Komin stalowy izolowany zewnętrzny, nierdzewny

Odprowadzanie spalin z kotłów 5 klasy

Zaostrzające się przepisy precyzyjnie regulują kwestie norm, jakie powinny spełniać urządzenia grzewcze dopuszczane do obrotu, w tym również kotły na paliwa stałe. Jednak sam kocioł to nie wszystko. Potrzebny jest jeszcze komin stalowy (izolowany i nierdzewny) do skutecznego odprowadzania spalin. Odpowiednio dopasowany i zamontowany sprawi, że wybrane urządzenie będzie pracować efektywnie, spełniając jednocześnie wygórowane standardy emisyjne. Izolowane kominy ze stali nierdzewnej do odprowadzania spalin, zaprojektowane specjalnie z myślą o kotłach 5 klasy na paliwo stałe, oferuje polski producent, firma Komin-FLEX sp. z o.o.

Instalacje kominowe to chleb powszedni zarówno w budownictwie indywidualnym, komunalnym, jak i mieszkaniowym, a rolę stalowego komina zewnętrznego do odprowadzania spalin trudno przecenić. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że ten – relatywnie niewielki element – odpowiada za bezpieczeństwo, gwarantując właściwe odprowadzenie do atmosfery spalin powstających w urządzeniach grzewczych, które często są zabudowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Już choćby z tego powodu warto wybierać nierdzewne kominy stalowe izolowane najwyższej klasy. Innym aspektem, o którym warto pamiętać, jest rola komina w dostarczaniu odpowiedniej ilości powietrza, które jest niezbędne do przeprowadzenia procesu spalania. Z powyższych względów konieczny jest dobór komina do typu kotła, jaki posiadamy, co zapewni nie tylko odpowiedni przebieg procesu spalania, ale także bezpieczeństwo.

Komin stalowy izolowany – 5 klasa, wysokie wymagania

Jak dobrać komin do urządzeń najnowszej generacji, czyli do kotłów na paliwa stałe, które legitymują się 5 klasą zgodnie z normą PN-EN 303-5? Z pewnością tradycyjnie kominy z cegły lub ceramiki odchodzą do lamusa, bo nie są one w stanie sprostać wymogom nowoczesnych kotłów 5 klasy. Dzieje się tak z kilku względów, przede wszystkim z uwagi na dużo niższe temperatury spalan w kotłach 5 klasy, zwiększone zapotrzebowanie na ciąg kominowy wynikające z wyższych oporów przepływu spalin przez kocioł, jak i modulowanej pracy nowoczesnych urządzeń grzewczych.

To właśnie specyfika urządzeń grzewczych na paliwa stałe, które plasują się w 5 – najwyższej klasie – stała się dla firmy Komin-FLEX motorem napędowym do opracowania nowego rozwiązania, jakim jest komin nierdzewny izolowany SLIM EKO.

fot. Komin-Flex

Jakim wymogom muszą sprostać kominy stalowe zewnętrzne do odprowadzania spalin z kotłów 5 klasy? Otóż wszystkie użyte do wykonania komina elementy powinny mieć jak największy opór cieplny między warstwą wewnętrzną (którą omywają spaliny) a zewnętrzną, co ogranicza spadki temperatury spalin na całej długości komina. Dla producenta oznacza to konieczność zaizolowania wełną mineralną zarówno samego komina, ale także czopucha i elementów wychodzących ponad dach. W związku z agresywnością kondensatu powstającego w procesie wykraplania spalin, konieczne jest użycie odpornych na nie (a także na wilgoć) materiałów do wewnętrznej części komina. Istotne znaczenie ma także zminimalizowanie liczby kształtek, kolan, zwężek, co pozwoli na zmniejszenie oporu przepływu spalin przez czopuch oraz zastosowanie materiałów o niskiej chropowatości. Nie należy też instalować na zakończeniu izolowanego komina ze stali nierdzewnej kształtek (daszków, nasad pierścieniowych czy turbin wyciągowych), które mogą powodować zwiększanie oporów przepływu. Równie ważne jest, aby komin do odprowadzania spalin z kotłów 5 klasy posiadał wydajny i drożny system odprowadzania skroplin. Przepisy prawa regulują też kwestie bezpieczeństwa – zgodnie z nimi elementy, z jakich wykonany jest komin stalowy zewnętrzny, muszą być wyrobami niepalnymi i odpornymi na działanie pożaru sadzy.

Komin stalowy zewnętrzny SLIM EKO

Trudne warunki pracy kominów stalowych zewnętrznych SLIM EKO sprawiają, że konieczne jest użycie w toku ich produkcji najlepszej jakości stali nierdzewnych (kwasoodpornych) o odpowiedniej grubości. W przypadku kominów izolowanych SLIM EKO jest to stal gat. 1.4404 o ściśle dopasowanej grubości. Jako izolacja wykorzystywana jest wełna mineralna o grubości 30 mm i gęstości minimum 100 kg/m³. Użycie najlepszych materiałów oraz starannie przemyślana konstrukcja przekłada się na niską bezwładność cieplną, która powoduje szybkie nagrzanie komina i minimalizuje straty ciepła. Dzięki utrzymaniu stałej temperatury spalin, wyeliminowane jest zjawisko powstawania nadmiernej ilości niebezpiecznych i szkodliwych dla instalacji kominowej skroplin.

fot. Komin-Flex

Z wysokiej klasy materiałów powstają też wszystkie komponenty niezbędne do instalacji, w pełni kompatybilne z kominami stalowymi izolowanymi SLIM EKO: elementy montażowe, wyczystkowe, podpory, obejmy i inne. Dzięki nim montaż elementów komina o standardowej długości 1 m nie nastręcza żadnych problemów. Producent oferuje ponadto kompatybilne z linią kominów SLIM EKO elementy zakończeń, przejść dachowych i osłon, przez co konfiguracja przebiega szybko i sprawnie.

Kominy stalowe izolowane ze stali nierdzewnej SLIM EKO powstały na bazie ponad 20-letniego doświadczenia firmy Komin-FLEX, a także efektywnej współpracy z pracownikami naukowymi m.in. z AGH w Krakowie.

Więcej o ofercie firmy na: www.kominflex.com.pl

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,


Liczba odwiedzin: 696 | Data publikacji: 2020-10-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


22.11.2019 | Systemy kominowe
Nie każdy komin może znaleźć zastosowanie w...
13.11.2018 | Systemy kominowe
Na rynku systemów kominowych do wyboru są...
11.10.2017 | Systemy kominowe
Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok...
15.04.2016 | Systemy kominowe
Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych oraz doprowadzanie...
02.02.2017 | Systemy kominowe
Jednym z podstawowych kryteriów, które mają wpływ...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
22.05.2018 | Obiekty rolnicze
Z czego zbudować oborę dla bydła, aby...
Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...
22.11.2016 | Systemy kominowe
Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w...
28.11.2014 | Systemy kominowe
W czasach, gdy źródłem ogrzewania najczęściej były...
10.05.2017 | Kominki
Kominek czy piec wolnostojący w domu to...
16.11.2020 | Systemy kominowe
Odprowadzenie spalin z kotła gazowego jak też...
25.08.2020 | Systemy kominowe
Ricom energy produkuje systemy instalacji, będące wewnętrznymi...
Jak nadać łazience elegancki rys? Ułożyć kamień...
30.05.2019 | Stolarka otworowa
Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście...
Wszechobecny, nomen omen kluczowy element drzwi, klamki...
06.03.2019 | Ogrzewanie
Czy montaż grzejnika może być banalnie prosty?...
W dzisiejszych czasach pracownicy firm brukarskich muszą...
Niewiele pojęć z zakresu aranżacji wnętrz ma...
14.01.2015 | Ogrzewanie
Pięknie odnowione, stylowe mieszkanie, idealnie dobrane przez...
Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
zabezpieczenia-hydroizolacyjne
28.08.2018 | Izolacje
Wysokojakościowe membrany polimocznikowe, poliuretanowe oraz ich mieszanki...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: komin stalowy izolowany, komin stalowy zewnętrzny, komin nierdzewny izolowany, kominflex, wkłady kominowe, kominy dwuścienne, rozety, osłony kominowe, daszki kominowe, kominy izolowane
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy