do najbardziej kompaktowych urządzeń dostępnych na rynku. Dla wygody montażu zbiornik można obrócić o 180˚. Dzięki niezwykle ergonomicznej budowie są to urządzenia niemal niewidoczne w instalacji, energooszczędne i nieuciążliwe dla użytkowników, a cicha praca (<40dB) sprawia, że są one dodatkowo całkowicie nieuciążliwe dla użytkowników.

Trzy pompy do odprowadzania kondensatu od Wilo:
– Wilo-Plavis 011-C  to urządzenie w kategorii „EASY” – idealne do zabudowy naściennej, nad kasetonami, na podłodze. Jest to najmniejsza na rynku pompa do odprowadzania kondensatu i skroplin, która bez trudu poradzi sobie z przetransportowaniem medium na jedną kondygnację wzwyż (maksymalnie 4 metry). Posiada jeden kolektor dopływowy oraz kolektor tłoczny z zaworem odcinającym.

– Agregat Wilo-Plavis 013-C jest spozycjonowany jako wersja „STANDARD” będący harmonijnym połączeniem ergonomii z funkcjonalnością. Pompa została wyposażona w dwa dopływy o wygodnie wybieranej średnicy. Dla bezpieczeństwa pracy urządzenie posiada zestyk alarmowy z kablem 1,5 m oraz alarm LED.

– Z kolei pompa do kondensatu Wilo-Plavis 015-C to urządzenie z półki „COMFORT” pozwalające na podłączenie aż czterech dopływów. W wersji tej dla bezpieczeństwa pracy z kotłami od 200kW wprowadzona została oddzielna komora na granulat do neutralizacji skroplin. Sterownik wyposażony został w alarm dźwiękowy, alarm LED oraz przewód alarmowy (1,5m).

 

pompa do odprowadzania kondensaturys. Wilo

 

Co istotne – agregaty Wilo mogą pracować do 100 załączeń na godzinę, dzięki czemu sprawdzą się one przy  pierwszych wygrzewaniach budynku, gdy ilość kondensatu może być nieco większa.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wilo.pl

05-506 Lesznowola, ul. Jedności 5 , woj. mazowieckie
tel. 22 702 61 61,