Dlaczego trzeba stosować wkład do komina z cegły?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki wkład do komina z cegły sprawdzi się najlepiej, warto zrozumieć, dlaczego w ogóle trzeba je stosować i czy tak było zawsze. Otóż w starszych budynkach kominy murowane sprawdzały się doskonale, bo odprowadzały suche spaliny z tradycyjnych urządzeń grzewczych, opalanych np. węglem lub koksem. Stały dopływ ciepła oraz wysoka temperatura spalin sprawiały, że w takich kominach nie było problemu z wykraplaniem się pary wodnej.

W ostatnich latach wiele się jednak zmieniło, bo w nowoczesnych kotłach, które mają o wiele większą sprawność energetyczną, temperatura spalin jest znacznie niższa. Dotyczy to np. kotłów gazowych, olejowych, kondensacyjnych czy też urządzeń na paliwa stałe.

Jest to oczywiście bardzo korzystne, bo można lepiej wykorzystać ciepło spalania paliwa, jednak obniżenie temperatury spalin sprawia, że w kominie wykrapla się wilgoć. Osadzające się na ścianach komina skropliny zawierają agresywne związki chemiczne, przez co – gdyby miały bezpośrednią styczność z cegłą – szybko powodowałyby niszczenie ścianek komina.

Właśnie z tego powodu stosuje się wkłady do kominów z cegły, które są odporne na szkodliwe działanie skroplin. Sprawdzą się one zarówno w nowo budowanych domach, jak również w sytuacji, gdy planowana jest wymiana starego kotła na urządzenie nowszej generacji. Stalowy wkład można też zastosować wówczas, gdy ceglany komin przestał być szczelny i wymaga remontu – umieszczenie wewnątrz szachtu stalowego wkładu pozwala wykorzystać stary komin, a także zaoszczędzić sporo pieniędzy na remoncie.

fot. Komin-Flex

Stalowy wkład do komina z cegły

W ofercie firmy Komin-Flex znajdują się różne warianty stalowych wkładów do komina z cegły. Wszystkie posiadają wymagane przez przepisy certyfikaty i deklaracje. Są ponadto idealnie szczelne, co przekłada się na wysoką skuteczność oddzielania skroplin od ścian komina.

Dzięki temu, że wykonano je z materiałów o niskiej bezwładności cieplnej, przy cyklicznych włączeniach kotła komin nagrzewa się bardzo szybko. W efekcie już w krótkim czasie po uruchomieniu urządzenia grzewczego powstaje właściwy ciąg kominowy, co korzystnie wpływa na wydajność całej instalacji oraz pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Wkład typu KF to system stalowych, kwasoodpornych kształtek i rur, które służą do odprowadzania spalin z urządzeń pracujących w warunkach podciśnienia. Konstrukcyjnie są one dostosowane do różnych systemów grzewczych i rodzajów paliwa (gaz, węgiel, drewno, olej, pellet). Podobne przeznaczenie ma system typu OWAL, który – z uwagi na specyficzny kształt – sprawdzi się szczególnie w przypadku remontu kominów murowanych o przekroju prostokątnym.

Do odprowadzania spalin z kominków gazowych pracujących w warunkach podciśnienia przeznaczony jest wkład kominowy typ GAZKOM. Jest to stalowy,
koncentryczny system powietrzno-spalinowy, który pracuje niezależnie od wentylacji pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kominek.

Z kolei wkłady kominowe typu SPS składają z odrębnych przewodów odprowadzających spaliny z urządzeń kondensacyjnych oraz odrębnych przewodów doprowadzających powietrze do komory spalania. Przeznaczone są one do kotłów na gaz lub olej.

fot. Komin-Flex

Wkład do komina z cegły – jaki wybrać?

Efektywne odprowadzanie spalin to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, dlatego dobrze dopasowany wkład do komina z cegły to priorytet. Dobierając konkretny produkt trzeba uwzględnić m.in. rodzaj urządzenia grzewczego, z którego będą odprowadzane spaliny, lokalne warunki techniczne, a także zdolność instalacji do dostarczania ilości powietrza niezbędnej do przeprowadzenia procesu spalania. Do tego oczywiście dochodzą też kwestie takie, jak wymiary samego komina.

Ważne też, aby instalację wkładu do komina z cegły wykonała profesjonalna ekipa, które ma kwalifikacje w zakresie montażu systemów kominowych i uprawnienia do prac na wysokości. Przy czym nie zawsze będzie konieczność rozkuwania całego murowanego komina – często wystarczy jedynie rozkucie szachtu na wysokości kotła i wykonanie w nim otworu montażowego, który pozwoli zainstalować trójnik i wyczystyki. Pozostałe elementy, czyli rury można wsunąć od góry.

Eksperci z firmy Komin-Flex są w stanie zaoferować odpowiedni wkład do komina z cegły, który sprawdzi się w konkretnych warunkach. Ogromnym ułatwieniem dla instalatorów jest ponadto rozbudowana gama kształtek i innych elementów potrzebnych podczas montażu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kominflex.com.pl

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,